ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Brytyjski zakaz tworzenia embrionalnych hybryd?

ZarodekTrzy brytyjskie grypy badawcze wnioskowały o zgodę na badania, w toku których tworzone miały być embrionalne hybrydy. Zarodki miały powstać w wyniku wprowadzenia ludzkiego jądra komórkowego do komórki jajowej krowy lub królika wcześniej pozbawianej własnego jądra. Zdaniem naukowców, taka krzyżówka byłaby obfitym źródłem komórek macierzystych dla badań nad nowymi sposobami leczenia takich chorób jak Alzheimer czy Parkinson. Nieoczekiwanie, bardzo liberalny Urząd do Spraw Płodności i Embriologii (HFEA) regulujący tego typu badania najprawdopodobniej nie zgodzi się na nie.

"Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jest mało prawdopodobne, aby nasze aplikacje zostały uznane" - powiedział profesor Stephen Minger z Minger*s Stem Cell Biology Laboratory. "Wielka Brytania przewodzi na świecie w badaniach nad komórkami macierzystymi i zakazywanie takich doświadczeń, które mają tak dużą potencjalną wartość, jest bardzo krótkowzroczne" - dodał.

Naukowcy chcą na wczesnym etapie rozwoju hybryd pobierać z nich komórki macierzyste, które mogą się przekształcać w dowolne komórki organizmu człowieka. Stworzone embriony nie byłyby w 100% ludzkimi, gdyż zawierałyby niewielką ilość zwierzęcego DNA zawartego w mitochondriach komórek jajowych. Same zarodki byłyby niszczone przed upływem 14 dni. Zdaniem naukowców, rozwiązuje to problemy związane z uzyskiwaniem ludzkich komórek jajowych, a także jest bardziej efektywne i daje lepsze rezultaty.

Prof. Shaw złożył wniosek o wydanie zgody na wykorzystanie takich zarodków do prac nad stwardnieniem zanikowym bocznym, chorobą objawiającą się postępującymi zanikami mięśni i niedowładami kończyn. Profesor Minger zajmuje się genetycznymi przyczynami takich schorzeń jak parkinson czy alzheimer. Dr Lyle Armstrong chce znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób w naszym organizmie rozwijają się różne rodzaje tkanek.

Podobne badania zostały już przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jednak HFEA wstrzymuje się z decyzją. Nie jest pewne czy brytyjskie prawo zezwala na tego typu badania.

Wcześniej HFEA zatwierdziła wiele pracy wzbudzających wiele kontrowersji, m.in. na tzw. przedimplantacyjną diagnostykę genetyczną pozwalającą na przebadanie i wybranie, po zapłodnieniu in-vitro, tylko tych zarodków, które nie posiadają wadliwych genów. Na początku 2005 roku twórca słynnej owcy Dolly prof. Ian Wilmut z Roslin Institute w Edynburgu otrzymał pozwolenie na klonowanie embrionów ludzkich. W Polsce natomiast w ubiegłym roku przygotowywany był projekt nowych regulacji prawnych zakazujących na terenie Polski jakichkolwiek badań na komórkach macierzystych pochodzących z ludzkich zarodków.

Źródło: BBC, Gazeta.pl