ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Kręgi w zbożu protestem Greenpeace przeciw GMO

Kręgi w zbożuGreenpeace, organizacja słynąca z niekonwencjonalnych metod działania, wraz z rolnikami stworzyła kręgi na polach kukurydzy na trzech kontynentach, sygnalizując początek światowej kampanii przeciw modyfikacjom genetycznym kukurydzy.

Nobel z chemii za poznanie mechanizmów transkrypcji

Tegoroczną nagrodę Nobla z dziedziny chemii otrzymał prof. Roger D. Kornberg - za zbadanie dokładnych mechanizmów odpowiedzialnych za proces transkrypcji genów. Proces ten jest bardzo ważny dla poprawnego działania każdej żywej komórki eukariotycznej.

Bakteria odporna na promieniowanie

Jedną z bardziej zadziwiających umiejętności niektórych bakterii jest samonaprawa ich zniszczonego DNA. Jak podaje Miroslav Radman z zespołem z Uniwersytetu Paryskiego na internetowych stronach Nature w końcu udało się poznać istotę tego procesu.

Nagroda Nobla za interferencję RNA

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2006 roku otrzymali w poniedziałek, 2 października dwaj Amerykanie, Andrew Z. Fire i Craig C. Mello za odkrycie "zjawiska interferencji RNA - polegające na wyłączaniu genów za pomocą dwuniciowych fragmentów RNA". Współpraca obu naukowców zaowocowała odkryciem mechanizmu, który pozwala wyłączać aktywność genów w komórkach.

Niechęć do warzyw w genach?

Powodem, niechęci niektórych ludzi do warzyw typu brokuły czy brukselka jest genetyczny mechanizm obronny chroniący nas przed potencjalnie szkodliwymi składnikami roślin.

Pomidory widziane oczyma komputera

PomidoryNaukowcom z VBI (Virginia Bioinformatics Institute) udało się zastosować metody informatyczne mogące pomóc w wyjaśnieniu, w jaki sposób określone geny zawarte w pomidorach wpływają na ich smak, a także ich jakość. W tym celu została stworzona baza danych metabolitów, które pomidory te zawierają.

Wykryto genetycznie modyfikowany ryż LL Rice 601

ryż LL Rice 601W sierpniu w importowanym z USA ryżu długoziarnistym znaleziono próbki genetycznie modyfikowanego ryżu LL Rice 601. W całej Unii Europejskiej żadna z odmian transgenicznych ryżu nie jest dopuszczona do obrotu. W odpowiedzi Komisja Europejska zaostrzyła przepisy dotyczące importu ryżu z USA - musi uzyskiwać atest, iż nie zawiera odmian modyfikowanych genetycznie.

Zabawy plemnikami

PlemnikiW sierpniu ukazała się informacja o dokonaniu japońskich naukowców, którym udało się doprowadzić do urodzenia 15 szczurów wykorzystując plemniki od myszy. Wynik ten udało się osiągnąć badaczom zespołu Takashiego Shinohary z Uniwersytetu Kioto. Chociaż plemniki nie całkiem pochodziły od myszy, możliwości manipulowania nimi potrafią zadziwić.

Zsekwencjonowano pierwsze drzewo

Topola kalifornijska (Populus trichocarpa) jest pierwszym drzewem, którego genom został zsekwencjonowany. Stanowi go 19 chromosomów, składających się łącznie z 485 mln par zasad. Zidentyfikowano ponad 45 tysięcy możliwych genów. Wyniki projektu rozpoczętego w 4 lata temu, realizowanego przez 38 instytucji z Europy, USA i Kanady zostały opublikowane w magazynie Science.

Niełatwy biznes naukowców - pionierów

Profesor biznesmenem? A dlaczego by nie? Przecież na polskim rynku funkcjonują firmy akademickie. O sukcesie mogą mówić np. naukowcy z Krakowa - ich prężnie rozwijająca się spółka biotechnologiczna, BioCentrum, prowadzi badania naukowo-rozwojowe, współpracując z firmami z branży farmaceutyczno-biotechnologicznej. Jest jednak i inna strona tego medalu. Opowiada o niej zastrzegający sobie anonimowość profesor z Mazowsza, biotechnolog, prowadzący badania w zakresie żywności funkcjonalnej. Jak podkreśla, mimo odniesienia niezwykłego sukcesu badawczego, na swojej pracy naukowej nie zarobi.

Jak założyć firmę biotechnologiczną? Warsztaty BioBiz

Na anglojęzyczne warsztaty "BioBiz - Jak założyć firmę biotechnologiczną", organizowane w dniach 19-21 września 2006 w Krakowie zaprasza Uniwersytet Jagielloński.

Bio-Forum 2006 - Targi Biotechnologii i Biobiznesu

 Bio-Forum Targi Biotechnologii i BiobiznesuBio-Forum najlapidarniej można określić jako giełdę ofert służących podniesieniu poziomu innowacji w sektorze biogospodarki. Jej specyfiką jest prezentowanie przede wszystkim potencjału badawczo-wdrożeniowego i innowacyjnego krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Targi odbędą się w Łodzi, w dniach 19-20 października 2006 roku.

Otwierane laserowo kapsułki w walce z nowotworami

Sztuką w leczeniu guzów nowotworowych jest precyzyjne ich niszczenie - aby przy tym nie uszkodzić zdrowych, otaczających komórek. A obecnie często stosowana chemioterapia z dobrym skutkiem niszczy komórki nowotworowe, ale niestety powoduje ogromne szkody dla całego organizmu. Dlatego ciągle poszukiwany jest sposób na zniszczenie tylko nieprawidłowo dzielących się komórek. Jedną z takich metod może być przetransportowanie leków zamkniętych w mikrokapsułkach do wnętrza guza, a następnie precyzyjne ich uwolnienie.

Nauki o życiu nabierają życia

Bez sprawnego wdrażania nowoczesnych biotechnologii do naszego przemysłu nie będzie sukcesu polskich firm na rynkach światowych. "Na razie transfer technologii z zespołów naukowych do firm jest mizerny; warunki dla komercjalizacji badań w Polsce są mniej korzystne niż w innych krajach Europy" – uważa biotechnolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Adam Dubin.

Nowe metody rozszyfrowania układu immunologicznego

Stworzono projekt, który wykorzystuje informatyczne systemy biologiczne w celu lepszego zrozumienia biochemicznych powiązań regulujących interakcje między organizmami infekującymi dana komórkę, a tą komórką. W badaniach tych, dzięki programowi Simmune naukowcy starają się zrozumieć reakcje, które zachodzą w układzie odpornościowym.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172