*Białko pamięci*
Filip Gołębiowski | 2004-11-11
Badania potwierdziły, że białko mBDNF (ang. mature brain-derived neurotrophic factor) bierze udział w powstawaniu pamięci długotrwałej. Uważa się, że może w tym procesie pełnić kluczową rolę. Od pewnego czasu było podejrzewane o pełnienie funkcji podczas powstawania pamięci, zaś opublikowany w Science artykuł jest tego dowodem.
mBDNF jest białkiem powstającym z prekursora proBDNF pod wpływem enzymatycznej aktywności proteazy serynowej – plazminy. Powstaje z plazminogenu pod wpływem tkankowego aktywatora plazminogenu (tPA ang.tissue plasminogen activator). Obie cząsteczki, plazmina i tPA znane są z funkcji jaką pełnią w rozpuszczaniu skrzepu.
(schemat reakcji znajduje się na stronie:
pokaż: schemat)
Naukowcy z Uniwersytetu w Cornell w Nowym Jorku i Uniwersytetu w Hong Kongu twierdzą, że w serii eksperymentów przeprowadzonych na myszach udowodnili, że opisana powyżej reakcja zachodzi w mózgu, oraz że mBDNF jest niezbędne do wytworzenia się u badanych zwierząt pamięci długotrwałej.
Badania przyczynią się do lepszego poznania molekularnych procesów leżących u podstaw zapamiętywania. Badacze, którzy odpowiadają za eksperyment twierdzą, że ich praca może mieć wkład w badania nad chorobą Alzheimera, są bowiem teorie mówiące, iż zaburzenia uczenia się we wczesnych etapach choroby Alzheimera mogą promować dalszą neurodegenerację.
Źródło: BBC News, Sciencemag
Foto: Przekrój przez mysi mózg,
Źródło: http://www.mbl.org/mbl_main/atlas.html