ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Odkryto gen odpowiedzialny za skoliozę

Naukowcy odkryli gen związany z występowaniem skoliozy, schorzeniem które dotyka około 3% dzieci na całym świecie.

Mamuta DNA

Mamut włochatyCoraz częściej pojawiają się informacje o odczytywaniu genów wymarłych zwierząt. Jednym z najczęściej badanych w tym kierunku jest mamut włochaty (Mammuthus primigenius). Tym razem przy pomocy badań DNA próbuje się wyjaśnić zagadkę wymarcia tego najbardziej znanego zwierzęcia ery lodowcowej.

Genom kolejnego komara

KomarAedes aegypti to drugi gatunek komara, którego genom zsekwencjinowano. Ponad dwa lata temu sztuki tej dokonano dla Anopheles gambiae, gatunku komara roznoszącego malarię. A. aegypti jest posądzany o roznoszenie innych śmiertelnych chorób, wirusa żółtej febry i gorączki Dengi.

James Watson otrzymał mapę swojego genomu

James WatsonJames Watson - jeden z odkrywców struktury DNA, laureat nagrody Nobla - jako pierwszy człowiek otrzymał mapę swojego genomu. Daje ona ogromną wiedzę m.in. o predyspozycjach chorobowych 79-letniego dziś naukowca. Obecnie to jedyna mapa ludzkiego genomu, jednak w planach są kolejne podobne projekty. Obecnie koszt takich badań jest bardzo wysoki, być może jednak w przyszłości będą one mogły być wykonywane w ramach rutynowej kontroli medycznej.

Naturalny sposób na odtłuszczone mleko

krowaNaukowcy z Nowej Zelandii zidentyfikowali Marge - krowę, posiadającą zmutowany gen umożliwiający wytwarzanie naturalnie odtłuszczonego mleka. Pozwoli to zarówno na bezpośrednie uzyskiwanie mleka o niższej zawartości tłuszczu, ale również alternatywną produkcję masła.

Dym z papierosów zmienia DNA plemników

Dym z papierosówJuż od dawna było wiadomo, że palenie powoduje raka, jednak ostatnio naukowcy dowiedli, że dzieci mogą odziedziczyć zmiany genetyczne od ojca palacza. Kanadyjscy naukowcy wykazali na modelu myszy, że palenie może wywoływać zmiany w sekwencji DNA plemników, zmiany, które potencjalnie mogą zostać odziedziczone przez potomstwo. Rezultaty tych badań zostały opublikowane w czerwcowym wydaniu The Cancer Research.

Odczytano genom pierwszego torbacza

OposPo raz pierwszy udało się zsekwencjonować genom torbaczy. Jest nim opos krótkoogonowy (Monodelphis domestica). Ten myszokształtny kuzyn kangurów zamieszkuje tropikalne lasy Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i jest jednym z ponad 60 gatunków torbaczy występujących w Ameryce Południowej. Zamieszkiwanie przez torbacze dwóch odległych lądów Australii i Ameryki Południowej jest jednym z dowodów na wędrówkę kontynentów i ich wspólną genezę.

Podwójna rola antyonkogenów

Geny supresorowe, nazywane także antyonkogenami, znane są ze swojej roli w zapobieganiu nowotworów przez hamowanie procesu niekontrolowanej proliferacji komórkowej. Jak się jednak okazało, odgrywają one rolę także w kierowaniu rozwojem i naprawą DNA komórek układu nerwowego podczas wczesnych stadiów rozwoju organizmu. Odkrycie to pomoże rozszerzyć wiedzę na temat systemów naprawy DNA obecnych w organizmie człowieka.

Długość życia zmieniana dietą i genami

Długość życia jest jedną z cech zależnych od bardzo wielu genów. Szczególnie dobrze widoczne wydłużanie się długości życia występuje przy zachowaniu odpowiedniej, niskokalorycznej diety. Musi ona dostarczać wszystkich niezbędnych do życia elementów ale jest uboższa w kalorie o 60%. Wpływ ten jest dobrze udokumentowany i wielokrotnie potwierdzany dla różnych gatunków.

Gen odpowiedzialny za odczuwanie zimna

Odkryto gen, który odpowiada za odczuwanie niskich temperatur. TRPM8 wykazuje silną ekspresję w podzespole czuciowych neuronów powierzchniowych i może być aktywowany poprzez niewielkie ochłodzenie.

1234567891011121314151617181920212223