ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Różne gatunki roślin mogą przekazywać sobie geny

Wymiana genów pomiędzy różnymi gatunkami roślin możliwa jest za pośrednictwem ich pasożytów – twierdzą naukowcy z Indiana University Bloomington w najnowszym wydaniu Nature. Odbywa się mechanizmem tzw. "poziomego transferu genów".

Polscy uczeni z IBB PAN zsekwencjonowali bakteriofaga P1

P1 jest bakteriofagiem E.coli i chorobotwórczych bakterii jelitowych, które niszczy w naszym układzie pokarmowym. Zespół kierowany przez dr Małgorzatę Łobocką z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN określił iż genom faga P1 składa się z ponad 93 tys. par zasad i zawiera co najmniej 117 genów. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze "Journal Of Bacteriology".

Myszy bez *śmieciowego DNA* zachowują się normalnie

Doświadczenie polegające na wycięciu fragmentów "śmieciowego DNA" przeprowadzili naukowcy z Lawrence Berkeley Laboratory w Kalifornii, a wyniki opublikowali w najnowszym numerze "Nature".

W ludzkim genomie jest mniej genów niż sądzono

Najnowsze badania wskazują, że człowiek posiada "tylko" 20-25 tysięcy genów. Jest to o 10 tysięcy mniej niż ogłoszono w 2001 roku, po wielkim wyścigu pomiędzy Międzynarodowy Konsorcjum Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego a prywatną firmą Celera.

Mutacja w jednym genie uchroni przed zakażeniem HIV?

Zespół amerykańskich i szwajcarskich naukowców opracował eksperymentalny lek, który ma chronić małpy przed ich odpowiednikiem wirusa HIV. Okazało się, że aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa drogą płciową należało odłączyć od powierzchni komórki białko o nazwie CCR5, co zapobiegało infekowaniu przez wirusa innych komórek.

Czy geny wpływają na orientację seksualną?

Ostatnie badania wskazują, że homoseksualizm może być częściowo determinowany genetycznie. Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie przebadali 200 mężczyzn o różnej orientacji seksualnej. Poprosili ich o wypełnienie ankiety dotyczącej drzew genealogicznych ich rodzin. Okazało się, że kobiety z rodów matek homoseksualnych mężczyzn miały zazwyczaj większą liczbę potomków.

*Śmieciowe* DNA nie do końca nadaje sie tylko do kosza

śmieciowe DNA, junk DNATeoria o "zbędności" w komórce odcinków DNA nie kodujących białek (tzw. intronów) jest z coraz częściej obalana. Ostatnio zaobserwowano, iż biorą one udział w kontroli rozwoju zarodka mysiego. Przypuszcza się też, że mają znaczenie w regulacji aktywności genów, jak również w ewolucji gatunków.

Gen odpowiedzialny za powstawanie raka można wyłączyć

Naukowcy potrafią "wyłączyć" gen powodujący raka wątroby u myszy, co daje w dalszej perspektywie nadzieję na nowe rozwiązania w walce z rakiem u ludzi. Do "wyłączenia" genu Myc, bo o nim mowa, zespół z Uniwersytetu w Stanfrd użył znanego powszechnie antybiotyku - doksycykliny.

Opublikowano szkic genomu krowy

genom krowy krowaNaukowcy opublikowali szkic krowiego genomu. Mimo, iż jest on niepełny, może służyć do badań porównawczych między genomem krowim a innych zwierząt, lub ludzkim. Pełniejsza wersja będzie dostępna w roku 2005. Naukowcy wierzą, że poza lepszym zrozumieniem genomiki, dane te pozwolą w przyszłości na otrzymanie lepszej wołowiny i produktów mlecznych.

Zmarł Maurice Wilkins, pionier DNA, laureat Nobla w 1962r.

Maurice WilkinsTo właśnie na podstawie jego badań (i Rosalind Franklin), dotyczących dyfrakcji promieni rentgenowskich na DNA, James Watson i Francis Crick przedstawili 25 kwietnia 1953 roku czasopiśmie naukowym Nature wykryty przez siebie model struktury DNA w postaci tak zwanej podwójnej helisy. W 1962 roku trójka naukowców została uhonorowana Nagrodą Nobla z medycyny (Rosalind Franklin niestety zmarła 1958 roku, a nagrody Nobla nie są przyznawane pośmiertnie).

1234567891011121314151617181920212223