ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Nowy pomysł na biopaliwa

Etanol jest jak dotąd w czołówce substytutów benzyny. Ma jednak pewne wady. Naukowcy postanowili, że trochę zmodyfikują pomysł wykorzystania alkoholu, jako źródła napędu samochodowego. Zamiast dwuwęglowego etanolu zdecydowali się na użycie rozgałęzionych, kilkuwęglowych alkoholi, jak np. izobutanom.

Zróżnicowanie genetyczne zwierząt

Okazuje się, że zróżnicowanie genetyczne wśród zwierząt nawet w obrębie jednego gatunku jest równie duże, a może i większe niż wśród ludzi. Niektóre z nich dobrze znane od wielu lat i zdające nie różnić się znacząco między sobą, po dokładnych badaniach genetycznych należało zaklasyfikować do odległych od siebie podgatunków.

Fluorescencyjna świnia ma fluorescencyjne potomstwo

Sklonowana świnia, której geny zmieniono w taki sposób, by świeciła zielonym fluorescencyjnym światłem, przekazała tę cechę swemu potomstwu - poinformował chiński uniwersytet, podkreślając, że może to pomóc w wyhodowaniu świń w celu przeprowadzania transplantacji ludzkich organów.

Nowy oręż w walce z rakiem piersi

Badania dotyczyły zastosowania w walce z rakiem piersi kombinacji leków Avastin i Taxol. Wyniki pokazują, iż leki ograniczają rozwój naczyń krwionośnych, które umożliwiają odżywianie rosnącego guza.

XIII Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych

Studenckie Koło Naukowe Biotechnologów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu serdecznie zaprasza na XIII Międzynarodową Konferencję Studenckich Kół Naukowych, która odbędzie się w dniach 15-16 maja 2008 roku. W tym roku obrady będą odbywać się również w ramach wyodrębnionej po raz pierwszy Sekcji Biotechnologii.

Genetyczne różnice człowiek - szympans

DNANaukowcy od wielu lat poszukują przyczyn tak znacznych, zewnętrznych różnic między człowiekiem i szympansem. Już na pierwszy rzut oka widać jak bardzo się różnimy w wyglądzie, zachowaniu czy zdolnościach budowy narzędzi, mowy. Wszystko to jest zadziwiające jeśli uzmysłowimy sobie, że różnice w budowie DNA między szympansem i człowiekiem to zaledwie 1-2%. Różnice pomiędzy ludźmi wynoszą około 0,1-0,5%.

Jak skutecznie wykorzystywać metody statystyczne w planowaniu i przeprowadzaniu eksperymentu naukowego?

Firma Bio-Tech Consulting Sp z o.o. oraz Redakcja Serwisu Biotechnologicznego zapraszają na szkolenie pt. "Jak skutecznie wykorzystywać metody statystyczne w planowaniu i przeprowadzaniu eksperymentu naukowego?". Szkolenie adresowane jest do biologów, szczególnie do biologów molekularnych, biochemików, biofizyków oraz biotechnologów. Poruszona zostanie tematyka wykorzystania metod statystycznych w pracy badawczej w naukach biologicznych. Odbędzie się 22 stycznia 2008 roku.

Geny odpowiedzialne za reakcję immunologiczną

Odkryto geny odpowiedzialne za mechanizm odpowiedzi immunologicznej. Badanie głównie oparły się na interleukinach (szczególnie IL-10), jako czynnikach kluczowych w tym procesie. Nieodpowiedni poziom IL-10 może prowadzić do licznych zaburzeń, stąd tak ważny mechanizm regulujący reakcje odpornościową, pod kontrolą interleukiny 10. Taki mechanizm jest kontrolowany przez dwa- wcześniej nie podejrzewane o pełnienie tej roli- geny: Pbx-1 i Prep-1.

Klonowane koty, które świecą w ciemnościach

Naukowcom z Korei Południowej udało się sklonować koty, które świecą w ciemnościach po ich ekspozycji na promienie UV. Fluorescencyjne koty mają być nie tyle gratką dla ich miłośników ile kolejną odkrytą kartą w leczeniu ludzkich chorób; przede wszystkim mających podłoże genetyczne. Czy świecące kociaki będą rekompensatą po wielkim naukowym skandalu Hwang Woo-suka, który również miał miejsce w Korei Południowej?

List Prezesa PFB do Abp J. Życińskiego

List Prezesa Polskiej Federacji Biotechnologii prof. Tomasza Twardowskiego do Jego Ekscelencji Arcybiskupa Józefa Życińskiego, w związku z wypowiedzią Księdza Arcybiskupa nt. GMO.

Najważniejsze wydarzenia w nauce polskiej w 2007 roku

Pionierskie w Europie operacje zespolenia przewodu pokarmowego za pomocą klipsa kompresyjnego, czy odnalezienie w archiwach rozkazu Hitlera o napaści na Polskę to jedne z najważniejszych wydarzeń w nauce w 2007r. Jak w poprzednich latach, światowe sukcesy odnosili młodzi polscy astronomowie i informatycy.

Pluripotencjalne, lecz nie zarodkowe?

Udane reprogramowanie komórek skóry do komórek pluripotencjalnych przynosi nową nadzieję na wykorzystanie ich w medycynie regeneracyjnej i badaniach podstawowych. Niemałe znaczenie ma tu aspekt etyczny – do tej pory komórki o takim potencjale można było otrzymać wyłącznie z zarodków, a znaliśmy je jako zarodkowe komórki macierzyste.

Genetyczne różnice między ludźmi

Jak bardzo ludzie różnią się między sobą widać już na pierwszy rzut oka. Jednak gdy przyjrzymy się naszemu DNA okazuje się, iż ponad 99% kodu u wszystkich jest takie samo. Powszechnie uważa się, że za wszystkie różnice między nami odpowiada 0,1% naszego DNA. Ostatnie badania wykazują, że różnice te mogą być dwu, a nawet pięciokrotnie większe.

Ewolucja człowieka przyspiesza

DNATempo ewolucji człowieka ulega ciągłemu przyspieszeniu. W ciągu ostatnich 10 tys. lat, od epoki lodowcowej, ukształtowało się, aż 7% wszystkich naszych genów. Zaprzecza to dotychczasowym poglądom, według których obecna ewolucja człowieka jest ustabilizowana i przebiega bardzo powoli.

Proces zmiany koloru skóry u ludzi i ryb jest podobny

Odkryto, że proces zmian koloru skóry w przeszłości w przypadku ludzi i ryb odbywał się na tej samej zasadzie, a dokładnie pod wpływem wspólnego genu jakim jest Kitlg. Kolor skóry uzależniony jest przede wszystkim od klimatu, w jakim żyjemy. Podczas migracji do cieplejszych bądź zimniejszych regionów, następuje przystosowanie do środowiska i zmiana koloru skóry.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172