ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Seminarium: Intellectual property strategies in bioscience

Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu CITTRU (Uniwersytet Jagielloński) zaprasza do wzięcia udziału w seminarium "Intellectual property strategies in bioscience". Odbędzie się ono w dniach 27-28 kwietnia 2006 w Krakowie.

Klon komercyjny - koń

Koń klonowanie komercyjneO klonowaniu komercyjnym zwierząt było już głośno kilkakrotnie, przy produkcji leków, organów do przeszczepów czy zwierząt domowych – kotów. Wydaje się jednak, że rynek ten w pierwszej kolejności opanują konie. Mamy tu do czynienia i z dużymi pieniędzmi i z otwarciem nowych możliwości, zwłaszcza cennych przy kastrowanych koniach sportowych.

Zakazane GMO jest bezpieczne dla zdrowia

Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dała w środę zielone światło dla pięciu genetycznie modyfikowanych upraw i produktów (GMO), zakazanych w niektórych krajach UE. Agencja argumentuje, że nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Ustawa o nasiennictwie sprzeczna z prawem UE

Uchwalona przez Sejm w dniu 23 marca 2006 r. ustawa "o zmianie ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin" wprowadzając zakaz obrotu materiałem siewnym odmian roślin genetycznie zmodyfikowanych (GMO) jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej.

Kości na nanotubulach

Doprowadzić do wzrostu i proliferacji komórek kości na rusztowaniu z węglowych nanotubul. Daje to nadzieje na wyleczenie wielu chorób kości. Tak powstałe preparaty kostne będzie również można stosować jako implanty dentystyczne.

Wirusowe elektrody

Wirusowe elektrodyGenetycznie modyfikowane wirusy, formujące się w ujemnie naładowane elektrody, mogą pewnego dnia zrewolucjonizować produkcję akumulatorów i baterii.

Kolejny gen odpowiedzialny za przerzuty nowotworów

Nowy gen należy do rodziny genów białkowych - S100P, która przyczynia się do przerzutów komórek nowotworowych z nowotworu pierwotnego do innych części ciała.

*Dajmy możliwość wyboru* - rozmowa z rzecznikiem Monsanto Polska

Rozmowa z panem Robertem Gabarkiewiczem, rzecznikiem prasowym Monsanto Polska, na temat działalności koncernu, zasadności wprowadzania upraw transgenicznych, o wątpliwościach i korzyściach z tym związanych.

Enzymatyczny komputer z przeznaczeniem do implantacji

Molekularny komputer, który używa enzymatycznych reakcji do wykonania wszelkich logicznych kalkulacji został zaprezentowany przez grupę izraelskich naukowców z Hebrew University of Jerusalem.

List do premiera RP w sprawie działań rządu dotyczących GMO

List do premiera PR wystosowany przez Zarząd Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Biochemicznego w sprawie działań rządu dotyczących organizmów modyfikowanych genetycznie.

Przełom w badaniach nad pektynami

Pektyny kojarzone są najczęściej ze składnikiem dżemów i galaretek, jednakże możliwość ich zastosowań jest ogromna. Pektyny mają właściwości przeciwnowotworowe, odgrywają istotne biologiczne funkcje we wzroście i rozwoju roślin, a także w ich obronie przeciwko patogenami. Odkrycie genu kodującego jedno z białek odpowiedzialnych za syntezę pektyn dokonane przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Georgia nazwano "przełomem w biosyntezie pektyn". Odkrycie może posłużyć w manipulacjach pektynami i ich szerszemu wykorzystaniu.

Gen Smk-1 i zdrowa długowieczność

W kaskadzie sygnałów sterowanych hormonalnie zidentyfikowano białko kodowane przez gen Smk-1, które potrafi wydłużyć życie i młodość organizmu. Jednocześnie białko to nie uszkadza funkcji rozpłodowych, odpornościowych czy zdolności odpowiedzi na stres organizmu.

Nizyna z probówki

Udało się wyprodukować w probówce nizynę – bakteriocynę używaną od ponad 40 lat do konserwacji produktów mlecznych i puszkowanej żywności. Odkryto także strukturę enzymu, który jest zaangażowany w syntezę tego peptydu i który nadaje mu specyficzne właściwości. Odkrycie to pozwala na udoskonalanie i wprowadzenie nowych bakteriocyn o zwiększonej skuteczności działania.

Snuppy jest prawdziwym klonem

Snuppy sklonowany piesSnuppy jest faktycznie pierwszym sklonowanym psem. Po przyznaniu się prof. Woo Suk Hwanga, twórcy Snuppy*iego, do oszustwa przy głośnych pracach nad klonowaniem komórek macierzystych pojawiły się uzasadnione wątpliwości dotyczące wiarygodność sukcesu sklonowania psa. Zarówno naukowcy z amerykańskiego NIH National Human Genome Research Institute jak i Komitet Badawczy Seulskiego Uniwersytetu Narodowego potwierdzili, że Snuppy jest prawdziwym klonem.

Wykład *Biotechnologia na świecie i w Polsce, dzis i jutro*

Koło Naukowe Studentów EUROREG oraz Grupa Młodych przy Polskim Towarzystwie Współpracy z Klubem Rzymskim (TT30 Polska) zaprasza na wykład Prof. M. Fikus, pt. "Biotechnologia na świecie i w Polsce, dziś i jutro". Jest to kolejny wykład z cyklu "Wyzwania przyszłości", który odbędzie się 16 marca 2006 o godzinie 17.15 w sali im. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim (kampus centralny Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu).

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172