ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

XI Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2009

Targi EuroLab 2007Najnowsze rozwiązania, technologie i osiągnięcia naukowe oraz niepowtarzalna okazja do poznania propozycji wiodących firm i instytucji związanych także z szeroko pojęta biotechnologią - jednym zdaniem - Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. Jedenasta edycja tego prestiżowego wydarzenia odbędzie się w dniach 4-6 marca 2009, po raz pierwszy w nowo wybudowanym Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie.

CITTRU: Nauka, Innowacje, Marketing, Biznes - dwa nowe wydawnictwa

Z początkiem 2009 roku zadebiutował, zatytułowany właśnie NIMB – Nauka, Innowacje, Marketing, Biznes - drukowany kwartalnik, będący owocem współpracy CITTRU oraz Politechniki Lubelskiej. Celem zespołu redakcyjnego jest pokazanie - odwołując się do artykułu wstępnego w pierwszym numerze NIMBa - że środowisko opisane słowami Nauka, Innowacje, Marketing, Biznes to nie przestrzeń cechująca się niesprzyjającym klimatem, trudnymi warunkami bytowania i niespełnionymi szansami rozwoju.

II Wielki Bal Biotechnologa

Samorząd Studentów Biotechnologii wraz z Kierownikiem Biotechnologii - Studiów Międzywydziałowych ma zaszczyt zaprosić Władze Uczelni, wykładowców, absolwentów i studentów nie tylko powiązanych ze środowiskiem biotechnologicznym, ale także wszystkich miłośników niebagatelnych imprez kulturalno - rozrywkowych i sympatyków kierunku na II Wielki Bal Biotechnologa będący zwieńczeniem obchodów 10-lecia Biotechnologii na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, który odbędzie się 28 lutego 2009.

Innowacyjność Polski na tle Unii Europejskiej

Badanie innowacyjności regionu czy kraju opiera się na pomiarze licznych czynników stymulujących wzrost poziomu innowacyjności danego regionu. Czynniki te uwzględniają warunki strukturalne wpływające na innowacyjność, nakłady finansowe na działalność badawczo-rozwojową, innowacyjność przedsiębiorstw prywatnych, zatrudnienie w branżach wysokich technologii czy choćby liczbę zgłaszanych patentów. Najpopularniejszym rankingiem w Unii Europejskiej jest Summary Innovation Index (SII).

Wymarcie całego gatunku z powodu choroby

Dzięki badaniom genetycznym udało się potwierdzić wymarcie całego gatunku szczurów w wyniku działania czynnika chorobotwórczego - superchoroby.

Wielkie biotechnologiczne łączenie sił

Mimo gorszej sytuacji na rynku firm biotechnologicznych stale przybywa. Ostatnio jednak można obserwować ciekawą sytuację dążenia większych podmiotów do łączenia sił. Zdążyły już opaść emocje związane z ogłoszonym 12 czerwca 2008 zakupem firmy Applied Biosystems przez Invitrogen. Ogłoszenie połączenia tych dwóch światowych liderów w produkcji odczynników oraz specjalistycznej aparatury można niewątpliwie uznać za jedno w większych wydarzeń na rynku biotechnologicznym w 2008 roku. Wartość transakcji szacuje się na 6,7 miliardów dolarów. Nowo powstała spółka o nazwie Life Technologies będzie notowana na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych pod skrótem LIFE.

Klaster LifeScience Kraków angażuje się w BioForum 2009

Bioforum 2009 jest dużym międzynarodowym wydarzeniem w branży, a większość odwiedzających stanowią potencjalni partnerzy Klastra LifeScience Kraków. Takie spotkania niosą ze sobą ogromny potencjał, dlatego uważam, że uczestnictwo w Bioforum w roli Partnera to szansa, którą koniecznie trzeba wykorzystać - tak podsumował pierwszy etap współpracy z BioForum 2009 Kazimierz Murzyn, Dyrektor Zarządzający Klastra LifeScience Kraków.

Oryks arabski i problemy genetyczne małych populacji

Oryks arabski jest jednym z gatunków przywróconych naturze po wymarciu w środowisku. Uznawanych jest za jeden z większych sukcesów programów reintrodukcji zwierząt z hodowli do życia w ich pierwotnym środowisku. Okazuje się jednak, że pod względem genetycznym nosi już piętno hodowli w małej populacji.

Biobiznes w czasach kryzysu gospodarczego

Chociaż na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło w otoczeniu biznesu w branży Life Science, niewątpliwie wszyscy już wiemy, że nadciąga gorszy czas dla rozpoczynania ryzykownych inwestycji. Kryzys gospodarczy, chociaż jeszcze słabo widoczny w Polsce, silnie oddziałuje na najważniejsze rynki biotechnologiczne. Coraz więcej słychać też o pierwszych problemach firm z sektora.

Zastosowanie techniki Real-Time PCR w diagnostyce

W dniach 9-10 luty 2009 odbędzie się szkolenie: Zastosowanie techniki Real-Time PCR w diagnostyce. Celem szkolenia jest przedstawienie możliwości wykorzystania techniki Real-Time PCR do wykrywania patogenów w materiałach biologicznych.

EFSA podważyła stanowisko Austrii o szkodliwości GMO

EFSA uznała, że Austria nie przedstawiła żadnych nowych dowodów naukowych podważających wcześniejszą ocenę ryzyka kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej. Oznacza to, iż nie ma żadnych podstaw, aby wnioskować o negatywnym wpływie GMO na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi, czy zwierząt oraz środowisko naturalne.

II Warsztaty Naukowe DNA - Encyklopedia Życia

DNA – Encyklopedia ŻyciaPolska Federacja Biotechnologii zaprasza na drugie Warsztaty Naukowe DNA – Encyklopedia Życia. Impreza ta przybliży wszystkim uczestnikom praktyczną stronę biotechnologii - jej zastosowania i korzyści, jakie możemy z nich czerpać. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby spotkać najlepszych polskich naukowców oraz zobaczyć jak wygląda praca biotechnologa w laboratorium. Warsztaty odbędą się w dniach 3-5 kwietnia 2009 w nowoczesnym Kampusie SGGW na warszawskim Ursynowie. Współorganizatorami tego wydarzenia są Koło Naukowe Biotechnologów KNBiotech z SGGW, Szkoła Festiwalu Nauki oraz Fundacja BioEdukacji.

Wilki powracają nie zawsze jako ten sam gatunek

wilkWilk szary zaczyna wracać na utracone tereny. Po latach prześladowań, objęty ochroną systematycznie zwiększa zasięg swojego występowania. Dokładne badania pokazują jednak, że obecne wilki często odbiegają od swych pobratymców, pierwotnie zamieszkujących należące do nich ziemie.

Bakterii na dłoniach jest więcej niż sądzono

O tym, że nasz organizm stanowi raj dla bakterii wiadomo od dawna. Także od wielu lat wiadomo, że ich liczba znacznie przewyższa liczbę wszystkich komórek naszego ciała. Zaskoczenie wywołały testy DNA ich zróżnicowania gatunkowego. Ich odmienne zestawy występują u różnych grup osób, u różnych płci, a nawet na lewej i prawej dłoni.

Badania melanomy przeczą modelowi rakowych komórek macierzystych

Zyskująca popularność hipoteza występowania komórek macierzystych w różnych rodzajach raka zachwiała się pod wpływem ostatnich doniesień. Zastosowanie udoskonalonego modelu stawia pod znakiem zapytania obecność tych komórek w melanomie - inaczej czerniaku, jednej z najgroźniejszych odmian raka skóry.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172