ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Komórki wątroby produkujące insulinę?

Powiodło się przekształcenie dojrzałych komórek wątroby w funkcjonujące komórki produkujące insulinę. Pokazuje to przyszłą możliwość wykorzystania ludzkiej wątroby jako tkanki, która będzie mogła być wykorzystana w autologicznych przeszczepach u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1.

Takie postępowanie sprawia, że człowiek cierpiący na tę chorobę sam dla siebie jest dawcą komórek produkujących insulinę, więc nie występuje możliwość odrzutu przeszczepu.

Badacze, by osiągnąć cel, wykorzystali działanie genu PDX-1 (kodującego czynnik transkrypcyjny niezbędny do prawidłowego rozwoju trzustki, produkcji insuliny i homeostazy glukozy), a także rozpuszczalnych czynników. Wywołali tym sposobem przekształcenie dorosłych komórek wątroby w takie, kóre produkują insulinę. Komórki poddane działaniu PDX-1 prawidłowo ekspresjonowały insulinę, która była gromadzona w wewnątrzkomórkowych pęcherzykach i wydzielana w sposób regulowany przez glukozę. Zostały przeszczepione do myszy pozbawionej układu odpornościowego i chorej na cukrzycę, dając pożądany, terapeutyczny efekt.

Cukrzyca typu 1 powstaje ponieważ układ immunologiczny chorego atakuje jego własne komórki β w trzustce (inaczej zwane komórkami Langerhansa, odpowiedzialne za produkcje insuliny), niszcząc je. Jest to wiec choroba autoimmunologiczna, czyli taka w której organizm atakuje własne tkanki. W tym przypadku prowadzi to do niedoboru insuliny w organizmie i powstania cukrzycy. Nie ma ciągle pełnej odpowiedzi co powoduje, że organizm atakuje komórki trzustki, jednak wiadomo, iż pewną rolę pełni czynnik genetyczny. Powszechnie stosuje się leczenie objawów, poprzez podawanie insuliny. Alternatywnym i rozwijanym sposobem na leczenie cukrzycy typu 1 jest przeszczep trzustki od donora. Problemem, jak to z przeszczepami, jest prawdopodobieństwo odrzucenia obcego organu przez układ immunologiczny. W celu zmniejszenia ryzyka można podawać leki immunosupresyjne, jednak mają one negatywny wpływ na zdrowie osoby.

W 1999 roku naukowcom udało się przeszczepić wyłącznie komórki Langerhansa, zamiast całego organu. Był to znaczny krok naprzód, pozwalający zmniejszyć odpowiedź immunologiczną organizmu na tkankę przeszczepioną.

Jest jescze jedno ograniczenie – odpowiednio duże i pewne źródło komórek produkujących insulinę. Zwykle są one izolowane z trzustki donora, ale ich ilość jest zbyt mała w stosunku do potrzeb. Dlatego naukowcy próbują szukać możliwości uzyskania materiału do przeszczepu w inny sposób. Jeden z nich został zaprezentowany w opisywanej tu pracy.

Źródło:
Cell-replacement therapy for diabetes: Generating functional insulin-producing tissue from adult human liver cells
Tamar Sapir, Keren Shternhall, Irit Meivar-Levy, Tamar Blumenfeld, Hamutal Cohen, Ehud Skutelsky , Smadar Eventov-Friedman , Iris Barshack, Iris Goldberg, Sarah Pri-Chen, Lya Ben-Dor , Sylvie Polak-Charcon , Avraham Karasik, Ilan Shimon, Eytan Mor, and Sarah Ferber
Proc. Natl. Acad. Sci. USA, Published online before print May 17, 2005

Jak powstaje cukrzyca insulinozależna.
artykuł lek. med. Marcina Pustkowskiego
http://www.resmedica.pl/zdart4984.html

Komentarze

Cukrzyk | 2005-05-19 00:00:00
A ja słyszałam, że to insulina lub też dekarboksylaza kw. glutaminowego są głównymi antygenami powodujacymi cukrzycę typu I...

filip | 2005-05-19 00:00:00
Ma Pan rację. Z tego co przeczytałem na wiarygodnie wyglądającej stronie internetowej tak jest, tzn. dekarboksylaza kwasu glutaminowego i insulina pełnią rolę antygenów.
Przyczyny to, jak czytałem, zarazem czynniki genetyczne i środowiskowe.
Jeśli Pana to interesuje to jej adres: http://adam.about.com/reports/000009_1.htm
Jednak jest po angielsku.

Przyznam sie, ze nie jestem specjalistą od cukrzcy typu I, więc nie mogę w tej chwili udzielić Panu, pełnej wyczerpujacej odpowiedzi na temat molekularnych mechanizmów. Jesli jednak będzie mial Pan konkretne pytania, postaram się dowiedzieć i dać jak najlepszą odpowiedź.

Pozdrawiam

Cukrzyk | 2005-05-19 00:00:00
Ponieważ ciężko mi było wymyślić formę żeńską od słowa cukrzyk, dlatego się tak podpisałam, niemniej jednak jestem kobietą :) a czytałam o tym na http://www.news-medical.net/?id=9978. Ja również pozdrawiam

filip | 2005-05-20 00:00:00
rozumiem:) ... a w poprzedniej wiadomosci az roilo sie od Pan ..
Wiec jesli bedziesz miec jakies pytania, to napisz w serwisie - tu lub na forum - odpowiem.

Beatka | 2005-12-14 00:00:00
Mam chorego tate na cukrzyce juz od ponad 20 lat. Do w lutym tego roku przezyl udar mozgu. Wlasnie odbywa rehabilitacje poudarowa w Reptach Slaskich. Niestety codzienie juz ma bardzo silne niedocukrzenia,z ktorymi nie moze sobie poradzic.Czy jest jakis sposob na uratowanie mojego Tatusia???Bardzo prosze o pomoc... moze przeszczep trzustki... moze inny sposob? jesli ktos zna odpowiedz prosze pisac

Beatka | 2005-12-14 00:00:00
p.s.
jest to cukrzyca typu I

Kasia | 2006-05-12 00:00:00
Wszystko fajnie tylko dlaczego nie ma zdjęć wątroby i trzustki???

Kinga | 2006-11-25 00:00:00
istnieje przeszczep trzustki jest to jakas szansa dla chorych na cukrzyce typu jeden...jesli ktos wie cos na ten temat prosze napiszcie..mój chłopak jest chory na cukrzyce ...może jest pewna szansa na wyleczenie..czy liczy sie wiek..czy sa przeprowadzanie wkoncu takie operacje czy nie..????

ad | 2007-08-31 00:00:00
Chyba autorowi chodzilo o przeszczep wysp langerhansa a nie komorek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Didi | 2007-11-21 00:00:00
Chcialam sie dowiedziec cos na temat przeszczepu bardzo mi zalezy na nim jak by Panstwo moli mi jakos sie czegos na ten temat dowiedziec byla bym wdzieczna:)

aga | 2008-07-27 02:02:47
mój chłopak ma cukrzyce..kochamy się..ale ja się boje..boję się związku..ehh...

14-latka | 2008-09-15 18:18:44
Witam, w styczniu tego roku zachorowałam na cukrzyce i chciałabym się dowiedziec czy istnieje jakis przeszczep trzustki aby produkowała insulinę lub cos podobnego, i czy to nie jest taki przeszczep zagrozony dla zdrowia?
Pozdrawiam

Fryt | 2008-10-12 00:32:40
Witam! choruję od 13 lat na cukrzycę, moje pytanie brzmi, czy w Polsce aktualnie można przeprowadzić transplantacje komórek ? do watroby ? ponoc w to lato Polscy lekarze z Warszawy po przez chodowle sztucznych komorek i transplantacje do watroby calkowicie wyleczyli pacjentów chorych na Cukrzyce i mało tego jest to niby zabieg ktory trwa 30 min i mozna go wielokrotnie powtarzać bez większego ryzyka i obciązania organizmu! od tamtej pory nic na ten temat nie slyszalem, a chętnie bym się poddal takiemu zabiegowi bez wzgledu na cene jaką trzeba by było za niego zapłacić. POZDRAWIAM!