ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Komórki macierzyste trzustki

Wyizolowano komórki macierzyste trzustki dorosłej myszy. Jest to ogromna nadzieja dla pacjentów z cukrzycą typu pierwszego, którzy obecnie muszą zażywać preparaty insulinowe do końca życia. Kolejnym zadaniem naukowców jest uzyskanie z komórek macierzystych funkcjonalnych komórek beta trzustki.

Wyniki badania zostały opublikowane w styczniowym wydaniu magazynu "Cell".

Cukrzyca typu pierwszego to inaczej cukrzyca insulinozależna. Nie do końca znane są jej przyczyny, wiadomo natomiast, iż pewną rolę odgrywają tu predyspozycje genetyczne. W chorobie tej układ immunologiczny niszczy własne komórki beta trzustki produkujące insulinę (autoagresja). Zniszczenie komórek beta oznacza nieprawidłowy poziom insuliny, hormonu odpowiedzialnego za uruchamianie reakcji magazynowania cukru.

Objawem cukrzycy jest obecność glukozy w moczu, zmęczenie, silne pragnienie i głód oraz utrata wagi. Obecnie pacjenci z cukrzycą tego typu muszą pobierać insulinę w formie zastrzyków. Zabiegi takie konieczne są do końca życia, są bowiem jedyną drogą zapobiegania powikłaniom związanym z chorobą.

Zniszczone atakiem komórek układu odpornościowego komórki beta nie mogą już spełniać swojej funkcji, nie ulegają również odbudowaniu. W związku z tym trzustka produkuje niewystarczającą dla organizmu ilość hormonu. Nadzieje na zastąpienie niesprawnych komórek nowymi dają komórki macierzyste. W tym wypadku są to komórki multipotencjalne, które mogą się przekształcić w pożądany rodzaj komórek.

Takie też komórki z dorosłej myszy wyizolowała międzynarodowa grupa naukowców. Jeśli analogiczne badania powiodłyby się u człowieka, oznaczałoby to możliwość zastąpienia zniszczonych komórek nowymi, prawidłowo spełniającymi swe funkcje. Komórki te należy jeszcze odpowiednio zaprogramować, aby przekształciły się w pożądany typ komórek. Będzie to kolejne zadanie dla naukowców.

Do tej pory dobrze znana była droga rozwoju komórek macierzystych w dorosłe komórki trzustki podczas rozwoju embrionalnego. Natomiast wiedza na temat prekursorowych komórek w rozwiniętym już organizmie była jedynie pośrednia, a żadne dotychczasowe badania nie wykazały obecności komórek macierzystych w trzustce.

Harry Heimberg z JDRF Center z Vrije Universiteit Brussel w Belgii, współautor badania, powiedział: "Najbardziej interesującą cechą tych dorosłych progenitorowych komórek jest to, iż są niemal nie do odróżnienia od progenitorów embrionalnych."

Embrionalne komórki macierzyste mogą przekształcić się w każdy rodzaj komórek organizmu. Jednym z ich źródeł może być krew pępowinowa. W przeciwieństwie do nich komórki macierzyste dorosłe izoluje się z dorosłych organizmów i mają one ograniczone możliwości w tworzeniu nowych typów komórek.

Na typ I cukrzycy cierpi 10% chorych na cukrzycę Amerykanów. Drugi typ cukrzycy z kolei jest związany głównie z nadwagą oraz wysokim ciśnieniem krwi. W Polsce na cukrzycę tego typu choruje od 100 do 200 tysięcy osób.

Źródło:
Yahoo News: "Pancreatic stem cell breakthrough could offer treatment for Type 1 diabetes", 25.01.2008

Komentarze

stwolnak | 2008-07-05 12:40:55
W jaki spsób można zapisać się przezczep komóek maciezystych trzutki !!!
Jeli możecie odpowiedzieć toproszę o mail na stwolniak@wp.pl

Dyta | 2009-02-01 16:51:08
Ja też jestem zainteresowana gdzie i w jaki sposób można zapisac sie na przeszczep komórek macierzystych trzustki . Kontakt ekaczmarczyk @ op.pl

beatawiese@wp.pl | 2010-08-20 13:49:45
Bardzo proszę o odpowiedz gdzie mozna zapisac sie na przeszczep komorek macierzystych trzustki.Mój 19-letni syn od 4 dni ma zdiagnozowana cukrzyce typu 1.Jestem przerażona.Zgóry bardzo dziękuję za odpowiedz.

ochotnik | 2010-09-29 21:47:37
Jestem gotów być w każdej chwili myszą doświadczalną. Już mi ta choroba obrzydła. Mam zmarnowane całe życie przez nią. Niech jakaś placówka badawcza weźmie mnie na eksperyment bo choroba ta i tak mnie niszczy jak korniki drzewo. Zajrze tu jeszzcze.

zainteresowany | 2010-09-30 20:34:04
Ja też jestem zainteresowany ale obawiam się, że to niemożliwe bo jak by tak zaczęli wszczepiać ludziom te komórki to by ludzie masowo zaczęli zdrowieć a koncerny farmaceutyczne by zbankrutowały. Już one zadbają o to aby do tego nie dopuscić

piotr | 2010-12-25 14:43:13
jeśli macie jakieś wiadomości na temat programu w którym można wziąść udział i poddać się przeszczepowi komórek macierzystych czustki również proszę o kontakt pier.24@wp.pl