ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Genetyka

Genetyka

Ptaki z ery dinozaurów

ArchaeopteryxCoraz więcej prac wskazuje na bliskie pokrewieństwo dinozaurów i ptaków. Wydaje się, że ich wspólna historia może być dużo starsze niż sądzono. Cały czas trwają próby połączenia "zegara kopalnego" - danych z wykopalisk, z "zegarem molekularnym" - danych z badania białek i DNA. Podczas gdy większość badań molekularny datuje powstanie współczesnych ptaków na okres około 100 milionów lat temu to pierwsze skamieniałości datowane są na 60 milionów lat.

RNAi w oczyszczaniu wody

DNAZanieczyszczenie wód jest bardzo poważnym problemem, zarówno w krajach trzeciego świata jak i tych rozwiniętych. Kwestią jest skuteczny oraz ekonomiczny sposób oczyszczania wody. Naukowcy z brytyjskiego uniwersytetu w Durnham postanowili zaadoptować zjawisko interferencji RNA w usuwaniu "żywych" zanieczyszczeń z wody.

Gen wymarłego wilka workowatego działa w organizmie myszy

Prace nad klonowaniem wymarłego 70 lat temu gatunkiem torbacza - wilka workowatego - trwają prawie od dekady. W tym roku naukowcom udało się osiągnąć przełom, pobudzając fragment pozyskanego DNA do pracy w organizmie myszy.

Tyranozaur był bliżej spokrewniony z kurą niż aligatorem

Od dawna przypuszczano, że dinozaury są blisko spokrewnione z ptakami. Dotychczas zawsze były to przypuszczenia, oparte jedynie na porównaniu budowy. Tym razem potwierdzono je dodatkowa analiza budowy białek, a dokładnie kolagenu.

Dziobak - ewolucja ssaków

Gdy w 1798r. do Europy trafiły pierwsze spreparowane skóry dziobaka wzięto je za mistyfikację. Ogon bobra, kaczy dziób, gęste futro, płetwy i nogi skierowane na boki dający mu gadzi typ poruszania się. Ówcześni zoolodzy od razu wysnuli przypuszczeni o sprytnym połączeniu części kilku odrębnych zwierząt. Po odczytaniu DNA dziobaka okazało się, że i ono jest pełne zagadek i zaskakujących powiązań z innymi grupami zwierząt.

Wpływ klimatu na ewolucję człowieka - susze

DNAObecne ocieplenie klimatu bardzo niepokoją wielu ekspertów i polityków, zwłaszcza w zakresie dalszego rozwoju i egzystencji naszej cywilizacji oraz utrzymanie panującego ładu i porządku. Okazuje się, że zmiany klimatyczne odcisnęły swoje piętno w naszych genach już dziesiątki tysięcy lat temu. Kilkakrotnie doprowadzając naszych praprzodków niemal na skraj wyginięcia. Główną przyczyną były susze.

Powstanie genów płci

Badając powstanie płci grzybów naukowcy z Duke University Medical doszli do wniosku, iż model ten może idealnie pasować do ewolucji płci u innych organizmów. Proces wydaje się bardzo prosty, przez rozdzielenie pojedynczego genu na dwa odmienne związane z rozwojem różnej płci.

Zdeterminowany kształt pomidora

pomidorZidentyfikowano gen odpowiedzialy za kształt pomidora. Jest to dopiero drugi znany gen biorący udział w rozwoju morfologicznym owoców. Jego funkcja polega na determinacji wydłużonego kształtu pomidora. Zapewne jednak istnieje o wiele więcej genów decydujących o tak ogromnej różnorodności w świecie owoców.

Strategiczne geny w rozwoju i proliferacji komórek

Naukowcy z Ohio State University Comprehensive Cancer Center dokonali odkrycia dotyczącego rozwoju i proliferacji komórek, a dokładniej dwóch genów E2F-7 oraz E2F-8 należących do rodziny E2F.

Długość życia bez tajemnic?

Grupie amerykańskich badaczy udało się określić geny, które, jak twierdzą, decydują o długości naszego życia. Co więcej tak zaprojektowane przez naturę sekwencje kodujące u człowieka są homologiczne z tymi występującymi u nicieni i drożdży.

1234567891011121314151617181920212223