ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Czy boimy się inżynierii genetycznej?

Boimy się często rzeczy, które są nam przedstawiane jako groźne, choć nie zawsze i niekoniecznie wzbudzane obawy muszą mieć jakieś podstawy.
Obawa przed nieznanym towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Co pewien czas dowiadujemy się, że szkodliwa jest kawa, pomidory, opalanie się i papierosy, i często nie znając racjonalnych argumentów w danej sprawie podejmujemy decyzje na podstawie naszej niekompletnej wiedzy. Akurat z czterech wymienionych powyżej „strachów” dowody o szkodliwości istnieją tylko dla dwóch ostatnich.

Inżynieria genetyczna pojawiła się dość nagle na początku lat siedemdziesiątych XX w. Jest to technika umożliwiająca wyizolowanie i namnożenie w zasadzie dowolnego genu z dowolnego organizmu. Gen – czyli odcinek DNA – można otrzymać w dużej ilości w celach badawczych lub też można go wprowadzić do innego organizmu niż ten, z którego pochodzi badany gen. Taki organizm z dodatkowym, obcym genem nazywany jest organizmem transgenicznym. Sam fragment DNA nazywany jest zrekombinowanym DNA.


Pełna treść artykułu znajduje się pod adresem:

http://www.sprawynauki.waw.pl/?section=article&art_id=161




Słowa kluczowe: inżynieria genetyczna, klonowanie