ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Niedobór enzymu przyczyną raka wątroby

Zespół badaczy z Mount Sinai Hospital`s Samuel Lunenfeld Research Institute dowiódł, że prawdopodobieństwo hepatomy (pierwotnego raka wątroby) znacznie wzrasta, gdy w organizmie występuje połowa normalnej ilości enzymu Plk4.

WTO próbuje zniweczyć europejskie zakazy GMO

gmo greenepacePrawo konsumentów do powiedzenia „NIE” żywności modyfikowanej genetycznie jest zagrożone działaniami Światowej Organizacji Handlu (WTO), ostrzega Greenpeace. Problem dotyczy także naszego kraju.

Kolejny krok w poznaniu cukrzycy typu II

Liczba osób z cukrzycą ciągle rośnie i codziennie diagnozowane są jej nowe przypadki. Przez długi czas otyłość i nadwaga łączone były z większym prawdopodobieństwem zachorowania na cukrzycę typu II. Nowe badania wyjaśniają związek między wagą a cukrzycą. Zgodnie z raportem opublikowanym ostatnio w czasopiśmie Nature białko RBP4 (retinol binding protein 4) uwalniane przez tkankę tłuszczową powoduje insulinooporność u myszy.

Komórki macierzyste leczą atak serca u zwierząt

komórki macierzysteTerapia komórkami macierzystymi może być skutecznie użyta do leczenia uszkodzeń mięśnia sercowego spowodowanego atakiem serca i chorobą wieńcową - wskazują badania przeprowadzone na świniach. Tylko w ciągu dwóch miesięcy od pobrania komórek ze szpiku kostnego świni i wstrzyknięciu ich do uszkodzonego po ataku serca przywrócone zostały jego funkcje i naprawiono uszkodzony mięsień sercowy w 50-70%.

Inteligencja zapisana w genach?

Zidentyfikowano dwa regiony w ludzkim genomie, które mogą wyjaśniać różnicę w IQ. Różnice w ludzkiej inteligencji aż w 40-80% przypisuje się czynnikom genetycznym. Dotychczas próby identyfikacji genów odpowiedzialnych za różnice w inteligencji kończyły się niepowodzeniem.

Ochrona prawna wynalazków biotechnologicznych

Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie dotyczące zmian w prawie patentowym oraz ich konsekwencji dla biotechnologii i inżynierii genetycznej.

Gen SIRT1 powstrzymuje długowieczność

fibroblastyW mysich komórkach został znaleziony gen ograniczający czas w którym komórka może się dzielić, żyć. Gen ten, nazwany SIRT1, aktywny jest w procesie starzenia się i przypuszczalnie gwarantuje, że starzejąca się komórka nie będzie przekazywać szkodliwych mutacji. Znokautowanie genu SIRT1 w hodowlach komórkowych mysich fibroblastów powodowało ich długowieczność, ciągłe podziały bez starzenia się.

Dojrzałe komórki macierzyste w macicy

Odkrycie przez australijskich naukowców dojrzałych komórek macierzystych w macicy, które mogą przekształcać się w komórki kości, mięśni, chrząstek zostało uznane jako największy medyczny i naukowy postęp przez międzynarodowy zespół ekspertów rozrodu człowieka.

Nowość w leczeniu dystrofii miotonicznej

Cierpiący na dystrofię miotoniczną Duchennea będą mogli w niedalekiej przyszłości żyć dłużej dzięki lekom działającym jak plaster dla komórek mięśniowych. Lek - Poloxamer 188 - może pomóc uniknąć problemów związanych z sercem, na które cierpi wiele osób chorych na dystrofię miotoniczną.

Pozytywna opinia o mieszańcach kukurydzy GM

Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności wydał pozytywną opinię na temat bezpieczeństwa mieszańców kukurydzy - łączących właściwości genetycznie modyfikowanych odmian MON 810, MON 863 i NK 603.

Szukanie genów do polepszenia whisky i piwa

whiskyW Wielkiej Brytanii rusza program mający na celu odnaleźć kluczowe geny odpowiedzialne za określone cechy jęczmienia, mające znaczenie w produkcji whiskey i piwa. Celem badań jest oczywiście uzyskanie ziarna o lepszych właściwościach gorzelniczych i browarniczych.

Narządy od genetycznie modyfikowanych prosiaków

Naukowcy z Korei Południowej ogłosili, że udało im się sklonować prosiaki, których organy są zmodyfikowane genetycznie i dzięki temu bardziej odpowiednie aby je transplantować ludziom.

Eksperci o roślinach genetycznie modyfikowanych

Uprawa roślin transgenicznych (GMO) tj. genetycznie modyfikowanych, przyniesie korzyści finansowe rolnikom poprzez obniżenie kosztów produkcji - uważają eksperci. Istnieje jednak obawa, czy takie uprawy nie będą miały negatywnego wpływu na tzw. uprawy tradycyjne. Eksperci uważają, że przy zachowaniu odpowiednich zasad te dwa typy upraw mogą współistnieć.

Witamina C redukuje skutki działania smogu u roślin

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli znaczenie witaminy C w pomocy roślinom broniącym się przed szkodliwym działaniem ozonu - szczególnie groźnym składnikiem smogu.

Jak działa p16 - gen supresorowy nowotworów

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie odkryli jak działa gen powstrzymujący rozwój czerniaka i innych ludzkich nowotworów. Badanie ukazuje nową, potencjalną drogę leczenia raka, w oparciu o funkcję genu.

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172