ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Żabie białka blokują infekcję HIV

Nowa broń do walki przeciw wirusowi HIV może pochodzić od... małej tropikalnej żaby. Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center opublikowali wyniki swoich badań w Journal of Virology wskazujące, że pewne substancje wydzielane przez skórę tropikalnych żab skutecznie blokują infekcję wirusa HIV.

Nowy typ neuronów czuciowych u szczurów

neurony czuciowe u szczurówWiększość ludzi doświadcza i zdaje sobie sprawę tylko z jednego rodzaju bólu – takiego który powstaje przy uszkodzeniu tkanki. Jednak około 1,5 – 7% populacji cierpi na ból neuropatyczny, chroniczny, irytujący ból pochodzący prawdopodobniej z chorych komórek nerwowych niż ze specyficznego pobudzenia. Do bólu takiego należy np. ból fantomowy, związany z uczuciem, że amputowana część ciała nadal istnieje.

Pracuj na nowo

Polacy coraz częściej szukają pracy przez Internet – sieć WWW musi więc stale dostosowywać się do rosnących potrzeb użytkowników. Na taką zmianę zdecydował się portal rekrutacyjny Pracuj.pl.

Unikanie GMO coraz bardziej kosztowne

Propagowanie i utrzymywanie polityki "wolne od GMO" dla sektora żywnoścowego i paszowego w Unii Europejskiej staje się coraz większym wyzwaniam w nadchodzącym roku. Takie wnioski płyną z badań nad światowym rynkiem towarów i płodów rolnych pochodzących z roślin genetycznie modyfikowanych, przeprowadzonych przez trzech czołowych ekspertów europejskich.

Jak zarodziec malarii wydostaje się z erytrocytu

Poznano etapy rozpadu czerwonych krwinek spowodowanego przez zarodźca malarii. Odkrycie stwarza możliwości opracowywania nowych leków przeciw malarii, gdyż na aktualnie stosowane pasożytniczy pierwotniak powodujący tą chorobę jest odporny. Przedstawione wyniki zastępują wcześniejsze teorie na temat sposobu uwalniania się pierwotniaków z erytrocytów.

Orzechy pomocne w walce z nowotworami

orzechyZnaleziono nowy składnik fasolki, orzechów i zboża, który ma potencjalne działanie antynowotworowe. Badania prowadzone przez naukowców z University College w Londynie dowiodły, że pęciofosforan inozytolu, występujący w powszechnie dostępnych produktach żywnościowych, ma działanie hamujące względem kluczowego enzymu, zaangażowanego we wzrost guza - kinazy 3-fosfatydyloinozytolu (w skrócie PI3K).

Mowa bakterii

Od pewnego czasu wiadomo, że bakterie w populacji porozumiewają się ze sobą, za pomocą chemicznych sygnałów. Pojedyncza komórka nie jest samotną wyspą, odciętą od innych, przeciwnie wymienia informacje ze współtowarzyszami. Zjawisko to znane jest jako wyczuwanie kworum (ang. quorum sensing).

Tryliony odmian białka sposobem na nowoczesne leczenie

Zespół biochemików z UCSD odkrył mechanizm umożliwiający prostemu organizmowi produkowanie 10 trylionów odmian pojedynczego białka. To odkrycie z pewnością stanie się nowym narzędziem rozwoju nowoczesnych lekarstw.

Mysie komórki macierzyste leczą owcze serca

embrionalne komórki macierzysteEmbrionalne komórki macierzyste myszy mogą być używane w leczeniu wad serca u owiec. Ten międzygatunkowy eksperyment jest kolejnym krokiem na drodze do udowodnienia, że ludzkie komórki macierzyste mogą być używane do leczenia ludzi po przebytych zawałach serca.

Nanosensory oparte na DNA

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwania i Monell Chemical Science Center stworzyli węglowe nanotubule pokryte nićmi DNA, tworzące nanosensory zdolne do wykrywania zapachów i smaków. Ich odkrycie zostało opublikowane w bieżącym wydaniu magazynu "Nano letters", publikacji Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemików.

Nagrody dla młodych biotechnologów

Autorzy trzech nowatorskich prac magisterskich w dziedzinie biotechnologii zostali nagrodzeni w konkursie "Bądź liderem w świecie nauki w Polsce". Laureaci napisali prace nt. zwalczania próchnicy zębów, pleśni w zbożu i nowym zastosowaniu preparatów zastępujących krew.

Blokowanie wnikania wirusów do komórek

wirus grypyDefenzyny, białka naturalnie produkowane przez komórki układu odpornościowego chroniące przed wirusami, pierwszy raz zostały zidentyfikowane ponad 20 lat temu przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jednak nie znano mechanizmu ich działania. Teraz, zespół badaczy tego uniwersytetu i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia odkrył mechanizm blokowania wnikania wirusów i infekcji komórek przez specyficzną defenzynę - retrocyklinę-2.

Sposób na odrzuty przeszczepów komórek macierzystych

Oszukanie ludzkiego układu immunologicznego w celu ignorowania komórek macierzystych może być kluczem do pomyślnego ich przeszczepiania.

Kancerogenne mutacje zagrażają komórkom macierzystym

Ostatnie badania dowiodły, że embrionalne komórki macierzyste hodowane w laboratorium akumulują bardzo dużą liczbę zmian genetycznych, w tym także mutacje, które wiadomo, że są kancerogenne. Odkrycie to zmusza do dalszych badań nad komórkami macierzystymi, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy komórki takie mogą być używane w terapii jeśli przebywają długo w hodowli i są przetestowane względem mutacji przed ich użyciem.

Zsekwencjonowano genom szympansa

szympansCo wiedziano od dawna, a potwierdza to teraz dokładnymi danymi opublikowana praca Międzynarodowego Konsorcjum Analizy i Sekwencjonowania Genomu Szympansa pod względem genetycznym niewiele się różnimy od szympansa, jego jest w 96% identyczny z naszym i 30% białek kodowanych przez szympansi i ludzki genom są identyczne. Szympans jest czwartym zsekwencjonowanym ssakiem - po człowieku, myszy i szczurze.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172