Dym z papierosów zmienia DNA plemników
Marta Pieszko | 2007-06-02
Już od dawna było wiadomo, że palenie powoduje raka, jednak ostatnio naukowcy dowiedli, że dzieci mogą odziedziczyć zmiany genetyczne od ojca palacza. Kanadyjscy naukowcy wykazali na modelu myszy, że palenie może wywoływać zmiany w sekwencji DNA plemników, zmiany, które potencjalnie mogą zostać odziedziczone przez potomstwo. Rezultaty tych badań zostały opublikowane w czerwcowym wydaniu The Cancer Research.
"Poszukujemy u osobników męskich mutacji w DNA plemnika. Odziedziczone mogą wywoływać nieodwracalne zmiany w materiale genetycznym potomstwa", mówi Carole Yauk, autorka badań z Wydziału Mutagenezy Health Canada’s Environmental and Occupational Toxicology Division. "Wiemy obecnie, że palenie papierosów przez matki może powodować poważne uszkodzenia płodów. W przypadku ojców jest jeszcze gorzej, mogą oni potencjalnie szkodzić potomstwu zanim ono jeszcze zostanie poczęte." Tak więc jeśli mężczyzna mówi, ze rzuci palenie po urodzeniu dziecka, to będzie już za późno.
Mężczyźni stale produkują nowe dostawy spermy z samoodnawialnych macierzystych komórek spermatogonialnych. Yauk badała te komórki u dojrzałej myszy, która była uprzednio wystawiona na działanie dymu papierosowego na 6 lub 12 tygodni i poszukiwała zmian w specyficznych odcinkach powtórzonych sekwencji DNA, zwanych Ms6-hm, które nie zawierają żadnych znanych genów. Myszy wystawiono dziennie na działanie dymu z 2 papierosów, co odpowiada przeciętnej zawartości tytoniu we krwi palacza.
Yauk zaobserwowała, ze stopień mutacji Ms6-hm u potomstwa "palących" myszy był 1.4 razy wyższy niż u myszy "niepalących" w wieku 6 tygodni i 1.7 razy wyższy niż u myszy "niepalącej" w wieku 12 tygodni. "To sugeruje, ze szkody te są związane z trwaniem ekspozycji, tak więc im dłużej palimy, tym więcej mutacji akumuluje się i jest bardziej prawdopodobne, że może to mieć wpływ na nasze potomstwo."
Według Yauk, poprzednie badania sugerują, że Ms6-hm i podobne obszary niekodującego DNA są wrażliwe na uszkodzenia w wyniku promieniowania, chemicznych mutagenów oraz silnego zanieczyszczenia powietrza na terenach przemysłowych. Inne badania wykazały obecność w moczu nowo narodzonych dzieci palaczy kancerogennych związków chemicznych powiązanych z tytoniem. Yauk zauważyła, że istnieje związek pomiędzy mutacjami regionów niekodujących i kodujących, oraz że niektóre regiony repetytywne są powiązane z genami.
Obecnie Yauk planuje zbadać jak zmiany DNA mogą objawiać się w DNA dzieci i wnuków myszy wystawionej na działanie dymu z papierosów.
Źródło:
1. EurekAlert.org, by Greg Lester: "Cigarette smoke alters DNA in sperm, genetic damage could pass to offspring", 1-Jun-2007.
2. Sciencedaily.com: Carcinogens From Parents* Tobacco Smoke Found In Their Babies* Urine, May 12, 2006
Komentarze
Wiki | 2008-02-25 17:47:38
Kiedy po ostawieniu papierosów plemniki są juz w pelni zdrowe.Jak dlugo trwa ich prawidlowy wzrost.Moze ktos kompetenty sie wypowie.