Bakterie kontra plastikowe kubeczki
Kasia Kuleszewicz | 2006-02-26
Specjalny szczep bakterii Pseudomonas putida może pomóc w transformacji głównego składnika kubków, talerzy i innych przyborów jednorazowego użytku w użyteczny, przyjazny dla środowiska plastik, redukując tym samym wpływ tych wszędobylskich, trudnych do przetworzenia śmieci na środowisko. Naukowcy z University College Dublin opublikowali swoje wyniki w magazynie American Chemical Society.
Specjalny szczep bakterii glebowych Pseudomonas putida jest w stanie zamieniać tworzywo polistyrenowe, znane jako Styrofoam(TM) w plastik mogący ulec biodegradacji. Badanie jest jednym z pierwszych mających na celu rozwiązanie problemu przekształcania ropopochodnych plastikowych śmieci w formę nadającą się do ponownego użytku, a do tego ulegającą biodegradacji.
Naukowcy z Irlandii i Niemiec zastosowali proces pirolizy, czyli transformowania materiałów przez ogrzewanie ich w środowisku beztlenowym, do przekształcenia polistyrenu, głównego składnika wielu produktów jednorazowego użytku, w olej styrenowy. Następnie olej ten dodano do kultury zmienionego szczepu P.putida, bakterii która może pobierać związki odżywcze ze styrenu i która ma zdolność przekształcenia oleju w biodegradowalny plastik znany jako PHA (polihydroksyalkanowy). Proces ten może być także użyty w przekształcaniu innych typów plastików odpadkowych w PHA.
PHA ma wiele zastosowań między innymi w medycynie, a także może być ponownie użyty w produkcji przyborów kuchennych, opakowań i innych artykułów jednorazowego użytku. Biodegradowalny plastik jest odporny na działanie gorących cieczy, smarów i olejów, ma ponadto długi okres przydatności. Jednak w odróżnieniu od polistyrenów ulega łatwemu rozkładowi w ziemi, wodzie, systemach odkażających i kompostownikach.
Na całym świecie, rocznie produkowanych jest ponad 14 milionów ton odpadków polistyrenowych. Większość z nich jest składowana. Jedynie 1% polistyrenów ulega utylizacji.
Źródło:
http://www.chemistry.org/portal/a/c/s/1/home.html
Informacje o niezmienionym szczepie Pseudomonas putida:
http://bioresearch.ac.uk/browse/mesh/D016958.html
Komentarze
djm | 2006-03-02 00:00:00
styrofoam to przecież nie jakieś tajemnicze tworzywo, tylko zwykły sytopian!
djm | 2006-03-11 00:00:00
mała poprawka: ang. styrofoam = pol. styropian
Mały | 2006-03-24 00:00:00
Nie ma czegoś takiego jak plastik,nie powinno sie tego określenie uzywać chyba że ma się na myśli materiał wybuchowy. Zamiast plastkik tworzywo sztuczne w gwoli ścisłości.
sy....................... | 2006-11-27 00:00:00
Dobe o to chodzi wszyscy muszą się o tym dowiedzieć,ile jest bakterii w tym świństwie. Znakomita wypowiedż tak trzymać
Sylwia Z............ | 2006-11-27 00:00:00
plastik to śwństwo .Nikt niepowinien tego użwać .Kto to wymyślił jakiś głupek.To niszczy cały świat a ja chce żyć. To żałosne świat powoli ginie a wy tego niewidzicie. Sylwia Z.................
do Sylwii | 2010-05-28 09:21:40
Sylwia, czy ktoś Ci zakłada reklamówkę na głowę? Wpycha do gardła albo gdzie indziej nakrętki z PET-ów?
Albo nie zrozumiałaś o co chodzi w tym tekście (o to, że ludzie pracują nad poprawą sytuacji, czyli biodegradowalnością tzw. plastików), albo pracujesz w jakimś WWFie czy innym greenPiSie... i dla zasady krzyczysz o zabijaniu wszystkich wszystkim... Uważaj na wodę w kranie (może być zatruta) i pamiętaj, że zielone światło na przejściu ktoś mógł włączyć dla jaj (żeby kogoś zabić?)... Acha, i nie korzystaj z plastikowej suszarki pod prysznicem, bo ktoś wyprodukował ich 300 milionów sztuk po to, by porazić Cię prądem... Ech..... Hawkh!
Mam nadzieję, że przez ostatnie 4 lata (od czasu Twojego postu) ktoś dolał Ci trochę oleju...