ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków

Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków to kolejny krok na drodze Krakowa w kierunku rozwoju polskiej biotechnologii i farmacji. PM Group, międzynarodowa firma architektoniczna bierze udział w tym unikatowym na skalę kraju przedsięwzięciu. Projekt otrzyma 45 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

Od 2008 roku trwają tu prace przy realizacji pierwszego w Polsce Parku Biotechnologicznego LifeScience. Na początku 2009 roku został zakończony jeden z dwóch etapów tego przedsięwzięcia, w ramach którego powstał budynek parku technologicznego. – W zasięgu właśnie tej pierwszej części parku powstanie Centrum Rozwoju Leków, czyli zespół supernowoczesnych laboratoriów, w których prowadzone będą badania przedkliniczne leków – wyjaśnia Bartłomiej Tymczak, dyrektor ds. projektów w PM Group Polska – firmy, która bierze udział w projektowaniu i realizacji drugiego etapu inwestycji Parku LifeScience, a teraz także przy projekcie Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków.

Nowa inwestycja z zakresu biotechnologii i farmakologii na terenie parku zajmie ponad 500 mkw. powierzchni. W ramach prac przy tym unikatowym przedsięwzięciu specjaliści z PM Group opracują projekt wykonawczy, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót, kosztorysy inwestycji oraz będą sprawować nadzór autorski. Dodatkowo zajmą się także zaprojektowaniem instalacji laboratoryjnych i wspomagających funkcjonowanie laboratoriów oraz doborem ich odpowiedniego wyposażenia. – Prace nad powstaniem centrum już się rozpoczęły, a pierwsze badania mają szansę rozpocząć się na przełomie 2009/2010 roku – dodaje Piotr Łada, senior project manager PM Group Polska, odpowiedzialny za projekty farmaceutyczne i biofarmaceutyczne. Niezwykłość tego projektu, polega przede wszystkim na możliwości prowadzenia interdyscyplinarnych badań poprzez integrację środowiska naukowego z różnych dziedzin w jednym miejscu i czasie. Opracowywane w centrum receptury będą mogły zostać wykorzystane do celów produkcyjnych, a strategicznym celem badań będzie koncentracja na leczeniu chorób cywilizacyjnych m.in. związanych z miażdżycą, cukrzycą i nowotworami.

Źródło: informacja prasowa PM Group