ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

HPV - zdążyć przed rakiem

Koło Studentów Biotechnologii Politechniki Gdańskiej zaprasza na wykład otwarty "HPV – zdążyć przed rakiem". Spotkanie poświęcone będzie chorobie, na którą co roku w Polsce umiera 4 tys. kobiet. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia 2008.

InventRAM - tutaj przyszłość staje się teraźniejszością

Międzynarodowe Targi Nowych Technologii i Informatyzacji InventRAM odbędą się 16-18 września 2008. Targi są odpowiedzią na coraz bardziej wymagające potrzeby rynku w zakresie rozwoju nowych technologii oraz sfery IT, stanowiących jedno z głównych zagadnień gospodarki światowej.

GMO na świecie w 2007 roku

GMO RaportOrganizmy genetycznie modyfikowane (GMO) są szansą na rozwój ludzkości ale i zagrożeniem, a co przeważy dowiemy się po latach - oceniają naukowcy z PAN. Na razie zalecają przede wszystkim dalsze badania nad skutkami modyfikacji genetycznych. GMO to organizmy, których materiał genetyczny (DNA lub RNA) zmieniono za pomocą technik biologii molekularnych.

Read-Gene, Selvita, diagnostyka i leczenie nowotworów

Read-Gene S.A. i Selvita Sp. z o.o. ogłosiły rozpoczęcie strategicznej współpracy w zakresie badań, rozwoju i komercjalizacji w obszarze uwarunkowań genetycznych nowotworów i ich leczenia. W ramach współpracy, zespoły naukowe, techniczne i biznesowe obydwu firm będą opracowywać nowe rozwiązania w obszarze diagnostyki i leczenia nowotworów.

Strategiczne geny w rozwoju i proliferacji komórek

Naukowcy z Ohio State University Comprehensive Cancer Center dokonali odkrycia dotyczącego rozwoju i proliferacji komórek, a dokładniej dwóch genów E2F-7 oraz E2F-8 należących do rodziny E2F.

Bakteryjne rafinerie i oczyszczalnie ścieków

Samochody napędzane wodorem wydają się być już tylko kwestią czasu, także wodór do ich napędzania jest już w zasięgu rąk naukowców. Uczeni z Penn State University, użyli do tego celu bakterii. Również bakteryjne bioreaktory do oczyszczania ścieków łączy to samo co produkcję wodoru, czyli elektroliza.

Związki organiczne w kosmosie

Astronomom udało się po raz pierwszy odnaleźć związek organiczny - metan - na planecie spoza Układu Słonecznego. Planeta HD189733b jest odległa od nas o 63 lata świetlne.

Gorzki melon dla diabetyków

Skuteczność od dawna stosowanego gorzkiego melona w zwalczaniu cukrzycy typu 2 nie jest już tajemnicą w środowisku naukowym. Używany przez wieki przez chińskie ludu ma właściwości hipoglikemicznych, tak pożądane wśród diabetyków. Naukowcy sprawdzili jego działanie w tej sferze, dochodząc do bardzo interesujących wyników.

EUROBIOTECH 2008

eurobiotech 2008Central European Congress of Life Sciences EUROBIOTECH 2008 zostania zorganizowany w 17-19 października 2008. Tematem przewodnim kongresu będzie tzw. czerwona biotechnologia, czyli tematy związane z biotechnologią medyczną i farmaceutyczną, biofarmacją, biomateriałami i żywieniem.

Klonowanie terapeutyczne skuteczne w mysim modelu choroby Parkinsona

Klonowanie terapeutyczne może być z powodzeniem zastosowane w mysim modelu choroby Parkinsona, pozwalając na regenerację neuronów dopaminowych i prowadząc do poprawy zdrowia myszy.

Długość życia bez tajemnic?

Grupie amerykańskich badaczy udało się określić geny, które, jak twierdzą, decydują o długości naszego życia. Co więcej tak zaprojektowane przez naturę sekwencje kodujące u człowieka są homologiczne z tymi występującymi u nicieni i drożdży.

Selvita strategicznym inwestorem w BioCentrum

Krakowskie firmy biotechnologiczne BioCentrum Sp. z o.o. i Selvita Sp. z o.o. nawiązały strategiczną współpracę w zakresie dostarczania produktów i usług dla branży farmaceutycznej i biotechnologicznej. W ramach nawiązanej współpracy BioCentrum wejdzie do grupy kapitałowej Selvita i skoncentruje cały potencjał obydwu firm w zakresie badań kontraktowych ADMET dla firm farmaceutycznych, w tym analiz biochemicznych w zakresie chemii białek i mikrobiologicznych oraz produkcji preparatów białkowych.

7. Narodowy Tydzień Technologii i Life Science

7. Narodowy Tydzień Technologii i Life Science odbędzie się w Tel-Awiwie w dniach 27-29 maja 2008. W ramach Tygodnia odbędą się dwa wydarzenia: BioMed - Konferencja i Wystawa izraelskiego Life Science Industry (ILSI) oraz 2. Międzynarodowe Spotkania poświęcone Komórkom Macierzystym pod tytułem: Potencjał Komórek Macierzystych.

Pamięć motyla z życia gąsienicy

Gąsienice, zanim staną się motylami przechodzą proces przeobrażenia w poczwarce. W tym okresie zostaje całkowicie zmieniona ich budowa zewnętrzna i wewnętrzna. Okazuje się, że mimo tak drastycznych zmian, potrafią przetrwać u motyli pewne ślady pamięciowe, zdarzeń jakich w swoim życiu doświadczyły ich larwy - gąsienice.

Naukowcy o GMO: są szanse i zagrożenia, konieczne dalsze badania

GMO RaportOrganizmy genetycznie modyfikowane (GMO) są szansą na rozwój ludzkości ale i zagrożeniem, a co przeważy dowiemy się po latach - oceniają naukowcy z PAN.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172