ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Kolejne samorządy w Małopolsce przeciwko GMO

GMOKolejne małopolskie samorządy - powiatów bocheńskiego i suskiego - protestują przeciwko uprawom roślin genetycznie zmodyfikowanym. W listopadzie gmina Łapanów, jako pierwsza w Małopolsce, ogłosiła się wolną od GMO.
Obok województwa Małopolskiego, także radni Podkarpacia, a także grupy rolników z rejonów: Torunia, Jeleniej Góry i Stryszowan podjęli już decyzję o ogłoszeniu ich regionów "strefami wolnymi od GMO". Do podobnych działań przymierza się Wielkopolska. Podobnie jest w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie "strefy wolne od GMO" ogłoszono na terenie 80 procent Włoch, w 8 austriackich prowincjach oraz w 53 z 54 prefektur greckich.

Ogłoszenie regionów strefami wolnymi od GMO ma szczególne znaczenie dla gospodarstw ekologicznych - pyłki roślin przenoszą się na odległość wielu kilometrów, co oznacza, że "zwykła" kukurydza może mieszać się z tą modyfikowaną. Dla ekologicznego gospodarstwa oznacza to utratę certyfikatu.

Decyzje gmin mają jedynie charakter symboliczny, brakuje bowiem odpowiednich rozporządzeń.

8 września 2004 r. Komisja Europejska umieściła 17 odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy (MON 810) we wspólnotowym katalogu nasion. Otwarło to jednocześnie drogę na polski rynek wielkim korporacjom handlującym kukurydzą GM.

Źródło: Gazeta.pl