Bakterie dostają się do wnętrza jaj
Paweł Szablewski | 2008-07-01
Zawartość jaj kurzych powszechnie uważa się za bardzo sterylne i pozbawione wszelkich bakterii. Kurze zarodki w jajach używa się do produkcji szczepionek przeciw grypie. Naukowcy sądzili, że kurczęta klują się bez flory bakteryjnej jelit i nabywają ją dopiero po opuszczeniu jaja. Zaprzeczyć temu mogą eksperymenty badaczy z American Society for Microbiology w Bostonie.
Dostęp bakteriom do wnętrza jaj blokuje ich budowa i skład. Z zewnątrz pokryte jest woskową kutikulą utrudniającą dostęp mikroorganizmów. Dlatego też jeśli chcemy aby jaj dłużej zachowały świeżość nie powinny być myte. Skorupka i błony stanowią naturalny filtry umożliwiające przenikanie powietrza i pary wodnej ale blokujące dostęp bakterii. Także zawartość jaja zawiera substancje ograniczające rozwój bakterii. W białku można znaleźć albuminę - ograniczającą wzrost niektórych bakterii, lizozym - działa bezpośrednio na bakterie gram dodatnie, cystatynę -blokujące enzymy bakteryjne odpowiedzialne za stany zapalne, a w żółtku immunoglobulinę Y - działa bezpośredni na bakterie i przeciw antygenom hamując procesy zapalne. Stąd przypuszczenia, że i klujące się pisklęta muszą być pozbawione bakterii. Potwierdzały to doświadczania z lat 60-tych z posiewem zawartości odkażonych jaj na pożywkach. Nie wykazywały one obecności bakterii wewnątrz jaj.
Mimo tak dobrej ochrony przypadki zatrucia skażonymi jajami nie należą do rzadkości. Dotyczy to zwłaszcza szkodliwych dla naszego zdrowia szczepów salmonelli. Żywe okazy tej bakterii znajdowano w żółtkach jaja. Przypuszcza się, iż przyczyną jest uszkodzenie lub nieprawidłowa budowa warstw ochronnych jaja. W takim przypadku przy masowym pojawieniu się zarazków jego właściwości bakteriobójcze mogę nie wystarczać aby powstrzymać inwazję. Prowadzić to może do zepsucia jaj lub śmierci zarodków. Jeśli zarodkom kurczaków uda się przeżyć zakażenie są one słabsze i często padają po kilku dniach.
Badacze aby sprawdzić czy także pożyteczne mikroorganizmy mogą osiedlić się wewnątrz jaj dokładnie je zdezynfekowano i przebadali pod kątem występowania bakteryjnego DNA. Wcześniejsze badania z posiewem na pożywkach są znaczni mniej czułe od technik analizy genów. Bakterie, których szukano, podobnie jak u ludzi w olbrzymich ilościach zamieszkują przewód pokarmowy, zwłaszcza jego dolne partie. Są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów trawienia oraz produkcji niektórych witamin. Naukowcy pod kierunkiem Adriana Pedroso z University of Georgia, zanurzyli 300 jaj w roztworach odkażającym. Następnie przy użyciu sterylnych narzędzi wypreparowali z nich rozwijające się zarodki. Po poddaniu ich analizie DNA odnaleziono ślady łańcuchów nukleinowych bakterii. Najprawdopodobniej pisklęta klują się już z gotową florą bakteryjną niezbędna do ich życia.
Pierwsze podejrzenia padły na skorupkę jaja, że jednak nie jest ona, aż tak szczelna jak przypuszczano. Jej struktura może też zostać naruszana przez rozwijające się pisklę. Takie rozstrzygnięcia mogą mieć duże znaczenie dla zdrowia kurczą, a zwłaszcza stosowaniu w ich hodowli antybiotyków. Rozpracowanie znaczenia pożytecznych bakterii pomoże opracować probiotyki (związki z pożytecznymi mikroorganizmami) ograniczające rozwój niekorzystnych patogenów przenoszonych w jajach.
Źródło:
- www.uga.edu, 03.06.2008r.,Study finds healthy intestinal bacteria within chicken eggs,
- Wiedza i Życie, 07.1999r., Mikroskopijni truciciele.
Komentarze
koper | 2008-07-04 16:19:50
Czyta sie, jakby ktos po prostu wrzucil anglojęzyczny artykuł do translatora i wykorzystal mityczne skróty klawiszowe ctrl+c, ctrl+v. Pozdrawiam autora.
M. | 2008-07-09 17:29:59
ale się ktoś czepia
Ania | 2008-07-12 10:22:42
KOPER czy ty jesteś polonistą?? Bo jeśli tak to na tym forum takich nie potrzebujemy. A wracając do artukułu. Myślę, że polscy naukowcy a nawet wiem, bo z takimi miałam doczynienia, bardzo dobrze wiedzą, żę struktura skorupki jaja kurzego jest niezmiernie delikatna i łatwo można ją zniszczyć. Proces tworzenia szczepionek zakłada możliwość dostania się szczepów bakteryjnych do jaja, dlatego produkcja odbywa się z zachowaniem szczególnej ostrozności i wierzcie mi, że jaja te nie są na pewno myte i jak najżadziej dotykane. Pozdrawiam
eradycator | 2008-07-24 00:05:00
no i dlatego właśnie trzeba pić surowe jaja , najlepiej od swojskich kur
Michal | 2009-02-07 02:34:56
fajnie, a ja wlasnie jestem na UGA, jem kolacje w stolowce, czytam sobie artykul i sie okazuje ze badania wlasnie tutaj robione - bomba. fakt faktem na UGA sporo sie dzieje w kwestii drobiu i szczepionek