ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Oferta dla biotechnologów na Targach EuroLab 2008

Targi EuroLab 2007Odpowiednio wyposażone laboratorium biotechnologiczne to warunek niezwykle istotny, który ma wpływ na właściwy przebieg procesów mikrobiologicznych i chemicznych. Szeroka oferta aparatury i urządzeń wykorzystywanych m. in. w laboratoriach biotechnologicznych zostanie zaprezentowana podczas X Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. Jubileuszowa edycja imprezy odbędzie się w dniach 5-7 marca 2008 w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Mech pożyteczny dla roślin uprawnych

mechPoznanie dogłębnie sekwencji oraz zbadanie mechanizmów obróbek postranslacyjnych mchu pozwoliło naukowcom przedstawili hipotezę, że wszystkie pozytywne cechy z mchu będzie można niejako "wkleić" do genomu zmodyfikowanych roślin uprawnych, aby polepszyć ich walory. Przede wszystkim pozyskać odporność na suszę, jaką posiada mech naturalnie.

DNA wymarłego ptaka - Dodo

dodoOdkrycie na wyspach w pobliży Afryki kompletnego szkieletu dronta dodo (Raphus cucullatus), nasnuwa nadzieje na możliwość dokładniejszego przebadania jego DNA. Ptak ten jest uważany za jeden, z najmniej chlubnych przykładów możliwości niszczycielskiej człowieka. Odkryty na Mauritusie wyginą nim ktokolwiek zdążył go zbadać. Pierwszy jego opis pojawił się w 1598 roku. Około 150 lat później już nie istniał.

Badania genetyczne a wczesna diagnostyka nowotworów

Jednym z wyzwań współczesnej medycyny jest możliwie najwcześniejsza diagnostyka chorób. W tym celu wykorzystywane są technologiczne osiągnięcia nauk medycznych i biotechnologicznych. Należy do nich analiza zmienności genetycznej, pozwalająca na badanie korelacji między genotypem a fenotypem, taka jak MSSCP - Multitemperature Single Strand Conformation Polymorphism, szybka i wydajna metoda wykrywania i analizy polimorfizmów i mutacji występujących w DNA oraz technika FISH.

Klonowanie wymarłych gatunków

Prace nad odtworzeniem wymarłych gatunków prowadzone są od lat na całym świecie. Najbardziej znane dotyczą prób klonowania mamuta. W Polsce natomiast trwają prace zmierzające do odtworzenia tura.

Bakterie w walce z efektem cieplarnianym?

Nowy gatunek bakterii odkryty w jednym z najbardziej ekstremalnych środowisk na Ziemi może mieć zastosowanie w walce z globalnym ociepleniem.

Min M. Nowicki: Polska ma być krajem wolnym od GMO

Strefy wolne od GMOPolska ma być krajem wolnym od organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) - zapowiedział minister środowiska Maciej Nowicki. "Chciałbym kontynuować w tej sprawie linię przyjętą przez mojego poprzednika Jana Szyszko, aby Polska była wolna od GMO. Moje argumenty są podobne" - podkreślił. Dodał, że Polska nie jest jedynym krajem w Europie, który sprzeciwia się GMO na swoim terenie.

Czy komórki macierzyste naprawią serce?

Leczenie chorób serca to jedno z największych wyzwań medycyny regeneracyjnej. Poświęcona tej tematyce konferencja, która odbyła się w Bathesdzie, Maryland, przynosi tyleż nowych nadziei, co wątpliwości, a opinie naukowców w wielu kwestiach są podzielone.

Mysz odporna na nowotwory

Udało się wyhodować mysz odporną na nawet najbardziej agresywne formy nowotworów. Kluczem do sukcesu okazał się gen Par-4, który działa jako supresor rozwoju komórek nowotworowych. Po raz pierwszy jego obecność wykryto w prostacie, jednak występuje on również w innych częściach organizmu, chroniąc je przed nowotworami. Jest to nadzieja dla chorych na raka, szczególnie ze względu na fakt, iż produkt genu Par-4 jest specyficzny w stosunku do komórek rakowych, nie wywierając negatywnego wpływu na pozostałe komórki organizmu.

Odbudowa serca po zawale

Martwych obszarów na sercu powstałych po zawale mięśnia sercowego nie da się już wyleczyć. Jest jednak sposób, aby takie miejsce wymienić np. na nowe komórki serca.

Abp J. Życiński: nie należy bać się GMO

Żywność genetycznie modyfikowana w PolsceAbp Józef Życiński wzywał we wtorek wiernych, aby nie bali się żywności modyfikowanej genetycznie. "Medycyna nie ma żadnej wiedzy, by żywność zmieniona genetycznie niosła jakieś zagrożenia" - powiedział metropolita lubelski podczas mszy św. z okazji Barbórki w Łęcznej (Lubelskie). Zdaniem abp. Życińskiego, lęk przed żywnością zmodyfikowaną genetycznie rozpowszechniają środowiska radykalnych ekologów. "Ich poglądy są odosobnione" - uważa hierarcha.

Mechanizm kierowania motoneuronów podczas embriogenezy

W jaki sposób kierowane są komórki motoneronowe podczas rozwoju? W jaki sposób "wiedzą" w którą stronę mają się udać? Jaki mechanizm staje za kierowaniem tych komórek? Na te pytania próbowali odpowiedzieć sobie kalifornijscy naukowcy, używając transgenicznych myszy i mechanizmu transgenezy, która pozwoliły na zdefiniowanie procesu nawigacji komórek motorycznych.

Kwas alginowy i komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej

Naukowcy opracowali sposób na kontrolowane uwalnianie komórek macierzystych do miejsc wymagających regeneracji. Wykorzystanymi składnikami systemu były kwas alginowy, składnik ściany komórkowej brunatnic i liaza kwasu alginowego. System ten ma potencjalne zastosowanie w medycynie regeneracyjnej.

Biblioteki znaczników DNA do identyfikacji gatunków

Dla wielu blisko spokrewnionych gatunków techniki genetyczne, to jedyna szansa ich dokładnego oznaczenia. Identyfikacja przez analizę DNA pozwala na dużo więcej: możliwość rozpoznawania populacji, miejsc pochodzenie, czy rodowodu.

Pierwszy sklonowany zarodek wśród naczelnych

ZarodekNaukowcy z Oregon Health and Science University dokonali niewątpliwego przełomu w klonowaniu i badaniach nad komórkami macierzystymi. Po raz pierwszy dokonali udanego klonowania zarodków ssaków naczelnych. Co więcej, ze sklonowanych komórek rezusa udało im się uzyskać dwie linie komórek macierzystych. To bez wątpienia ogromny krok w genetyce, a zarazem wielka obietnica dla ludzi dotkniętych licznymi chorobami, w których leczeniu komórki macierzyste są największą nadzieją.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172