Komórki macierzyste zapobiegają rozwojowi wrodzonej wady serca u myszy
Filip Gołębiowski | 2004-10-11
Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii przeprowadzili eksperyment, w którym wstrzyknęli komórki macierzyste do mysiego zarodka, genetycznie zmodyfikowanego w celu wytworzenia ciężkich wad serca, które powinny spowodować śmierć jeszcze przed narodzeniem zwierzęcia.
W drugim, podobnym eksperymencie, komórki zostały wstrzyknięte do ciała matki, przed zapłodnieniem. Ku ich zaskoczeniu w obu przypadkach urodziły się zdrowe myszy, z tą różnicą, że wstrzyknięte do ciała matki komórki tylko częściowo uchroniły mające się narodzić myszy przed wytworzeniem wrodzonej wady serca. Wyniki swojej pracy opublikowali w najnowszym numerze Science.
Zarodkowe komórki macierzyste, są prymitywnymi, niewyspecjalizowanymi komórkami mającymi możliwość odróżnicowania się (przekształcenia) w dowolny rodzaj komórki. Mogą więc zostać użyte do naprawy uszkodzonych tkanek.
Naukowcy uważają, że odpowiedzialne za terapeutyczny efekt są specyficzne czynniki wydzielane przez komórki macierzyste, którymi jak przypuszczają są insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (insulin-like growth factor 1), oraz WNT5a. Pierwszy z nich działa na dużą odległość i wywołuje efekt po przejściu przez łożysko, podczas gdy drugi z nich oddziałuje lokalnie, gdy komórki są wstrzykiwane bezpośrednio do zarodka. Jest to dowód, że komórki macierzyste posiadają zdolność cofnięcia działania wrodzonych wad w wyniku oddziaływania na inne komórki.
Robin Lovell-Badge zajmujący się tą tematyką w National Institute of Medical Research w Londynie uważa, że żadna z obu zastosowanych na myszach metod nie będzie mogła być wykorzystana w przypadku ludzi. Pierwsza, ze względu na konieczność wykrycia wrodzonej wady na bardzo wczesnym etapie rozwoju (blastocysty) a druga, ponieważ wstrzyknięcie zarodkowych komórek macierzystych do ciała matki może spowodować powstanie nowotworu. Mimo tego, powyższa praca ma szansę pomóc zidentyfikować u ludzi czynniki, których podanie w przyszłości mogłoby pomóc skorygować wrodzone wady serca.
Na fotografii: zarodek myszy.
Źrodło: New Scientist