ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Wirusowy harpun

Zespół naukowców z Northwestern University odkrył strukturę białka, które warunkuje zdolność wirusów z rodziny paramyxoviridae, m.in. powodujących odrę, świnkę i wiele innych chorób układu oddechowego, do łączenia się i infekowania ludzkich komórek.

Świetlny przełącznik

Jonotropowy receptor glutaminy jest kanałem jonowym, który po przyłączeniu glutaminy otwiera się pozwalając na nieselektywny przepływ kationów – Na+, K+ i w mniejszych ilościach Ca2+. Ta bramka dla jonów została zmodyfikowana aby otwierać się jak Sezam przed Alibabą – na każde życzenie. W przypadku tego białka zamiast komendy "sezamie otwórz się" używa się fali świetlnej.

Kukurydza MON863 i GA21 dostępne w Unii jako żywność

Kukurydza MON863 i GA21Komisje Europejska zezwoliła na sprzedaż jako żywność dwóch odmian transgenicznej kukurydzy. Kukurydzy MON863 odpornej na szkodniki korzeni, importowanej już w calach paszowych i GA21 z tolerancją na środki ochrony roślin, nowej w Unii. 10 letnie zezwolenie wyklucza uprawę tych odmian.

Powierzchnia upraw GMO na świecie stale wzrasta

GMO RaportPopyt ze strony rolników przesądził o corocznym dwucyfrowym wzroście areału upraw biotechnologicznych od czasu ich komercjalizacji dziesięć lat temu. W roku 2005 uprawy biotechnologiczne pojawiły się w czterech nowych krajach i zaangażowały dodatkowe ćwierć miliona rolników, co jest częścią wzrostu o 11 procent światowego areału tych upraw - mówi raport dr Clive Jamesa, prezesa i założyciela ISAAA, Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych.

Polska na szarym końcu w rankingu innowacyjności

Kraje skandynawskie są w czołówce w rankingu "innowacyjnych" krajów Unii Europejskiej, razem z Niemcami, a także Szwajcarią. Polska jest na szarym końcu i Komisja Europejska zaliczyła ją w opublikowanym 12 stycznia raporcie do krajów "tracących grunt pod nogami".

Polka współodkrywcą elementu mechanizmu naprawy DNA

24-letnia Polka kierowała międzynarodowym projektem badawczym, w ramach którego dokonano bardzo ważnego odkrycia w dziedzinie biologii molekularnej - ustalono nieznany wcześniej element jednego z podstawowych mechanizmów naprawy uszkodzonego DNA. Odkrycie opisano niedawno na łamach pisma "Science".

Transgeniczna kukurydza na niedobór żelaza

transgeniczna kukurydzaStworzona została genetycznie modyfikowana kukurydza, która może się stać wydajnym źródłem żelaza. Niedobór tego mikroelementu jest poważnym problemem żywieniowym w krajach rozwijających się. Dieta uboga w żelazo, dotykająca prawie dwóch miliardów ludzi, jest przyczyną anemii u dzieci, chronicznego znużenia u dorosłych. Wyniki doświadczenia zostały opublikowane w grudniowym Plant Molecular Biology.

Chimery genów i białka fuzyjne

W styczniowym wydaniu magazynu Genome Research, dwie grupy naukowców opisały szeroko rozpowszechniony fenomen ludzkiego genomu nazywany chimeryzmem indukowanym transkrypcją (transcription-induced chimerism – TIC), w którym to dwa sąsiadujące ze sobą geny produkują jeden fuzyjny transkrypt RNA. Odkrycie to może mieć zastosowanie zarówno w projektowaniu leków jak i lepszym rozumieniu mechanizmów będących podstawą ewolucji, regulacji transkrypcji i organizacji genomu.

Lupeol zwalcza raka prostaty

Jak donoszą najnowsze badania lupeol, naturalny kwas salicylowy, występujący z takich owocach jak oliwki, mango, truskawki, winogrona, zwalcza ludzkie i zwierzęce komórki rakowe.

Komórki macierzyste lekarstwem na anemię sierpowatą

Naukowcy z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center po raz pierwszy zastosowali terapię genową za pomocą komórek macierzystych oraz interferencyjnego RNA do leczenia anemii sierpowatej.

Gen microRNA reguluje długość życia

Geny kontrolujące czas formowania się poszczególnych organów mają również wpływ na kontrolę okresu starzenia się oraz śmierć organizmu, są zatem dowodem na istnienie zegara biologicznego.

Klonowanie Hwang*a to oszustwo

Południowokoreańskiego naukowiec prof. Hwang Wu-Suk umyślnie sfabrykował wyniki swoich badań nad klonowaniem komórek macierzystych. Oznajmili członkowie komisji powołanej do zbadania sprawy. Naukowiec-oszust zrzekł się profesury na Uniwersytecie Seulskim.

Najważniejsze odkrycia roku 2005 według *Science*

Za najważniejsze osiągnięcie naukowe roku 2005 redakcja prestiżowego pisma "Science" uznała odkrycia związane z teorią ewolucji: mapę genomu szympansa, rekonstrukcję genomu wirusa grypy hiszpanki i odkrycie wpływu pojedynczego genu na powstanie nowych gatunków ryb.

Roślinne komórki macierzyste

Totipotencjalne komórki macierzyste pozwalają roślinom na budowę nowych organów przez całe ich życie. Do tej pory niejasnym jednak było, jak hormony i czynniki genetyczne współdziałają ze sobą aby uchronić rośliny przed powstawaniem guzów lub niekontrolowanych guzopodobnych narośli. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka Biologii Rozwoju odkryli mechanizm sprzężenia, zawierający hormony wzrostu i regulatory białkowe, który kontroluje liczbę komórek macierzystych produkowanych przez rośliny. Wyniki badań są niezwykle istotne dla wszystkich naukowców zajmujących się badaniem komórek macierzystych.

Sklonowano idealną choinkę

Choinka sklonowanaŚwiąteczne drzewko przyszłości oczekuje na swój los, razem ze swoimi 5000 identycznymi braćmi i siostrami w kopenhaskim Ogrodzie Botanicznym. Naukowcy pracowali nad sklonowaniem drzewa bożonarodzeniowego już od dekady, chcąc zapewnić hodowcom i eksporterom pewne dostawy ładnych i trwałych choinek.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172