ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Największe wydarzenia naukowe 2006 wg Science

Udowodnienie hipotezy Poincarego zostało uznane przez tygodnik "Science" za największe wydarzenie naukowe roku 2006. Wymienione zostały także nowe techniki rozszyfrowywania i analizy DNA, które pozwoliły uzyskać informacje genetyczne dotyczące mamutów i człowieka neandertalskiego, nowa klasa małych cząsteczek RNA - piRNA (piwi-interacting RNA), oszustwa popełnione przez Woo Suk Hwanga i jego kolegów.

Borlaug Fellows Program 2007

Rozpoczęła się kolejna edycja programu stypendialnego pod nazwą Norman E. Borlaug International Agricultural Science and Technology Fellows Program for Poland na rok 2007 - ogłasza Biuro Rolne ambasady amerykańskiej.

Gen, którego mutacja znosi czucie bólu

Zidentyfikowano gen odpowiedzialny za odczuwanie bólu - SCN9A. Jego mutacja występuje u osób, które w ogóle nie odczuwają bólu. Odpowiada on za kodowanie białka wchodzącego w skład sodowych kanałów jonowych w obrębie synaps nerwowych.

Klonowanie terapeutyczne dozwolone w Australii

Embrionalne komórki macierzysteAustralijski parlament wydał zgodę na klonowanie terapeutyczne i badawcze ludzkich zarodków. To one są źródłem embrionalnych komórek macierzystych, komórek, które potencjalnie mogą przekształcać się w każdy rodzaj komórek ludzkiego organizmu. Zdaniem zwolenników w ten sposób będzie można w przyszłości leczyć wiele nieuleczalnych dzisiaj schorzeń, jak choroba Alzheimera, Parkinsona, cukrzycę, czy uszkodzenia rdzenia kręgowego. Przeciwnicy podkreślają problemy etyczne jakie wiążą się z tymi badaniami.

Zmienność genetyczna w ludzkim genomie

W Nature ukazał się artykuł, w którym badacze szacują zmienność genetyczną człowieka na poziomie 12% procent. Podczas gdy dane z sekwencjonowania ludzkiego genomu nie przekraczają 1-3%, a dwóch przypadkowych osób nie przekracza 0,1%. Skąd tak duża różnica?

Odczytano genom Neandertalczyka

neandertalczykPo raz pierwszy udało się odczytać genom gatunku wymarłego i to naszego najbliższego krewnego, neandertalczyka. Dokonali tego naukowcy z Instytutu Maksa Plancka w Lipsku pod kierunkiem Svante Pääbo. W maju tego roku udało im się rozpracować pierwszy milion par zasad (0,03% wszystkich par) i zapowiadają, że w ciągu dwóch lat poznają całą resztę.

Doktorat w Niemczech

Doktorat w NiemczechNa stronie Polskiej Federacji Biotechnologii została opublikowana broszura informacyjna o studiach doktoranckich w naukach biomedycznych w Niemczech autorstwa Huberta Ludwiczaka w wersji na rok 2007. Skierowana jest ona do polskich studentów oraz absolwentów studiów medycznych i przyrodniczych, którzy myślą o doktoracie w Niemczech. Poradnik wyjaśnia, jak wybrać odpowiednią dla siebie ofertę studiów doktoranckich, jakie dokumenty należy wysłać oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Nowa edycja projektu *Zostań Skutecznym Przedsiębiorcą*

Od stycznia 2007 roku zaczyna się w CITTRU cykl intensywnych szkoleń poświęconych tworzeniu własnego innowacyjnego biznesu. Rekrutacja tylko do 8 grudnia 2006.

Intellectual Property Strategies in Bioscience

Seminarium odbędzie się w dniach 30 listopada-1 grudnia 2006 r. w Warszawie (Millennium Plaza, Al. Jerozolimskie 123a) w ramach realizowanego przez CITTRU projektu IP Knowledge Network ScanBalt finansowanego przez Unię Europejską w 6. Programie Ramowym.

BioMalaysia 2006

W dniach 6-8 grudnia 2006 r. odbędzie się w Kuala Lumpur, w Malezji, międzynarodowa konferencja i wystawa BioMalaysia 2006. Organizatorami imprezy są: BiotechCorp – rządowa agencja zajmująca się rozwojem biotechnologii w Malezji, MOSTI – Ministerstwo Nauki, Technologii i Innowacyjności oraz MBIO (Malaysia Bioindustry Organization) – samorządowa organizacja firm i instytucji związanych z szeroko pojętą biotechnologią.

Nie walcz z gorączką

Nikt nie lubi, kiedy występuje u niego gorączka, ale uczucie gorąca może być zbawienne dla organizmu. W badaniach na myszach potwierdzono, że gorączka zwiększa odpowiedź immunologiczną pomagając białym krwinkom szybciej wniknąć do węzłów chłonnych, gdzie dołączają do walki z patogenami. Wyniki publikuje Nature Immunology.

Jak rozpoznajemy zapachy?

W jaki sposób system narządów zmysłu węchu potrafi odbierać zapachy? Jak wyjaśnić to, że odbiór zapachów nie jest algebraiczną sumą indywidualnych środków chemicznych wchodzących w skład danego zapachu? Nad odpowiedziami na te pytania pracują naukowcy z Howard Hughes Medical Institute.

Geny pantofelka

pantofelekSekwencjonowanie genomu pantofelka, znanego z lekcji biologi orzęska, zostało ukończone w 2004 roku. Teraz w Nature opublikowano dokładne wyniki analizy tej sekwencji - pantofelek posiada prawie 40 tysięcy genów, czyli więcej niż człowiek.

Toxoplasma gondii, a płeć

Pospolity pasożyt może mieć wpływ na stosunek liczby kobiet do mężczyzn w odniesieniu do światowej populacji.

II Dni Przedsiębiorczości UJ

W dniach 14-15 listopada 2006 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej - Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) organizuje II Dni Przedsiębiorczości UJ. Wydarzenie to składa się z szeregu spotkań, dyskusji, informacji, których hasłem przewodnim jest odpowiedź na pytania: czy warto i w jaki sposób rozwijać własną firmę, przedsięwzięcie oparte o nowatorskie, innowacyjne pomysły?

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172