Kukurydza MON 863 w UE
Marcin Kawa | 2005-08-09
Komisja Europejska zezwoliła na import kukurydzy modyfikowanej genetycznie MON 863, wyprodukowanej przez koncern biotechnologiczny Monsanto. Dzięki modyfikacji genetycznie kukurydza ta jest odporna na larwy owadów żywiących się korzeniami, jednego z głównych szkodników kukurydzy w Ameryce Północnej.
Spór o to ziarno trwał od dawna, 14 razy dochodziło do impasu, w czerwcu ministrom rolnictwa nie udało się uzgodnić decyzji, odesłali więc sprawę do Komisji. 14 krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polska, sprzeciwiały się importowi. Po dogłębnych badaniach Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że MON 863 jest równie bezpieczna, jak kukurydza tradycyjna. Zgodę na import wydano na 10 lat. Kukurydza będzie wykorzystywana jako pasza dla zwierząt hodowlanych.
Zezwalając na wprowadzenie na unijny rynek kukurydzy MON 863 Komisja podkreśliła, że unijne ustawodawstwo w dziedzinie zmodyfikowanych genetycznie upraw należy do najbardziej restrykcyjnych na świecie.
Kukurydza MON 863 jest drugim zmodyfikowanym produktem (pierwszym była kukurydza NK 603), który został sprawdzony i dopuszczony do wprowadzenia na unijny rynek od wejścia w życie dyrektywy z 2001 roku.
Bruksela zaznaczyła, że kukurydza będzie poddana rygorystycznym regułom oznakowania, żeby nie było wątpliwości, że jest to produkt zmodyfikowany genetycznie.
Geny nadające odporność na szkodniki z gatuneku: Diabrotica virgifera, rodzina: Coleoptera, podobnie jak w przypadku dobrze już znanej na świecie kukurydzy MON 810, zostały przeniesione z bakterii glebowej Bacillus thuringensis. Dzięki nim w komórkach rośliny produkowane jest owadobójcze białko Cry (Cry3Bb1) - delta-endotyksyna. Białka Cry (istnieje ich około 130 różnych, Cry3Bb1 jest jednym z nich) są toksyczne po zjedzeniu przez owada. W środowisku zasadowym przewodu pokarmowego owada następuje aktywacja białka Cry - łączy się ono ze specyficznymi receptorami w błonach komórek przewodu pokarmowego. Powoduje to powstawanie otworów w błonie, zniszczenie komórek co doprowadza do śmierci owada. Receptory dla tych białek nie występują na powierzchni komórek jelitowych ssaków, dlatego też ludzie i inne ssaki nie są na ich działanie wrażliwe.
Źródło: Rzeczpospolita, PAP
Komentarze
zkoza | 2005-08-24 00:00:00
już widzę nowe hasła reklamowe - Naszych kurczaków nawet robale nie ruszą....
ja | 2010-12-11 16:59:05
Wykazano w badaniach na zwierzętach, że kukurydza MON863 działa toksycznie na nerki i wątrobę. Smacznego.