ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Dojrzałe komórki macierzyste w macicy

Odkrycie przez australijskich naukowców dojrzałych komórek macierzystych w macicy, które mogą przekształcać się w komórki kości, mięśni, chrząstek zostało uznane jako największy medyczny i naukowy postęp przez międzynarodowy zespół ekspertów rozrodu człowieka.

Odkrycia dokonała Dr Caroline Gargett z Monash Institute of Medical Research (Australia). Nagroda została przyznana na ostatniej konferencji Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii w Kopenhadze, jednym z najbardziej prestiżowych spotkań tej dziedziny.

"Do tej pory, pomimo odkryć w innych narządach, nie udało się zidentyfikować ich w macicy" - powiedziała Dr Caroline Gargett. "Odkrycie nie tylko pomoże w zrozumieniu rozwoju niektórych chorób macicy, ale także w dalszych badaniach nad dojrzałymi komórkami macierzystymi".

"Odkrycie jest szczególnie znaczące, gdyż z tego typu komórek macierzystych mogą powstawać kości, mięśnie, chrząstki" - powiedziała odkrywczyni. "Możemy teraz wyhodować te tkanki w laboratorium i wykorzystywać je w różny sposób".

Do tej pory prace naukowców z Instytutu Monash skupiały się wyłącznie na wykorzystywaniu komórek macierzystych do leczenia zapadnięcie mięśni dna miednicy - występującego w wyniku osłabienia tych mięśni podczas ciąży i porodu.

"Jeżeli moglibyśmy zaoferować kobietom bioinżynieryjne więzadła, zbudowane i ich własnych komórek macierzystych jakość życie kobiet cierpiących na tą dolegliwość mogła by zostać znacznie poprawiona" - powiedziała Dr Caroline Gargett.

"Około 10% kobiet wymaga leczenia opadnięcia macicy, zwykle są to kobiety w wieku 50 lat i więcej, chociaż dolegliwość może przytrafić się i młodszym. Mięśnie dna miednicy osłabiają się podczas ciąży i porodu, i następnie osłabione już tym staję się jeszcze słabsze wraz z wiekiem" - wyjaśnia Dr Anne Rosamilia z Monash Medical Centre.

"Obecnie leczenie zapadnięcie macicy, która jest formą przepukliny, wykonuje się chirurgicznie" - powiedziała. "Jednak u prawie 30% kobiet opadnięcie może zdarzyć się ponownie. W ich leczeniu stosuje się wzmacniające syntetyczne siatki, jednak często pojawiają się komplikacje z powodu nadżerki lub odrzucenia obcego ciała. Mocna naturalna tkanka na pewno byłaby korzystniejsza".

Nowy sposób leczenia problemów ze ścianą miednicy jest jeszcze na wczesnych etapach, jednak dokonania naukowców z Monash cieszą się dużym uznaniem na całym świecie.

Źródło: Monash Institute of Medical Research / BIO.com