ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Białkowy implant może poprawić wzrok

Wewnątrzgałkowy implant zawierający białko o nazwie CNTF, które przyczynia się do spowolnienia degeneracji siatkówki u zwierząt, może poprawiać wzrok u pacjentów ze schorzeniami siatkówki. Różnorodność mechanizmów genetycznych jest podstawą degeneratywnych schorzeń siatkówki, jednak niezależnie od przyczyny ostatecznym rezultatem jest śmierć komórek fotoreceptorowych.

Naukowcy z Dr Paul A. Sievingiem na czele dostarczyli białko CNTF (ciliary neurotrophic factor - rzęskowy czynnik neurotroficzny) poprzez wprowadzenie genu CNTF do komórek umiejscowionych w półprzepuszczalnych kapsułkach. Użyto komórek pigmentowych nabłonka siatkówki. Taka kapsułka była następnie wszczepiana do oka zaatakowanego przez chorobę u dziesięciu badanych osób. Kapsułki zostały zaprojektowane tak, aby przepuszczały tlen i substancje odżywcze do komórek zawierających gen CNTF oraz by pozwoliły "przeciec" białku CNTF i dotrzeć do komórek fotoreceptorowych. Jednocześnie małe pory kapsułki zapobiegały wydostaniu się zmodyfikowanych komórek oraz atakowi i zniszczeniu przez system immunologiczny.

W zwyrodnieniu siatkówki komórki fotoreceptorowe w oku powoli umierają, zazwyczaj traci się około 5% na rok aż do momentu kompletnej ślepoty. CNTF potrafi zatrzymać degenerację tych komórek. Podstawowym problemem jest jednak dostarczenie tego czynnika w wystarczającej ilości i w aktywnej postaci. Przyjmowane doustnie rozkładane są w żołądku, natomiast podane domięśniowo lub dożylnie nie mogą pokonać bariery krew–mózg.

Po sześciu miesiącach kapsułki zostały usunięte i we wszystkich przypadkach zaobserwowano żywe komórki produkujące duże ilości CNTF, które wcześnie jak wykazano miały terapeutyczny wpływ na zwierzęta. U trzech na siedem przypadków zaobserwowano polepszenie się ostrości wzroku.

Procedura implantacji i obecność kapsuł z komórkami okazała się bezpieczna i dobrze tolerowana. "Pierwsza faza prób wskazała, że CNTF jest bezpieczny dla ludzkiej siatkówki nawet z ciężko upośledzonymi fotoreceptorami" - twierdzą autorzy badań.

Źródło:
http://www.news24.com/News24/Technology/News/0,,2-13-1443_1889608,00.html

Komentarze

kajka | 2006-03-23 00:00:00
jestem krótkowidzem i każda nowosć która pomoglaby mi pozbyc sie wady jest dobra i warta wypróbowania.

ewelina | 2006-03-25 00:00:00
Mam córkę chorą na retinopatię wczesniaczą, ma przyklejoną siatkówke ale i tak zle widzi. Ciekawa jestem czy ta metoda mogłaby jej tez pomóc?

agata | 2006-09-06 00:00:00
Czy tę metodę już wprowadzono w Polsce, a jeśli tak to gdzie ?

Shinobi | 2007-05-22 00:00:00
jaka jest cena w PLN zastosowania takiego implantu ????