ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Fundacja Hasco-Lek promuje osiągnięcia polskich naukowców

Młodzi naukowcy w Polsce muszą czuć zachętę do pracy badawczej i wiedzieć, że wysiłek, któremu poświęcili kilka lat życia, zostanie doceniony – mówi wiceprezes Fundacji Hasco-Lek, Katarzyna Bodalska. W dniu 13 marca 2007 fundacja już po raz drugi wręczyła nagrody w konkursie promującym najlepsze prace naukowe z zakresu farmacji przemysłowej.

Pierwsi amerykanie, skąd przybyli?

Najpopularniejsza teoria tłumacząca pojawienie się ludzi na kontynencie amerykańskim, mówi o kilku niezależnych falach migracji nadciągających z różnych kierunków. Według jednych z ostatnich analiz DNA była to raczej jedna grupa przybyła przez Cieśninę Beringa.

X Targi EuroLab 2008

Targi EuroLab 2007Jubileuszowe, X Targi EuroLab, okazały się jedną z najbardziej udanych edycji w historii targów. Odwiedziło je prawie 6000 zwiedzających. "Właśnie tu spotyka się biznes z nauką" - powiedziała podczas otwarcia targów Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MicroRNA w regulacji różnicowania

MicroRNA, choć jak nazwa wskazuje - małe, odgrywać może wielką rolę w funkcjonowaniu naszych komórek, w tym w regulacji ich różnicowania. Zaburzenia jego działania mogą być odpowiedzialne za nowotworzenie, jemu być może zawdzięczamy także udane próby różnicowania, jak i odróżnicowywania komórek.

Modyfikacje genetyczne grzechem śmiertelnym

Modyfikacje genetyczne znalazły się wśród "nowych" grzechów śmiertelnych ogłoszonych przez Watykan.

Genetyczne ślady wędrówek naszych przodków

DNADzięki analizie genetycznej prześledzono mapę wędrówki ludzkiej z kontynentu afrykańskiego poprzez Azję, Europę do Ameryki. Przeanalizowano również obecność szkodliwych genów w różnych populacjach w zależności od „odległości” ich pokrewieństwa z populacją afrykańską. Być może w przyszłości dzięki analogicznym badaniom będziemy mogli wyśledzić naszych własnych przodków.

Konferencja: Diagnostyka zakażeń wirusowych

Konferencja: Diagnostyka zakażeń wirusowych człowieka szerzących się drogą krwi - wyzwania i nadzieje 21 wieku, organizowana będzie w Zegrzu pod Warszawą w dniach 23 - 24 października 2008.

Gen TRIM22 blokuje infekcję wirusa HIV

hivZespół wirusologów z University of Alberta we współpracy z naukowcami University of Pennsylvania odkrył gen, który jest odpowiedzialny za blokowanie rozprzestrzeniania się wirusa HIV poprzez zapobieganie poprawnemu formowaniu potomnych wirionów.

Jak podobne odcinki genów odnajdują się na niciach DNA

DNAKażdy organizm eukariotyczny, w tym ludzie, posiadają po dwie bardzo podobne nici DNA. Jedną z nich posiadamy po ojcu, a drugą po matce. Zanim dojdzie do ich rozdzielenia, podczas produkcji komórek płciowych, dochodzi do rekombinacji homologicznej, czyli wymiany podobnych odcinków genów pomiędzy naprzeciwległymi nićmi DNA. Naukowców zawsze interesowało jak podobne, tzw. komplementarne odcinki DNA odnajdują się przed procesem rekombinacji homologicznej.

MCI.BioVentures inwestuje w nowoczesną diagnostykę molekularną

Pierwsza inwestycja funduszu MCI.BioVentures to objęcie udziałów w Genomed Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Firma działa na nowym, szybko wzrastającym rynku usług molekularnej diagnostyki medycznej, usług badania pokrewieństwa oraz usług sekwencjonowania i syntezy DNA przeznaczonych dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, instytucji naukowych oraz dla klienta indywidualnego.

Spotkania Naukowe Fundacji im. Koprowskich

10 marca 2008 na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i AMG odbędzie się wykład inaugurujący projektu pt. Spotkania Naukowe Fundacji im. Koprowskich.

Mikrobiologia jako kierunek studiów na UŁ

Mikrobiologia jest nowym kierunkiem studiów utworzonym na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Mikrobiologia jako kierunek studiów jest nowością na polskich uczelniach.

Mutacje związane z niskim wzrostem przedłużają życie

Mutacje w genie, od którego zależy wzrost wpływają na długość ludzkiego życia - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Projekt PPAR - innowacyjny lek w terapii cukrzycy typu 2

Adamed, polski producent farmaceutyków, przedstawił dotychczasowe osiągnięcia prowadzonego w jej laboratoriach projektu PPAR - innowacyjnego leku w terapii cukrzycy typu 2 oparty na mechanizmie oddziaływania poprzez receptor PPARγ. Prezentacja odbyła się na konferencji naukowej "Insulinooporność – od podstaw molekularnych do możliwości terapeutycznych", która miała miejsce w dniach 8-10 lutego 2008 w Białowieży.

W Poszukiwaniu Tej Złotej - termin przedłużony

W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty BadawczeTermin nadsyłania zgłoszeń do konkursu "W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze" został przedłużony do 14 marca br. Organizator programu, firma Adamed, podjął taką decyzję w odpowiedzi na napływające prośby o przedłużenie tego etapu konkursu.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172