ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Klonowanie

Klonowanie

FDA: Produkty ze sklonowanych zwierząt są bezpieczne

Krowa"Mięso i mleko pochodzące ze sklonowanych zwierząt i ich potomstwa są tak samo bezpieczne jak te pochodzące ze zwierząt otrzymywany w wyniku tradycyjnego rozrodu" - napisali Larisa Rudenko i John C. Matheso, eksperci z Food and Drug Administration (FDA) w "Theriogenology". Otrzymane produkty są "praktycznie nieodróżnialne" od konwencjonalnych zatem nie potrzeby zamieszczanie specjalnych dodatkowych oznaczeń o ich pochodzeniu - argumentują. Organizacje konsumencie nie zgadzają się z tymi stwierdzeniami.

Klonowanie terapeutyczne dozwolone w Australii

Embrionalne komórki macierzysteAustralijski parlament wydał zgodę na klonowanie terapeutyczne i badawcze ludzkich zarodków. To one są źródłem embrionalnych komórek macierzystych, komórek, które potencjalnie mogą przekształcać się w każdy rodzaj komórek ludzkiego organizmu. Zdaniem zwolenników w ten sposób będzie można w przyszłości leczyć wiele nieuleczalnych dzisiaj schorzeń, jak choroba Alzheimera, Parkinsona, cukrzycę, czy uszkodzenia rdzenia kręgowego. Przeciwnicy podkreślają problemy etyczne jakie wiążą się z tymi badaniami.

Klon komercyjny - koń

Koń klonowanie komercyjneO klonowaniu komercyjnym zwierząt było już głośno kilkakrotnie, przy produkcji leków, organów do przeszczepów czy zwierząt domowych – kotów. Wydaje się jednak, że rynek ten w pierwszej kolejności opanują konie. Mamy tu do czynienia i z dużymi pieniędzmi i z otwarciem nowych możliwości, zwłaszcza cennych przy kastrowanych koniach sportowych.

Snuppy jest prawdziwym klonem

Snuppy sklonowany piesSnuppy jest faktycznie pierwszym sklonowanym psem. Po przyznaniu się prof. Woo Suk Hwanga, twórcy Snuppy*iego, do oszustwa przy głośnych pracach nad klonowaniem komórek macierzystych pojawiły się uzasadnione wątpliwości dotyczące wiarygodność sukcesu sklonowania psa. Zarówno naukowcy z amerykańskiego NIH National Human Genome Research Institute jak i Komitet Badawczy Seulskiego Uniwersytetu Narodowego potwierdzili, że Snuppy jest prawdziwym klonem.

Klonowanie Hwang*a to oszustwo

Południowokoreańskiego naukowiec prof. Hwang Wu-Suk umyślnie sfabrykował wyniki swoich badań nad klonowaniem komórek macierzystych. Oznajmili członkowie komisji powołanej do zbadania sprawy. Naukowiec-oszust zrzekł się profesury na Uniwersytecie Seulskim.

Sklonowano idealną choinkę

Choinka sklonowanaŚwiąteczne drzewko przyszłości oczekuje na swój los, razem ze swoimi 5000 identycznymi braćmi i siostrami w kopenhaskim Ogrodzie Botanicznym. Naukowcy pracowali nad sklonowaniem drzewa bożonarodzeniowego już od dekady, chcąc zapewnić hodowcom i eksporterom pewne dostawy ładnych i trwałych choinek.

Hwang Woo-Suk pionier klonowania oszustem?

Hwang Woo-SukProf. Hwang Woo-Suk, pionier w zakresie klonowania, odrzuca oskarżenia jakoby miał sfałszować wyniki swoich badań nad klonowaniem komórek macierzystych. Jego bliski współpracownik Roh Sung-Il ujawnił, że znany naukowiec sam mu przyznał się do fałszerstwa, mówiąc, iż wszystkie linie sklonowanych komórek macierzystych jakie hodował obumarły w laboratorium. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym piśmie "Science".

Hwang Woo-suk zrezygnował ze stanowiska

Światowej sławy koreański naukowiec Woo Suk Hwang, który jako pierwszy na świecie sklonował ludzkie zarodki, przyznał się, że oszukał opinię publiczną. Wiedział, że dwie pracownice z jego zespołu naukowego odpłatnie przekazały do badań swoje własne komórki jajowe. Zgodnie z nowymi przepisami, niedopuszczalne są tego typu transakcje finansowe, a naukowcom nie wolno używać komórek jajowych pochodzących od kobiet pracujących w ich zespołach badawczych.

Czternaście sklonowanych świń

We włoskim laboratorium urodziło się 14 sklonowanych świń. Naukowcy z Laboratory of Reproductive Technology w Cremonie mają już na swoim koncie wyhodowanie pierwszego sklonowanego konia.

Sklonowane dzikie koty mają *zwykłe* potomstwo

kotekPo raz pierwszy sklonowane dzikie zwierzęta rozmnożyły się. Łącznie urodziło się osiem kociaków dzikich afrykańskich kotów nubijskich (Felis libyca), wszystkie są zdrowe, rozwijają się prawidłowo. Zdaniem naukowców ich sukces pomoże uchronić przed wymarciem wiele zagrożonych gatunków zwierząt.

123