Białko przeciwko zamarzaniu pomoże w transplantacji
Filip Gołębiowski | 2005-10-23
Naukowcy z Queen*s University odkryli, w organiźmie pchły śnieżnej, białko przeciwko zamarzaniu, które może pomóc przedłużyć czas życia ludzkich organów, przeznaczonych do transplantacji.
Dr. Laurie Graham i Peter Davis z Wydziału Biochemii Queen*s University, odkryli iż białko produkowane przez pchły, by chronić same siebie przed działaniem zimna, jest zdolne do obniżenia temperatury w której tworzy się lód o około 6°C. To mogłoby pozwolić przechowywać organy w niższej temperaturze, zwiększając tym samym dozwolony czas pomiędzy usunięciem organu, a jego wszczepieniem. Rezultat przeprowadzonych badań został opublikowany w najnowszym wydaniu magazynu Science.
Dr. Graham mówi, że organy do przeszczepów muszą być trzymane w temperaturze zamarzania wody lub lekko powyżej. Twierdzi, że jeśli było by możliwe obniżenie temperatury przechowywania organów do takiej, w której może on być bezpiecznie trzymany, to możliwe stałoby się wydłużenie dozwolonego okresu przechowywania. Odkryte przez badaczy białko przeciw zamarzaniu jest inne niż podobne odkryte wcześniej u pszczoły i ćmy, ponieważ w wyższych temperaturach ulega szybko degradacji. Dzięki temu, jeśli użyte podczas przechowywania organów, samo ulegnie rozkładowi po wykonaniu przeszczepu (podniesienie temperatury do temperatury pacjenta) jednocześnie zmniejszając prawdopodobieństwo wytworzenia przeciw niemu szkodliwych przeciwciał.
Dr Graham po raz pierwszy zauważył śnieżne pchły podczas jazdy na nartach biegowych i pochwycił część do badań w laboratorium. Później większe ich ilości zostały zebrane do testów na uniwersytecie. Z nich grupie udało się wyizolować białko, które jest bogate w glicynę.
Przeciwzmrożeniowe działanie pochodzące od śnieżnych pcheł było znane już wcześniej, lecz aż do teraz nie zostało wyizolowane białko za to odpowiadające. Naukowcy twierdzą, że poza wykorzystaniem w transplantologii, może ono mieć teoretycznie zastosowanie np. u roślin odpornych na niską temperaturę oraz w hamowaniu krystalizacji zamrażanego jedzenia.
Źródło: Queen*s University News
Science: Glycine-Rich Antifreeze Proteins from Snow Fleas
Science, Vol 310, Issue 5747, 461 , 21 October 2005
Laurie A. Graham and Peter L. Davies