ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Gen odpowiedzialny za powstawanie raka można wyłączyć

Naukowcy potrafią "wyłączyć" gen powodujący raka wątroby u myszy, co daje w dalszej perspektywie nadzieję na nowe rozwiązania w walce z rakiem u ludzi. Do "wyłączenia" genu Myc, bo o nim mowa, zespół z Uniwersytetu w Stanfrd użył znanego powszechnie antybiotyku - doksycykliny.

Gen Myc należy do tzn. protoonkogenów - czyli genów znajdują się w materiale genetycznym każdej zdrowej komórki i kodujących białka uczestniczące w regulacji podziałów komórki. Ale już wadliwie działające (na skutek mutacji), nadmiernie aktywne protoonkogeny, zwane wtedy onkogenami powodują niekontrolowane podziały komórkowe, występujące w komórkach nowotworowych.

Do doświadczenia stworzono zmodyfikowane genetycznie myszy, u których gen kontrolujący Myc był na stałe włączony. Komórki więc dzieliły się bardzo szybko, co prowadziło do powstania raka w komórkach wątroby.

Naukowcy przypuszczają, żę mutacje w genie Myc jest przyczyną jednego na siedem przypadków raka.

Przyczyną mutacji w genomie może być np. promieniowanie jonizujące (X, z rozpadu izotopów promieniotwórczych, np. radu czy uranu), promieniowanie UV, różne związki toksyczne (z dymu papierosowego), analogi zasad występujących w DNA, a także wirusy onkogeniczne (najczęściej są to retrowirusy - czyli zawierające RNA jako materiał genetyczny).

W przeprowadzonych doświadczeniach po podaniu myszom antybiotyku - doksocykliny, wadliwy gen Myc zostawał zmieniany, czego skutkiem było zahamowanie wzrostu nowotworu. A po zaprzestaniu podawania leku zaobserwowano z powrotem agresywny rozwój raka.

Stałe podawanie (wraz z jedzeniem) doksycykliny nie tylko powoduje zahamowanie wzrostu raka u myszy i blokowanie jego rozwoju..

Doksycyklina jest półsyntetycznym antybiotykiem przeciwbakteryjnym o szerokim spektrum działania, z grupy tetracyklin. Mechanizm działania bakteriostatycznego polega na zahamowaniu syntezy białek w komórce bakteryjnej.

Źródło: Rzeczpospolita, BBC News

Komentarze

Jogi | 2005-11-20 00:00:00
Ludzie nie porównujmy mszyscy do człowieka, to nie jest takie proste,że umszyscy udało sie,tzn że nie mósi u człowika

dorolsze | 2006-03-13 00:00:00
"zachamowanie" pisze się nieco inaczej. WSTYD!!!

---
racja :(
poprawione!