ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Bakteria Asaia bronią przeciwko malarii?

MalariaNaukowcy z Włoch zidentyfikowali potencjalną broń przeciwko malarii – bakterię żyjącą we wnętrzu rozprzestrzeniających chorobę komarów – Asaia. Bakteria ta, po modyfikacji genetycznej, mogłaby atakować pasożyty wywołujące malarię, w momencie ich wnikania do organizmu komara.

Długość życia zmieniana dietą i genami

Długość życia jest jedną z cech zależnych od bardzo wielu genów. Szczególnie dobrze widoczne wydłużanie się długości życia występuje przy zachowaniu odpowiedniej, niskokalorycznej diety. Musi ona dostarczać wszystkich niezbędnych do życia elementów ale jest uboższa w kalorie o 60%. Wpływ ten jest dobrze udokumentowany i wielokrotnie potwierdzany dla różnych gatunków.

Nowa technologia przyspieszy badania proteomiczne

W ostatnim czasie nauki biologiczne zdominowane były przez genomikę – naukę zajmującą się badaniem genów i ich funkcji. Jednak obecnie era genomiki ustępuje miejsca proteomice, czyli dziedzinie nauki zajmującej się badaniem białek, kodowanych przez geny. Jak wpłynie to na stan naszej wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu? Jaka jest przyszłość proteomiki? Co po niej?

Nowe geny związane z cukrzycą typu II

Zidentyfikowano kolejne geny związane z cukrzycą typu II. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie niezwykle pomocnych testów genetycznych, określających ryzyko wystąpienia cukrzycy. W przypadku tej choroby bardzo ważne jest jej wczesne zidentyfikowanie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Wyniki badań ukazały się w dwóch pismach naukowych "Nature Genetics" i "Science".

Trawienie mleka przez dorosłych jest niezwykła zdolnością Europejczyków

MlekoMleko uważane jest za jedno z cenniejszych produktów odżywczych. W pełni dotyczy to jednak tylko małych dzieci. Dla wielu dorosłych z powodu braku możliwości trawienia zawartej w mleku laktozy jest co najmniej niezdrowe. Jak wykazują badania "mutanci", którzy jako pierwsi zdobyli możliwość trawienia mleka musieli uzyskać wiele korzyści ewolucyjnych, ponieważ szybko rozprzestrzenili się w swych rodowitych populacjach.

Udział chaperonów w formowaniu mięśni

mięśnie szkieletowePrawidłowe składanie białek tworzących mięśnie szkieletowe, a także mięsień sercowy, zależy od precyzyjnie określonego stężenia białek chaperonowych UNC-45. Zarówno ich niedobór jak i nadmiar skutkuje w nieprawidłowościach rozwoju mięśni. Odkrycie to ma potencjalnie szerokie zastosowanie w leczeniu wielu urazów tkanki mięśniowej i nie tylko.

Zbadano białko tyranozaurów z kości liczących 68 mln lat

W nauce żadne ograniczenia nigdy nie są pewne. Tym razem udało się zbadać białko dinozaura - tyranozaura (Tyrannosaurus rex) sprzed 68 mln lat. Do tej pory zakładano, że żadne białka nie mogą przetrwać dłużej jak jeden milion lat.

Plemniki z ludzkiego szpiku

PlemnikiNaukowcom udało się uzyskać niedojrzałe plemniki z ludzkich próbek szpiku kostnego. Jeśli uda im się rozwinąć w pełni rozwinięte komórki plemnikowe będzie to wielki krok naprzód w leczeniu bezpłodności.

Pamięć, a geny

mózgSzukanie złotego środka na poprawę ludzkiej pamięci trwa już od lat. Ostatnio najwięcej oczekuje się po genach. Na razie z całą pewnością wiadomo tylko, że jest to cecha sterowana przez wiele czynników i wiele genów. I tak naprawdę nie mamy pewności na czym polega formowanie się pamięci.

Genetyczny winowajca nadwagi namierzony?

W dzisiejszym społeczeństwie zbędnych kilogramów przybywa coraz więcej. Winimy za to złą dietę, brak aktywności fizycznej. Wiadomo jednak, że pewna rola przypada tu również genom. Jednak mimo licznych badań zidentyfikowanie tych właściwych było nie lada wyzwaniem dla naukowców. Udało się to grupie badaczy z Peninsula Medical School w Anglii, którzy odkryli silną zależność pomiędzy genem FTO a wzrostem masy ciała. Wyniki ich badań opisano w Science.

1234567891011121314151617181920212223242526