ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Można stwierdzić, co naprawdę jemy

Dzięki opracowanej przez szczecińskiego doktoranta genetycznej metodzie badania żywności można wreszcie stwierdzić, co naprawdę jemy.

Opracowano szczepionkę na ptasią grypę

Węgierscy lekarze opracowali skuteczną szczepionkę przeciwko ptasiej grypie. Zdaniem rzecznika prasowego węgierskiego rządu Batiza Andrasa szczepionka może skutecznie chronić ptaki i ludzi.

Nieefektywność mechanizmów bezpieczeństwa w sprawie GMO

Greenpeace ujawnia nowy raport pokazujący nieefektywność europejskich mechanizmów bezpieczeństwa w sprawie GMO.

Komórki macierzyste w walce przeciw nowotworom

Natural killerPo raz pierwszy wykorzystano komórki macierzyste do walki przeciw nowotworom. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie kierując rozwojem ludzkich embrionalnych komórek macierzystych uzyskali z nich komórki - tzn. NK, "naturalnych zabójców" (natural killers) - komórki układu odpornościowego, pełniące ważną rolę w walce z nowotworami.

Greenpeace: Europa Wschodnia odrzuca GMO

greenpeace gmoNie ma "starej" i "nowej" Europy jeśli chodzi o organizmy modyfikowane genetycznie (GMO). Dwie niezależne publikacje ogłoszone dzisiaj przez Greenpeace w Polsce i w Rosji pokazują, że zarówno konsumenci, jak i producenci żywności w Europie Wschodniej odrzucają wytwory inżynierii genetycznej.

Branża farmaceutyczna i medyczna 2005*2006

pracaJuż po raz czwarty studenci i absolwenci akademii medycznych i wydziałów farmaceutycznych mogą skorzystać z najbogatszego w Polsce przewodnika po rynku pracy wydawanym przez firmę Communication Partners. Farmacja i medycyna to kierunki z przyszłością, a Branża Farmaceutyczna i Medyczna to publikacja dla wszystkich, którzy poważnie myślą o swojej karierze i szukają pracy lub praktyk.

Nowy enzym istotny w chorobach wątroby

Naukowcy odkryli, że mały hormon występujący w jelitach komunikuje się z wątrobą i kontroluje przez to produkcję kwasu żółciowego. Odkrycie ma ogromne znaczenie i potencjalne zastosowanie w leczeniu ludzi zagrożonych pewnymi typami chorób wątroby.

Próby kliniczne szczepionki na raka

Firma Antigenics poinformowała o pierwszych rezultatach III fazy testów opracowanej przez nią personalizowanej szczepionki na raka Oncophage. Okazało się, że może ona przedłużyć średni czas życia o osiem miesięcy w przypadku pacjentów z zaawansowanym stadium czerniaka złośliwego, w porównaniu do tych leczonych innymi, wybranymi przez lekarza, metodami.

Nowe fakty o strażnikach jakości naszych komórek

Mutacje w genach są podstawą ewolucji, im zawdzięczamy naszą egzystencję. Większość mutacji jest jednak szkodliwych, ponieważ powodują powstanie nieprawidłowo zbudowanych białek. Komórki rozwinęły mechanizmy kontrolne, które rozpoznają i przeciwdziałają genetycznym pomyłkom.

Szczepionka chroniąca przed HPV

Szczepionka chroniąca przed wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) kilku najgroźniejszych typów skutecznie zapobiega rakowi szyjki macicy u młodych kobiet - o wynikach międzynarodowych testów poinformowali polscy naukowcy.

Nowy mechanizm syntezy DNA

Uzyskana trójwymiarowa struktura polimerazy Rev1 odkrywa tajemnice tego niezwykłego białka, które jak się właśnie okazało potrafi syntetyzować DNA, używając samego siebie jako matrycy!

Różnorodność jednego białka w hemolimfie owadów

Niespodziewaną różnorodność jednego białka odkryto w hemolimfie owadów. Receptor Dscam (ang. Down syndrome cell adhesion molecule), bo o nim mowa, należy do nadrodziny immunoglobulin.

Mechanizm powstawania chorób autoimmunologicznych?

Odkryto mechanizm, który jest prawdopodobnie przyczyną chorób autoimmunizacyjnych takich jak toczeń rumieniowaty (lupus), reumatoidalne zapalenie stawów czy cukrzyca. Grupa naukowców z National Jewisch Medical and Research Center odkryła, że potencjalnie nieszkodliwe komórki B krążące po organizmie nie są stale wyciszone jak dotychczas myślano. Jak się okazało mogą się one "obudzić" i odzyskać zdolność do ataku przeciwko tkankom organizmu z którego pochodzą.

Makrofagi mogą być przyczyną otępienia u ludzi z AIDS

Naukowcy zajmujący się ewolucją wirusa HIV w mózgu odkryli, że własna obrona organizmu może być przyczyną związanego z HIV otępienia umysłowego. Wyniki zostały opublikowane w Journal of Virology.

Bioton przejmie singapurski SciGen

To pierwsza inwestycja zagraniczna polskiej spółki biotechnologicznej. Bioton dokupił w 18,6 proc. akcji spółki SciGen Ltd. w Singapurze. Obecnie ma już 45,2 proc. akcji SciGenu i jest jego większościowym akcjonariuszem. Teraz zgodnie z singapurskim prawem ma ogłosić wezwanie na pozostałe akcje.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172