Czerwone wino kontra nowotwór trzustki
Katarzyna Kopka | 2008-04-26
Resweratrol, składnik czerwonego wina, zawarty również w skórce winogron i niektórych innych owoców, może istotnie hamować rozwój nowotworowych komórek trzustki. Prozdrowotne działanie winnego trunku było znane od dawna. Z czasem jednak przedstawione zostały dowody naukowe, a ostatnio grono jego zalet powiększyło się o kolejną.
Kieliszek czerwonego wina do obiadu to nieodzowny składnik diety Francuzów. Dzięki temu zapadają oni na choroby serca znacznie rzadziej niż przedstawiciele innych narodów. Wiemy jednak, iż czerwony trunek ma również inne, korzystne dla naszego zdrowia działania. Zawiera duże ilości flawonoidów, które są silnymi antyutleniaczami. Zwalczają one wolne rodniki, dzięki czemu wzmacniają naszą odporność i przedłużają młodość. Ponadto czerwone wino popijane podczas posiłku pomaga w trawieniu poprzez stymulację wydzielania śliny oraz żółci.
Największa ilość dobroczynnych składników wina znajduje się w skórce winogron oraz w łodyżkach , ale można je znaleźć również w wielu innych owocach. Jednym z takich substancji jest resweratrol. Jest to fitoaleksyna, czyli związek wytwarzany przez rośliny w odpowiedzi na atak patogenów. Jest on silnym antyutleniaczem wykazującym szereg działań prozdrowotnych: od obniżania stężenia cholesterolu we krwi poprzez działania antyalergiczne, antynowotworowe aż po hamowanie rozwoju grzybów i patogenów. Największe stężenie resweratrolu występuje w czerwonych winogronach, wykryto go jednak również w orzeszkach ziemnych, malinach oraz jagodach.
Naukowcy z University of Rochester Medical Center w Nowym Yorku dowiedli jego kolejnej funkcji. Poddali oni działaniu resweratrolu komórki nowotworowe trzustki. Przeprowadzono również doświadczenie, w którym resweratrol połączono z działaniem promieniowania. Wyniki wykazały, iż jedynie w połączeniu z promieniowaniem resweratrol hamował produkcję reaktywnych form tlenu, czyli wolnych rodników, które niszczą DNA komórek. Samodzielnie z kolei zakłócał pracę mitochondrów, czyli „fabryk energii” komórek nowotworowych trzustki. Może on również zwiększać efektywność chemioterapii, poprzez inaktywację białka – czynnika transkrypcyjnego NF-kappa B - tworzonego przez komórki nowotworowe i kontrolującego ekspresję wielu genów. Zaobserwowane, że w wyniku aktywności czynnika NF-kappa B zmniejsza się znacznie efektywność chemioterapii poprzez zmniejszanie stężenia chemioterapeutyków w otoczeniu komórek nowotworowych. Dokładniej mechanizm ten tłumaczą badania przeprowadzone przez Lineberger Comprehensive Cancer Center. Obecność NF-kappa B nie tylko uodparnia komórki nowotworowe na chemioterapię, ale również pozwala im się namnażać. Resweratrol blokuje czynnik NF-kappa B, dzięki czemu chemioterapeutyki mogą docierać do celu w sposób niezakłócony. Niewątpliwą zaletą resweratrolu jest to, iż działa jedynie na komórki nowotworowe, nie zakłócając rozwoju pozostałych komórek organizmu.
Zdaniem Dr. Paul Okunieff najnowsze odkrycie wymaga jeszcze wielu dalszych badań, jest jednak ogromną nadzieją na znacznie wydajniejsze leczenie nowotworów. Obecnie resweratrol dostępny jest jako suplement diety. Jednak nie udowodniono jak do tej pory, iż ich spożywanie wspomaga leczenie nowotworów. Naukowcy nie zalecają picia wina jako sposobu na leczenie raka, ale zalecają jego spożywanie w umiarkowanych ilościach jako środka zapobiegającego. Podkreślają również, iż w swoich badaniach użyli stosunkowo wysokiej dawki resweratrolu – 50 mikrogamów na mililitr, w czerwonych winach wynosi ona około 30 mikrogramów na mililitr. Pozostaje również pytanie czy związek ten będzie zachowywał się tak samo w ciele ludzkim jak miało to miejsce w warunkach laboratoryjnych. Wyniki badań opublikowano w Advances in Experimental Medicine and Biology.
Źródło:
Reuters.com: "Red wine compound may kill pancreatic cancer cells", 14.04.2008
Komentarze
p | 2008-04-28 08:42:23
Białko to "krzyżuje" chemioterapię.... Tłumaczenie super do bani.
Tomek | 2010-03-22 10:11:54
Jagoda acai posiada 10 razy więcej przeciwutleniaczy niż wino czerwone. Resveratrol jest składnikiem mieszanki soków dostępnych na naszym rynku od września 2009
mariuszbak89 | 2010-03-31 01:07:12
W przeciwdziałaniu oraz wspomaganiu leczenia chorób XXI wieku takich jak nowotwór, miażdżyca, choroby serca, białaczka, cukrzyca, alergie i wielu innych kamieniem milowym okazało się wykorzystanie bioflawonoidów. Są już rzesze ludzi, którym uratowało to życie. Chętnie udzielę szczegółowych informacji na ten temat i pomogę.
Tomasz | 2010-05-30 07:50:54
Uważam, że jagody acai mają niesamowitą przyszłość jeśli chodzi o zainteresowanie świata nauki w zapobieganiu wielu chorób cywilizacyjnych. Niedawno byłem na wykładzie Dr Schausa, który jest wiodącym naukowcem nad jagodą acai. Dr Schauss był gościem na uroczystym otwarciu firmy w Polsce, która jest liderem na rynku acai na świecie. Mówił on między innymi o nowych badaniach na muszkach owocowych, które mają 59 zgodności genów z ludźmi. Muszki owocowe będąc na wysokotłuszczowej diecie, stresowane oksydacyjnie i tak żyły 20 dłużej niż muszki z grupy kontrolnej. Te badania były przeprowadzone przez niezależnych naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) w USA i dodatkowo dały nadzieję nad nowym kierunkiem badań nad cukrzycą z zastosowaniem jagód acai.
http://www.foodnavigator.com/Science-Nutrition/Acai-may-boost-survival-for-fruit-flies-at-least-NIH-Study
W Polsce można kupić soki z jagody acai wraz z dodatkowymi owocami takimi jak acerola, granaty, goji, które są bardzo bogate w przeciwutleniacze - profilaktyka antynowotworowa również polega na spożywaniu owoców i warzyw. Już w 120 ml tego soku mamy bardzo dużo przeciwutleniaczy, że stanowi to odpowiednik 13 porcji przeciętnych owoców!!! Polacy według Fundacji Zdrowia spożywają jedynie 1,5 porcji owoców i warzyw dziennie.