ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Raport upraw GMO w roku 2005

[Raport archiwalny] Powierzchnia upraw roślin transgenicznych pod koniec 2005 roku wynosiła 90 mln hektarów. Względem roku 2004 wzrosła o 11%. Największy areał zajmuje soja odporna na herbicydy, której odmiany genetycznie modyfikowane stanowią 60% wszystkich upraw. Najwięcej upraw roślin transgenicznych jest w Stanach Zjednoczonych. W minionym roku do krajów o największej powierzchni upraw GMO dołączyła Francja, Czechy, Iran i Portugalia.

Zobacz Raport z roku 2006:
Raport upraw GMO - 2006
Raport GMO 2006

GMO Raport 1 uprawy transgeniczne11% wzrost powierzchni upraw od roku 2004

Powierzchnia upraw roślin modyfikowanych genetycznie pod koniec 2005 roku wynosiła 90 mln hektarów (prawie 3 razy więcej niż wynosi obszar Polski). 11% wzrost odpowiada 9,0 mln hektarom (pod koniec 2004 roku było 81 mln ha).

Od czasu pierwszej komercjalizacji w roku 1996, areał upraw biotechnologicznych na świecie wzrósł ponad pięćdziesięciokrotnie, od 1,7 miliona hektarów w sześciu krajach do 90 milionów w 21 krajach w roku 2005.

GMO Raport 2 najwięcej GMO w USANajwięcej upraw roślin transgenicznych jest w Stanach Zjednoczonych

Uprawy GMO na terenie Stanów Zjednoczonych stanowią 55% powierzchni wszystkich upraw na świecie. Wynoszą 49,8 mln ha, w ciągu roku wzrosły o ponad 2 mln ha. W Stanach Zjednoczonych z roślin transgenicznych uprawiane są głównie: soja, kukurydza, bawełna, rzepak i papaja. Na drugim miejscu znajduje się Argentyna (19%), Brazylia (10%), Kanada, Chiny, Paragwaj, Indie.

W Raporcie w 2005 roku uwzględniono 21 krajów, z czego 17 należy do tzn. "Mega-Krajów GMO", gdzie powierzchnia upraw wynosi 50 tys. hektarów lub więcej (pow. Warszawa to 45 tys. ha). W roku 2004 Raport uwzględniał 17 krajów, nowe to: Francja, Czechy, Portugalia i Iran (transgeniczny ryż). Kraje te wraz z Hondurasem i Portugalią należą do rajów, w których rośliny transgeniczne są uprawiana na powierzchni poniżej 50 tys. ha.

GMO Raport 3 uprawa gmo na świecieW Europie od 1997 roku uprawiana jest kukurydza transgeniczna w Hiszpanii (0,1 mln ha). W Rumunii na tej samej powierzchni uprawiana jest transgeniczna soja. Oba te kraje należą do "Maga-Krajów GMO". W pozostałych europejskich krajach: Niemczech, Francji, Czech i Portugalii uprawiana jest transgeniczna kukurydza.

W Afryce na większą skalę (jednak i tak tylko 0,5 mln ha) uprawiane są rośliny transgeniczna w RPA. W Chinach, Indiach i Australii przed wszystkim transgeniczna bawełna odporna na herbicydy i szkodniki.

GMO Raport 4 soja odporna na herbicydyNajczęściej uprawiane GMO to soja odporna na herbicydy

Dalej, znajduje się kukurydza, bawełna i rzepak.

Najczęstszym rodzajem modyfikacji jest nadania tolerancji na herbicydy (środki ochrony roślin - ponad 70% globalnego areału). Dzięki temu możliwe jest ich stosowanie bez obawy o zniszczenie roślin uprawnych. Tak modyfikowana jest przede wszystkim soja. Na mniejszym areale rosną zmodyfikowane w ten sposób uprawy kukurydzy, rzepaku i bawełny.

GMO Raport 5 teolrancja na herbicydyDrugą pod względem powierzchni upraw jest modyfikacja Bt - uodparniająca na szkodniki owadzie. Tak modyfikowana jest kukurydza i bawełna. Trzecie miejsce zajmuje podwójna modyfikacja wyżej wymienionych, uodporniająca na szkodniki i dająca tolerancję na herbicydy - tak modyfikowana jest kukurydza i bawełna.

60% upraw soi na świecie stanowiły odmiany transgeniczne

W przypadku bawełny ten stosunek wynosi 28%, rzepaku 18%, kukurydzy 14%.

GMO Raport 6 soja transgenicznaMateriał został opracowany na podstawie podsumowania raportu: ISAAA Briefs 34-2005: Global Status of Commercialized Biotech/GM Crops: 2005 opublikowanego przez: The International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications - ISAAA.

ISAAAISAAA - jest organizacją "non-profit", której celem jest dostarczanie korzyści uzyskiwanych z biotechnologii roślin do biednych, rozwijających się krajów. Środki potrzebne na opracowanie raportu zostały pozyskane z formie grantu Fundacji Bussolera Branca i Fundacji Rockefellera. Celem raportu jest dostarczenie informacji na temat stanu komercyjnych upraw roślin transgenicznych na świecie. Raport kierowany jest do społeczności naukowej, oraz całego społeczeństwa. Więcej informacji nt. raportu znajduje się na stronie ISAAA.

Przeczytaj też wiadomość:
Powierzchnia upraw GMO na świecie stale wzrasta
powiązaną z Raportem upraw GMO w roku 2005.