ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Fluorescencyjna świnia ma fluorescencyjne potomstwo

Sklonowana świnia, której geny zmieniono w taki sposób, by świeciła zielonym fluorescencyjnym światłem, przekazała tę cechę swemu potomstwu - poinformował chiński uniwersytet, podkreślając, że może to pomóc w wyhodowaniu świń w celu przeprowadzania transplantacji ludzkich organów.

Świnia urodziła 11 prosiaczków, z których dwa mają ryjki, nóżki i języki świecące zielonym fluorescencyjnym światłem - informuje Północno-Wschodnia Akademia Rolnicza w Harbinie.

Matka prosiaczków była jedną z trzech świń, które urodziły się w grudniu 2006 r. po wstrzyknięciu embrionom proteiny z fluorescencyjną zielenią.

"Ta technologia po dalszym rozwinięciu może być zastosowana do (...) uzyskiwania specjalnych świń w celu wytwarzania ludzkich organów do transplantacji" - oświadczył prof. Liu Zhonghua, nadzorujący program.

Jak podkreślił, narodziny fluorescencyjnych prosiaczków dowiodły, że transgeniczne świnie są płodne i mogą przekazywać potomstwu sztucznie uzyskane cechy.

Ekspert w dziedzinie genetyki na brytyjskim National Institute for Medical Research, Robin Lovell-Badge, przyznał, że technologia pozwalająca "w ten sposób manipulować materiałem genetycznym świń byłaby bardzo cenna". Dodał jednak, że nie potrafi się wypowiedzieć o wiarogodności twierdzeń chińskich naukowców. MW

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, bsz