Klonowanie
Snuppy - pierwszy sklonowany pies
Marcin Kawa | 2005-08-04 | @27
Południowokoreańscy naukowcy pierwsi na świecie sklonowali "najlepszego przyjaciela człowieka". Tak jak klonowanie owcy Dolly zostało ono przeprowadzone metodą transferu jąder, pobranych w tym przypadku z komórek skóry z ucha trzyletniego charta afgańskiego.
Wielki postęp w klonowaniu człowieka
Marcin Kawa | 2005-05-27 | @10
Koreańscy naukowcy podnieśli kilkanaście razy wydajność techniki klonowania, co oznacza, że w tej chwili uzyskiwanie sklonowanych zarodków człowieka jest łatwiejsze niż w przypadku zwierząt! Po raz pierwszy na świecie wyhodowali też z ludzkich klonów 11 linii komórek macierzystych dokładnie dopasowanych do pacjentów - gdyż pochodzą z ich własnego materiału genetycznego, czego celem było wykluczenie jakiekolwiek ryzyka odrzucenia przeszczepu przez organizm.
Sklonowano konia wyścigowego
Rzeczpospolita | 2005-04-16 | @8
Po raz drugi w historii naukowcom udało się sklonować konia - tym razem uzyskano kopię czempiona wyścigowego. Dokonali tego naukowcy z francuskiego laboratorium Cryozootech i włoskiego Laboratorium Technologii Reprodukcyjnych. Dawcą materiału genetycznego był wielokrotny triumfator wyścigów długodystansowych o imieniu Pieraz. Dlatego narodzony 25 lutego źrebak nazywa się Pieraz-Cryzootech-Stallion (to ostatnie słowo oznacza ogiera).
Mięso i mleko ze sklonowanej krowy jest bezpieczne
Marcin Kawa | 2005-04-12 | @4
Amerykańscy i japońscy naukowcy twierdzą, że spożywanie mleka i mięsa pochodzących ze sklonowanych krów jest bezpieczne dla człowieka. Wnioski takie wysnuto po przebadania mięsa z dwóch byków i mleka od czterech krów, sklonowanych w ostatnim czasie.
Klonowanie ludzkich embrionów
Marcin Kawa | 2005-02-09 | @19
Twórca sklonowanej w 1996 r. słynnej owcy Dolly prof. Ian Wilmut z Roslin Institute w Edynburgu otrzymał pozwolenie na klonowanie embrionów ludzkich. Klonowanie będzie się odbywać w ramach jego badań nad chorobami neurologicznymi. Oprócz niego w Wielkiej Brytanii zgodę na klonowanie embrionów uzyskał wcześniej zespół prof. Miodraga Stojkovica z Instytutu Genetyki Ludzkiej Uniwersytetu w Newcastle (sierpień 2004 r.).
Po raz pierwszy sklonowano owady
Marcin Kawa | 2004-11-05 | @3
Pięć sklonowanych muszek owocowych - Drosophila melanogaster - udało się uzyskać badaczom z Kanady - informuje pismo "Genetics". W doświadczeniu zastosowano zmodyfikowaną powszechnie stosowaną technikę klonowania ssaków - poprzez transfer jąder (nuclear transfer). Do komórek jajowych pozbawionych własnego jądra badacze przenosili jądra z komórek somatycznych rozwijających się zarodków muszek, a nie z komórek osobników dorosłych. Modyfikacja ta ułatwiła sklonowanie muszek, gdyż materiał genetyczny z komórek zarodkowych znacznie łatwiej ulega przeprogramowaniu (za pomocą którego odzyskuje cechy jądra zarodka w początkowym okresie rozwoju) niż DNA z komórek dorosłych.
Coraz bliżej sklonowania naczelnych
Ola Prill | 2004-10-25 | @0
Amerykańskim biologom udało się uzyskać klonowane małpie embriony i przenieść je do organizmów matek zastępczych. Wprawdzie żadna z uzyskanych ciąż nie przetrwała dłużej niż miesiąc, ale jest to jeden z najlepszych rezultatów jeśli chodzi o klonowanie przedstawiciela naczelnych. Autorem tego przedsięwzięcia jest Gerald Schatten z Uniwersytetu w Pitsburgu. Schatten i jego współpracownicy skopiowali technikę użytą wcześniej do klonowania ludzkich embrionów wykonanego w celu wyodrębnienia embrionalnych komórek zarodkowych.