Jak roślina poprzez apoptozę chroni się przed infekcją
Marcin Kawa | 2005-06-27
Jako ochronę się przed wirusami, roślina tworzy strefę martwych komórek wokoło miejsca infekcji wirusa, zabezpieczając się przed jej rozprzestrzenieniem. Naukowcom z Yale udał się zidentyfikować geny, które regulują w roślinie proces samobójczej śmierci komórki - apoptozy, jako ważną odpowiedź immunologiczną rośliny podczas infekcji wirusowej.
Odkrycia dokonał Savithramma Dinesh–Kumar z Yale, wraz ze współpracownikami.
Naukowcy badali interakcje pomiędzy komórkami a wirusami, w tytoniu, jako roślinie modelowej. Dinesh–Kumar pierwszy odkrył technikę pozwalającą na wyciszanie lub inaktywację genów roślinnych, technikę która jest teraz wykorzystywana przez kilka zespołów naukowych.
Udało im się zidentyfikować i wyciszyć *pro-przeżyciowy* gen, BECLIN-1, który jest ważny w odpowiedzi apoptotycznej rośliny. Kiedy BECLIN-1 jest aktywny, infekcja jest zlokalizowana w małej ilości komórek, które później giną - widoczne są jako małe brązowe uszkodzenia na liściach. Gdy gen jest nieaktywny, roślina nie może regulować apoptozy, co prowadzi do śmierci całego liścia i rośliny.
Apoptoza została zaobserwowana we wszystkich typach komórek. Jest bardzo ważna w wielu biologicznych procesach, m.in. odpowiedzi immunologicznej organizmu, rozwoju zarodkowego np. podczas zanikania błony pławnej między palcami człowieka, niszczeniu uszkodzonych komórek. Zaburzone działanie apoptozy zaobserwowano m.in. w nowotworach, chorobie Alzheimera, AIDS.
Odkrycie pozwala lepiej zrozumieć jak roślina broni się przed mikrobowymi atakami, poprzez ostrożne kontrolowane niszczenie zainfekowanych komórek. Być może podobne badania uda się przeprowadzić na ssakach, które ewentualnie pozwolą na wykorzystaniu tego odkrycia do lepszego leczenia ludzi.
Źródło: Yale News Release
Komentarze
agS | 2005-10-13 00:00:00
koNkretNie spOko