ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Greenpeace: GMO zagraża zdrowej żywności

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa Unii Europejskiej, Ministrowie z krajów Wspólnoty przyjęli rozporządzenie, które dopuszcza próg zanieczyszczenia żywności ekologicznej składnikami produktów modyfikowanych genetycznie (GMO) na poziomie 0,9%, w przypadku, gdy jest ono "przypadkowe lub technicznie nieuniknione".

Organizacje ekologiczne krytykują podjętą decyzję, ponieważ przeczy ona zasadzie wolnego wyboru konsumenta. Rolnictwo ekologiczne to przyjazny środowisku, cieszący się dużym poparciem społecznym i najprężniej rozwijający się sektor rolnictwa.

‘W sytuacji, gdy Unia Europejska dopuszcza obecność składników GMO w produktach ekologicznych, rolnicy, którzy będą chcieli zachować produkowaną przez siebie żywność wolną od GMO, napotkają ogromne trudności. Wspólnota powinna jak najszybciej wprowadzić prawo, które ochroni rolnictwo ekologiczne i konwencjonalne od zanieczyszczenia składnikami transgenicznymi’, powiedziała Helen Holder z organizacji Friends of the Earth.

Parlament Europejski oraz organizacje ekologiczne wcześniej wniosły postulat, żeby próg zanieczyszczenia produktów ekologicznych był na poziomie najniższego progu wykrywalności organizmów modyfikowanych genetycznie, czyli 0,1%.

"Chociaż wśród konsumentów wciąż rośnie zainteresowanie zdrową, ekologiczną żywnością, Komisja Europejska wraz z częścią krajów Wspólnoty, w tym Polską [2], dopuściła do sytuacji, w której istnienie sektora organicznego jest poważnie zagrożone z powodu możliwego zanieczyszczenia GMO", podsumowuje Joanna Miś, Koordynatorka Kampanii przeciw GMO w polskim biurze Greenpeace, ‘Nie rozumiemy, jak możliwa jest sytuacja, w której polski rząd, opowiadając się przeciw GMO, jednocześnie popiera prawo, które pozbawi konsumentów wyboru zakupu produktów bezpiecznych i całkowicie wolnych od zmutowanych składników’, dodaje Miś.

KONTAKT:
- Joanna Miś, Koordynatorka Kampanii przeciw GMO Greenpeace Polska, tel. 502 619 702, mail: joanna.mis@greenpeace.pl
- Jacek Winiarski, Rzecznik Prasowy Greenpeace Polska, tel. 504 274 080, mail: jacek.winiarski@greenpeace.pl

PRZYPISY:
Komisja Europejska wraz z ekspertami w dziedzinie ochrony środowiska w rzeczywistości uznaje próg 0,9% za "akceptowalne" zanieczyszczenie. W chwili obecnej sektor rolnictwa ekologicznego działa na rzecz obniżenia tego progu.
[2] Podczas dzisiejszego głosowania Polska opowiedziała się za progiem 0,9%.

GREENPEACE
INFORMACJA PRASOWA
Bruksela, 12 Czerwiec 2007