BIOTECHNICA 2009
Deutsche Messe AG | 2009-09-14
W Hanowerze w dniach 6-8 października 2009 odbędzie się kolejna edycja targów BIOTECHNICA - wiodącej europejskiej imprezy branżowej z zakresu biotechnologii oraz nauk przyrodniczych i medycznych.
„Mimo trudnej sytuacji gospodarczej na świecie bez niepewności czekamy na rozpoczęcie imprezy. Liczne przełomowe innowacje oraz nowe obszary tematyczne nie tylko przyciągną firmy z branży, lecz dadzą im również inspirację do dalszego rozwoju” – podkreśla Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe. – „Połączenie targów, kongresu, platformy kontaktów, uroczystości wręczenia nagród oraz giełdy pracy i kariery to niezwykle nośna formuła dostosowana do potrzeb specjalistów z branży i do dynamiki rynku. Zarówno wystawcy, jak i goście imprezy zyskują dzięki temu jedyną w swoim rodzaju okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, podtrzymania dotychczasowych relacji oraz wymiany doświadczeń i poglądów z ekspertami.”
Rozszerzony zakres tematyczny Międzynarodowych Targów dla Sektora Biotechnologii BIOTECHNICA 2009
- W centrum uwagi: nawiązywanie relacji biznesowych, nowe kontrakty i transfer wiedzy
- Główne obszary tematyczne: bioinformatyka, inżynieria proteinowa, medycyna regeneratywna oraz finansowanie sektora biotechnologii
- Premierowe edycje kongresów specjalistycznych „BIO-IT World Europe“ oraz „PEGS Europe“
- Kongres z zakresu nowoczesnych metod regeneracji tkanki kostnej „Bone-tec 2009“ po raz pierwszy włączony do programu targów
- Nowość: „Bio@Venture Conference“ – platforma spotkań dla inwestorów i firm szukających źródeł finansowania
Tegoroczne targi i kongres BIOTECHNICA 2009 zostaną uroczyście otwarte 5 października 2009 przez dr Philippa Röslera, ministra gospodarki Dolnej Saksonii oraz dr Stefana Marcinowskiego, członka zarządu firmy BASF i prezesa Niemieckiego Związku Firm z Branży Biotechnologii (Deutsche Industrievereinigung Biotechnologie). Mowę inauguracyjną wygłosi też Kary Mullis – australijski naukowiec, laureat Nagrody Nobla z zakresu chemii w 1993 roku i wynalazca łańcuchowej reakcji polimerazy PRC. W czasie uroczystości wręczona zostanie nagroda EUROPEAN BIOTECHNICA AWARD w wysokości 100 000 euro – już po raz siódmy firma Deutsche Messe przekaże ją jako wyróżnienie za innowacyjność jednej z europejskich firm z sektora biotechnologii.
Nowy obszar wystawienniczy i konferencja z zakresu bioinformatyki
Bioinformatyka to dziedzina, która w tym roku znajdzie się w centrum uwagi wystawców i gości targów BIOTECHNICA. Analiza, zabezpieczenie i przesyłanie kompleksowych danych oraz złożonych informacji medycznych i biologicznych stanowi jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed współczesną biotechnologią, farmaceutyką i medycyną. Aby tę przyszłościową tematykę przedstawić w dogłębny sposób, zaplanowano w tym roku w hali 8 specjalną wystawę pod hasłem Bio-IT. Zostaną tam pokazane liczne innowacje i rozwiązania ułatwiające badania laboratoryjne, pozwalające tworzyć skomplikowane bazy danych oraz umożliwiające dokładną analizę różnego rodzaju informacji. Oprócz wystawy branżowej tematyce tej zostanie poświęcona również konferencja „BIO-IT World Europe“ zorganizowana przez Cambridge Healthtech Institute (CHI), lidera wśród firm zajmujących się organizacją imprez z zakresu biotechnologii w USA. Wydarzenie to po raz pierwszy odbędzie się w Europie. W programie znajdzie się ponad 70 wykładów pogrupowanych w cztery bloki tematyczne: osprzęt IT, oprogramowanie dla sektora nauk medycznych i przyrodniczych, bioinformatyka w służbie genomiki oraz integracja danych i zarządzanie wiedzą.
Premiera: targi i konferencja z zakresu inżynierii proteinowej (Protein Engineering)
Kolejny segment rynku farmaceutycznego, który rozwija się niezwykle dynamicznie, to wytwarzanie przeciwciał i białek zmodyfikowanych. Tematyce tej poświęcona zostanie specjalna premierowa wystawa innowacji „Protein Engineering“ w hali 8. Dodatkowo po raz pierwszy odbędzie się w tym roku kongres „Protein Engineering Summit Europe“ (PEGS Europe) – europejski szczyt z zakresu inżynierii proteinowej poświęcony modyfikacjom struktur białkowych i przeciwciałom. Organizatorem tej konferencji – podobnie jak „BIO-IT World Europe“ – jest firma Cambridge Healthtech Institute.
Aby poświęcić wystarczająco dużo uwagi wszystkim najaktualniejszym tematom i tendencjom w branży biotechnologii, w tym roku program kongresów zostanie uzupełniony o nowe obszary i na nowo ustrukturyzowany. „Akcent położony będzie na informatykę w służbie nauk przyrodniczych, czyli Bio-IT, ale także na nowoczesne metody terapii, diagnostykę i bioanalitykę oraz analizy żywności; sporo uwagi poświęcimy też możliwościom finansowania badań i projektów biotechnologicznych” – podsumowuje Stephan Ph. Kühne.
Nowoczesne metody regeneracji tkanki kostnej – kongres Bone-tec 2009
Po raz pierwszy światowej rangi kongres „Bone-tec“ włączony zostanie do programu targów BIOTECHNICA. Ta impreza z zakresu innowacyjnych metod regeneracji kości odbędzie się w dniach 8 – 11 października 2009. Międzynarodowe grono specjalistów oraz uznani w środowisku naukowcy przybliżą uczestnikom imprezy najnowsze osiągnięcia w zakresie odnowy tkanki kostnej i chrzęstnej, a także żył i wiązadeł. Organizatorem czterodniowej konferencji jest hanowerski instytut INDENTE - Centre for Tissue Engineering.
W centrum uwagi: transfer technologii i rozwój działalności biznesowej
BIOTECHNICA to nie tylko targi i kongres, to również platforma nawiązywania kontaktów biznesowych. Wspieranie budowania relacji między przedstawicielami branży to jedno z głównych zadań, które stawiają sobie organizatorzy imprezy. W realizacji tego celu firmę Hannover Messe wspiera EBD Group - koncern specjalizujący się w znajdowaniu partnerów biznesowych dla przedsiębiorstw z różnych sektorów branży biotechnologii. Pomaga on firmom w znalezieniu potencjalnych kontrahentów i w nawiązaniu z nimi kontaktu. Dodatkowo intensywny networking wspomogą liczne moduły zorganizowane w ramach targów. Jednym z nich jest forum „Science to Market” - zorganizowane przez prestiżowy związek European Association of Pharma Biotechnology miejsce spotkań europejskich instytutów badawczych i przedstawicieli firm farmaceutycznych zainteresowanych inwestycjami w innowacyjne rozwiązania i przełomowe projekty naukowe. Drugie duże forum to „Projektforum Biotechnologie“ niemieckiego Ministerstwa Nauki i Edukacji poświecone wspieraniu programów naukowo-badawczych z zakresu biotechnologii. Kolejną wartą uwagi inicjatywą jest „Biomanufacturing-Symposium“ mające za zadanie wspierać współpracę między wynalazcami i producentami nowych materiałów i substancji. Natomiast zorganizowane przez oddział Life Science Research Związku Firm z Sektora Diagnostyki (Verband der Diagnostica-Industrie) forum „Life Science Spotlight” poświęcone jest aktualnym wynikom badań użytkowych. Wiele wykładów dotyczyć będzie łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR), komórek macierzystych, procesów wydzielania białka i diagnostyki molekularnej. Tematyka zastosowania procesów biotechnologicznych w różnych dziedzinach przemysłu zaprezentowana zostanie na jednodniowym kongresie „Bio-based Economy“. Natomiast regulacje i ograniczenia prawne w biotechnologii będą przedmiotem rozważań na konferencji „EU Biotech Business Environment“; prelegenci poruszą na niej także kwestie transferu technologii, ochrony własności intelektualnej i aspekty finansowania projektów biotechnologicznych.
Finansowanie projektów badawczych – pierwsza edycja Bio@Venture Conference
Kwestia finansowania projektów badawczych i prac rozwojowych jest szczególnie ważna w czasach spowolnienia gospodarczego i ogólnoświatowego kryzysu. Aby podkreślić jej znaczenie po raz pierwszy na targach BIOTECHNICA zorganizowana zostanie konferencja związana z tematyką inwestowania w badania naukowe. Jednodniowa „Bio@Venture Conference“ to efekt współpracy organizatora targów z dolnosaksońską organizacją Life-Science-Netzwerk BioRegioN oraz z Bankiem Inwestycyjnym Dolnej Saksonii (Investment- und Förderbank Bank) i dolnosaksońską inicjatywą Enterprise Europe Network. Firmy szukające środków na finansowanie swoich projektów będą miały jedyną w swoim rodzaju okazję, by nawiązać kontakty z inwestorami – dużymi przedsiębiorstwami i koncernami dysponującymi kapitałem. Formuła imprezy umożliwi prezentację koncepcji i strategii potencjalnym kontrahentom oraz rozmowy w cztery oczy w sprzyjającej atmosferze. Wykłady eksperckie uzupełnią bogaty program konferencji.
BIOTECHNICA – platforma pozyskiwania wykwalifikowanych specjalistów
Dla firm z sektora biotechnologii, farmacji i medycyny rekrutacja właściwych osób i specjalistów z odpowiednimi kwalifikacjami jest coraz większym wyzwaniem. Dlatego na targach BIOTECHNICA odbędzie się branżowa giełda pracy przygotowana we współpracy z wiodącą platformą kariery „Jobvector“. Pracodawcy będą mieli możliwość nawiązania licznych kontaktów ze specjalistami zainteresowanymi podjęciem pracy i zmierzeniem się z nowymi wyzwaniami zawodowymi.
Źródło: informacja prasowa BIOTECHNICA 2009 / Deutsche Messe AG