Genetycznie zmodyfikowane rośliny usuwają zanieczyszczenia
Marta Pieszko | 2005-10-29
Chińscy naukowcy twierdzą, że genetycznie zmodyfikowane rośliny mogą być stosowany do usuwania toksyn z gleby. Udało im się tak zmodyfikować tytoń oraz pewną odmianę glonów, że są one w stanie usuwać toksyczne metale ciężkie (m.in. rtęć czy kadm) z gleby i wody.
Jako tani i efektywny sposób eliminowania zanieczyszczeń środowiska metalami ciężkimi, genetycznie zmodyfikowane rośliny zapewniałyby zdrowie; byłoby to zarazem bardzo ekonomiczne - mówi Ru Binggen z Peking University*s College of Life w Beijing.
Ru ujawnił swoje odkrycie 10 października na międzynarodowej konferencji dotyczącej metalotioneiny, białka produkowanego przez wątrobę ludzi lub innych ssaków, które bardzo łatwo łączy się z metalami ciężkimi.
Poprzez wstrzyknięcie szczurzego genu do tytoniu oraz pewnej odmiany glonów, zespołowi Ru udało się uzyskać rośliny produkujące metalotioneinę. Tak zmodyfikowany tytoń produkuje białko w swoich korzeniach i dzięki temu może absorbować setki razy więcej jonów metali ciężkich z gleby niż normalny tytoń. Roślina może potem zostać spalona a metale ciężkie bezpiecznie mogą być usunięte z popiołu.
W warunkach laboratoryjnych rośliny tytoniu umierały zanim mogły rozpocząć reprodukcję i mogły być zastąpione innymi. Pomimo tego ta metoda jest o wiele tańsza od stosowania chemicznych procesów w celu usunięcia zanieczyszczeń metalami ciężkimi.
W przypadku glonów zastosowano inną metodę. Zespół Ru Binggena przyczepił glony do nylonowej membrany, która potem została zanurzona w zanieczyszczonej wodzie. Po zaabsorbowaniu metali ciężkich, membrany pokryte glonami zostały wyjęte z wody a toksyny usunięte zostały z nich bezpiecznie w laboratorium.
Prof. Ru dodaje, że te same geny teoretycznie mogą zostać przeniesione do ryżu i można by stworzyć jego zmodyfikowaną odmianę, która również absorbowałaby metale ciężkie. U ryżu zazwyczaj gromadzą się one w korzeniach rośliny i nie migrują do ziaren.
Funkcje metaboliczne i obronne metalotioneiny w organizmie nie zostały do końca zbadane. Białko to, jest także zaliczane do „zmiataczy wolnych rodników”, czyli ma działanie przeciwnowotworowe. Poznanie właściwości metalotioneiny może być zatem bardzo przydatne w medycynie.
Źródło: Scidev.net
Komentarze
desolator8@vp.pl | 2005-10-31 00:00:00
super wiadomość dla wszystkich (a w szczególności dla mnie).
chociaż również wierzby energetyczne służą do rekultywacji gleby.
na przykład sporo strontu z gleby w okolicach elektrowni bełchatów już usuwają.
no ale oczywiście specjalne piece są potrzebne z filtrami do spalania tej wierzby.
kolejne za dla zwolenników roślin GMO.
I CO NA TO ZKOZA MA DO POWIEDZENIA?.
marcon | 2006-02-21 00:00:00
wiadomosci u was są zajebiste !!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D
Pozdrówka dla was Marcon -ZsM CRew
ryszard | 2006-04-14 00:00:00
Dobrze, dostępnym językiem opracowane informacje.
n@ukowiec | 2007-01-23 00:00:00
Nie pisze tu nigdzie o organizmach,które usuwają z wody zanieczyszczenia.Buuu...............
pjm | 2008-02-04 00:00:00
bardzo mało konkretów w tym tekscie :( pjm
mateox | 2008-04-07 20:12:58
może ktoś by sie wysilił i napisał gdzie najwięcej roślin jest modyfikowanych