ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Samoa pomoże w walce z AIDS

Wyspy Samoa, położone ma Oceanie Spokojnym mają swój wkład w walce z AIDS. Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley udało się wyizolować z kory drzew "mamala" rosnącego właśnie na Samoa, używanych od dawna przez tamtejszych znachorów do leczenia zapalenia wątroby, substancję: prostratin, która zmusza wirusa HIV do opuszczenia swoich kryjówek w ciele gospodarza, co umożliwiłoby już ostateczne zabicie go przez inne leki.

Opublikowano szkic genomu krowy

genom krowy krowaNaukowcy opublikowali szkic krowiego genomu. Mimo, iż jest on niepełny, może służyć do badań porównawczych między genomem krowim a innych zwierząt, lub ludzkim. Pełniejsza wersja będzie dostępna w roku 2005. Naukowcy wierzą, że poza lepszym zrozumieniem genomiki, dane te pozwolą w przyszłości na otrzymanie lepszej wołowiny i produktów mlecznych.

Zreplikuj DNA! Sklonuj myszke Mimi! Przeprowadź elektroforezę!

Poniżej znajdują się linki do ciekawych flashowych gier. Sprawdź "w praktyce" czy wszystko pamiętasz ;o) Już teraz, sprzed monitora, używając myszki komputerowej możesz przeprowadzić transfuzję krwi - tylko czy dobrą grupę podajesz? Sprawdź co "czuje" polimeraza DNA w czasie replikacji, wykonaj doświadczenie na psie jak Pawłow, ewentualnie możesz także sklonować myszkę Mimi ;o)

Zmarł Maurice Wilkins, pionier DNA, laureat Nobla w 1962r.

Maurice WilkinsTo właśnie na podstawie jego badań (i Rosalind Franklin), dotyczących dyfrakcji promieni rentgenowskich na DNA, James Watson i Francis Crick przedstawili 25 kwietnia 1953 roku czasopiśmie naukowym Nature wykryty przez siebie model struktury DNA w postaci tak zwanej podwójnej helisy. W 1962 roku trójka naukowców została uhonorowana Nagrodą Nobla z medycyny (Rosalind Franklin niestety zmarła 1958 roku, a nagrody Nobla nie są przyznawane pośmiertnie).

Hiszpański wirus grypy - jego tajemnica prawie rozwikłana

Jak można przeczytać w Nature badacze są tylko o krok od rozwiązania problemu. Chodzi o Hiszpańskiego wirusa grypy, który w latach 1918 – 19 zabił ponad 20 milionów ludzi. Poprzez rekonstrukcję genów i wprowadzenie ich do współczesnych wirusów udało się odtworzyć niektóre z chorobotwórczych właściwości.

Nobel za badania nad degradacją białek w komórce

Nagrodę w dziedzinie chemii otrzymali trzej biochemicy: Aaron Ciechanover, Avram Hershko i Irwin Rose za badania nad procesem kontrolowanej degradacji białek w komórkach, w którym bierze udział białko ubikwityna.

Poznano sekwencję chromosomu 5

Chromosom 5Chromosom 5 składa się z ponad 180 mln par zasad. Jednym z największych ludzkich chromosomów (zawiera liczne wewnątrzchromosomalne duplikacje), a mimo to znajduje się na nim "niewiele" genów - 923. Chromosom 5 jest dwunastym z już zsekwencjonowanych ludzkich chromosomów (a pierwszym z dużych), niepoznanych pozostaje kolejne dwanaście.

Przyznana nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii

Nobel w dziedzinie medycyny i fizjologiiDwójka uczonych amerykańskich, Richard Axel i Linda B. Buck otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Uhonorowano ich za badania dotyczące receptorów węchowych i układu węchowego. Dwójka laureatów opublikowała swoje badania w 1991 roku, gdzie opisali oni rodzinę około tysiąca genów kodujących receptory węchowe, znajdujących się na powierzchni komórek węchowych.

Identyfikacja gatunku na podstawie DNA jednego genu

Identyfikacja gatunków może być możliwa na podstawie badania sekwencji DNA tylko jednego genu. Jak podaje Nature, naukowcy są coraz bliżej końca prac, które umożliwiłyby identyfikację blisko spokrewnionych lub nawet nowych gatunków, za pomocą badania sekwencji ich DNA w obrębie tylko jednego genu.

Dym papierosowy powoduje uszkodzenia w DNA i strukturze chromosomów

Jak donoszą naukowcy dym papierosowy powoduje zmiany, które mogą następnie być przekazane kolejnym, potomnym, komórkom. Dzięki tym badaniom po raz pierwszy potwierdzono, że dym papierosowy powoduje destabilizację chromosomów.

UE otwiera drzwi przed modyfikowaną kukurydzą

modyfikowana kukurydza gmoUnia Europejska zezwoliła na dopuszczenie na swój rynek (czyli także na polski) nasion zmodyfikowanych genetycznie roślin uprawnych. Chodzi konkretnie o 17 szczepów kukurydzy, linii MON 810 amerykańskiego koncernu Monsanto. 8 września 2004 roku, po raz pierwszy w historii Komisja Europejska zaaprobowała uprawę genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy. Kukurydzę zmodyfikowaną genetycznie przez firmę Monsanto będzie można uprawiać we wszystkich krajach Unii.

Na Podkarpaciu nie chcą GMO

Rolnicy na Podkarpaciu, a przynajmniej radni wybrani przez nich, mówią stanowcze "NIE!" dla żywności modyfikowanej genetycznie (GMO). Uchwalona została nawet uchwała zakazująca takich upraw.

Kwartalnik *Biotechnologia* - 4*2004

Kwartalnik "Biotechnologia" jest to jedyne polskie pismo poświęcone biotechnologii. Redakcja stara się prezentować na łamach pisma ważne zagadnienia dla rozwoju krajowej biotechnologii, a mianowicie działalność Komitetu Biotechnologii przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, odbiór społeczny biotechnologii jako jeden z zasadniczych czynników rzutujących na jej rozwój, informator "Kto jest kim w polskiej biotechnologii".

Kwartalnik *Biotechnologia* - 3*2004

Kwartalnik "Biotechnologia" jest to polskie pismo poświęcone biotechnologii. Redakcja stara się prezentować na łamach pisma ważne zagadnienia dla rozwoju krajowej biotechnologii, a mianowicie działalność Komitetu Biotechnologii przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, odbiór społeczny biotechnologii jako jeden z zasadniczych czynników rzutujących na jej rozwój, informator "Kto jest kim w polskiej biotechnologii".

Kwartalnik *Biotechnologia* - 2*2004

Kwartalnik "Biotechnologia" jest to polskie pismo poświęcone biotechnologii. Redakcja stara się prezentować na łamach pisma ważne zagadnienia dla rozwoju krajowej biotechnologii, a mianowicie działalność Komitetu Biotechnologii przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, odbiór społeczny biotechnologii jako jeden z zasadniczych czynników rzutujących na jej rozwój, informator "Kto jest kim w polskiej biotechnologii".

123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051525354555657585960616263646566676869707172