Białko edd - embrionalne komórki macierzyste
Kasia Kuleszewicz | 2005-05-26
Naukowcy odkryli białko - edd, które ma decydującą rolę w regulacji genów embrionalnych komórek macierzystych. Odkrycie jest o tyle ważne, że znajomość białek odpowiedzialnych za regulacje genów przez chemiczne modyfikacje histonów może być pierwszym krokiem w określeniu znaczenia jakie mają modyfikacje w kancerogenezie czy powstawaniu defektów płodów.
Grupa badawcza z Uniwersytetu z Północnej Karoliny próbuje rozwiązać zagadkę innego sposobu dziedziczenia – zwanego dziedziczeniem epigenetycznym. Epigenetyka jest dziedziną nauki, która bada jak informacja jest dziedziczona poprzez sposób w jaki geny są lub nie są wyrażane (jest lub nie jest syntetyzowane białko przez dany gen). Dziedziczenie epigenetyczne to dziedziczenie informacji, która nie jest zakodowana w sekwencji DNA. Informacja zawarta jest w formie chemicznych modyfikacji któregoś z czterech białek histonowych. Jak wiadomo modyfikacje chemiczne tj. fosforylacja, metylacja czy acetylacja mają wpływ na ekspresję genów. Modyfikacje chemiczne są jednostkami informacji epigenetycznej tak jak dane sekwencje DNA są jednostkami informacji genetycznej.
Białka histonowe są swoistym molekularnym rusztowaniem, które podtrzymuje owinięte wokół nich DNA. Mechanizm metylacji histonów dotychczas nie w pełni poznany, wpływa na sposób czytania genów. Metylacja może powodować zarówno wyciszanie jak i wzmacnianie ekspresji. Białko edd, jest pierwszym odkrytym białkiem, które okazało się być potrzebnym do metylacji histonu H3.
Wydaje się, że to odkrycie razem z dotychczas poznanymi procesami modyfikacji ekspresji pozwoli nie tylko poznać mechanizmy nowotworzenia, powstawania wad rozwojowych płodów, ale także może być niezwykle pomocne w kierowaniu rozwojem macierzystych komórek embrionalnych.
Źródło: The Journal Current Biology, 24 maj 2005
Komentarze
SAPER | 2005-09-16 00:00:00
uuuuffffff przeczytałem i stwierdzam ze akapit 2 napisałbym o wiele prościej niż zostało to tu przedstawione i przekazując wiecej wiedzy.
O i jescze 1. Ja nie mam prawie nic wspólnego z językiem polskim :), ale uważam ze lepiej od "nowotworzenia" (łeee to coś ze staropolszczyzny :D) posowało by tworzenia nowotworu
No ale opprócz tego to artykół ciekawy otwiera przed twórcami GMO szerkie wrota. Niezastąpione do ujawniania starych nieuzywanych genów, wyłączania nowych i zastępowania teraz uzywanych...
ale to dopiero po dopracowaniu i w przyszłości
raia | 2006-01-20 00:00:00
dla mnie to troche za madre ale w przyblizeniu teraz wiem czym sie zajmuje gdzies tam daleko w swiecie moj syn
jola | 2009-06-26 09:11:27
Zmiany epigenetyczne nie wpływają na sekwencję DNA ale mogą dotyczyć nie tylko histonów ale też cząsteczki DNA np. metylacja DNA. U ssaków metylowana jest cytozyna wchodząca w skład dinukleotydu CG (cytozyna guanina) taka cytozyna pomimo że ma grupę metylową nadal jest rozpoznawana jako cytozyna. Metylacja DNA odgrywa istotną rolę w transformacji nowotworowej. Metylacja cytozyn w dinukleotydach CG zlokalizowanych w promotorach genów prowadzi do wyciszenia ich ekspresji (dotyczy to głównie genów supresorowych) a spadek poziomu metylacji w DNA pozagenowym może aktywować uśpione retrowirusy i retrotranspozony.