Aspiryna i witamina E a rak i choroby serca
Marcin Kawa | 2005-07-06
Na podstawie wyników 12-letniego badania kobiet stwierdzono, że niskie dawki aspiryny nie zapobiegają powstawaniu nowotworów, a witamina E jest dość nieefektywna w ochronie zarówno przed chorobami serca jak i rakiem.
Badanie trwało od 1992 roku i dotyczyło 40 tys. kobiet, w wieku rozpoczęcia doświadczenia co najmniej 45 lat, mieszkających w USA.
Kobiety zostały podzielone na cztery grupy, jedna otrzymywała aspirynę i placebo witaminy E (placebo - substancja nieaktywna farmakologicznie, podawana jako lek i wykazująca korzystny efekt leczenia przez działanie psychologiczne), druga placebo aspiryny i prawdziwą witaminę E, kolejna zarówno aspirynę i witaminę E, ostatnia tylko placebo obu substancji.
Dawkowanie wynosiło 100 miligram aspiryny i 600 IU witaminy E (jednostek międzynarodowych) co drugi dzień.
Rezultaty badania wskazały braku dowodów na to, że aspiryna zapobiega rozwojowi nowotworów, a także z pewnej liczby wcześniejszych badań wynikało, że może pomagać w zapobieganiu chorobom serca, które są większą przyczyną śmierci kobiet niż rak. Wcześniejsze doniesienia mówiły też o ochronnej roli aspiryny przeciw nowotworowi płuc, lecz wg autorów aktualnego sprawozdania konieczne są dalsze badania aby to potwierdzić. Wskazali też, że nie ma podstaw by twierdzić, że wyższe dawki aspiryny mogłyby dać inne rezultaty.
"Najlepiej zapobiegniemy chorobom nowotworowym poprzez przejście na zdrowy styl życia, wprowadzeniu zdrowej dieta, ćwiczeniu i unikaniu palenia" - powiedział badacz Nancy Cook. "Niska dawka aspiryny nie jest efektywna przy zapobieganiu raka".
Oba sprawozdania zostały oparte na danych Study Healt Women, największego przedsięwzięcie tego rodzaju z wykorzystaniem dwóch substancji.
Chociaż aktualnie przedstawione zależności aspiryna - rak są przeczące ze wcześniejszymi danymi z tej samej grupy badawczej ogłoszonymi w marcu, to stwierdzono, że terapia aspiryną redukuje zagrożenie udaru mózgu o 17 procent, i u kobiet w wieku 65 lat i starszych zmniejsza ryzyko chorób serca, ataku serca i udaru mózgu.
Źródło: Journal of the American Medical Association
Komentarze
prof. | 2007-03-05 00:00:00
witamina E jest dość nieefektywna w ochronie zarówno przed chorobami serca jak i rakiem.
Totalna bzdura !
jestem ciekawy, na jakiej podastawie został napisany ten artykuł, nie ma przez kogo zostały przeprowadzone te badania, ani kto był ich koordynatorem. Bzdura wyssana z palca.
W U.S.A badania są potwierdzone przez prawdziwy instytut badań medycznych, ale tam firmy farmaceutyczne mają dość pieniędzy by produkować mniej leków na nowotwór, a vitamina E jest dostępna na recepte tylko w Polsce.
Anna | 2008-04-09 18:53:44
nie zgadzam sie z przedmowca. Wlasnie wit. E jest sprzedawana bez recepty.
martyna | 2008-04-17 16:36:28
mój chłopak umarł na nowotwór serca:(kocham go...