ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Toxoplasma gondii, a płeć

Pospolity pasożyt może mieć wpływ na stosunek liczby kobiet do mężczyzn w odniesieniu do światowej populacji.

Herbata na Alzheimera?

HerbataRegularne picie herbaty, zarówno czarnej, jak i zielonej, może redukować ryzyko wystąpienia zwyrodnieniowych zaburzeń mózgu związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera – to wyniki badań nad ochronną rolą katechin na układ nerwowy, związków obecnych w ekstrakcie z herbaty.

siRNA ma ogromny potencjał

"Już samo przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie Medycyny za siRNA świadczy o dużej aplikacyjności tej technologii." - rozmowa z pracownikami firmy Celon-Pharma, polskiej firmy biotechnologicznej, która zajmuje się rozwojem innowacyjnych leków opartych o technologię interferencyjnego RNA.

Światowy Dzień Reumatyzmu

12 października, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu, którego zadaniem jest podniesienie świadomości społecznej na temat chorób reumatycznych i ich skutków społeczno-ekonomicznych. Jest to równocześnie okazja, by uświadomić decydentom, że nowoczesne leczenie bardziej opłaca się niż pozorne oszczędzanie na terapii. Współczesne leki hamują rozwój choroby, cierpiący na schorzenia reumatyczne zachowują sprawność, pozwalającą na podjęcie pracy zawodowej. Tym samym nie obciążają budżetu zwolnieniami lekarskimi i rentami.

Bakteria odporna na promieniowanie

Jedną z bardziej zadziwiających umiejętności niektórych bakterii jest samonaprawa ich zniszczonego DNA. Jak podaje Miroslav Radman z zespołem z Uniwersytetu Paryskiego na internetowych stronach Nature w końcu udało się poznać istotę tego procesu.

Nagroda Nobla za interferencję RNA

Nagroda Nobla 2006Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 2006 roku otrzymali w poniedziałek, 2 października dwaj Amerykanie, Andrew Z. Fire i Craig C. Mello za odkrycie "zjawiska interferencji RNA - polegające na wyłączaniu genów za pomocą dwuniciowych fragmentów RNA". Współpraca obu naukowców zaowocowała odkryciem mechanizmu, który pozwala wyłączać aktywność genów w komórkach.

Zabawy plemnikami

PlemnikiW sierpniu ukazała się informacja o dokonaniu japońskich naukowców, którym udało się doprowadzić do urodzenia 15 szczurów wykorzystując plemniki od myszy. Wynik ten udało się osiągnąć badaczom zespołu Takashiego Shinohary z Uniwersytetu Kioto. Chociaż plemniki nie całkiem pochodziły od myszy, możliwości manipulowania nimi potrafią zadziwić.

Nowe metody rozszyfrowania układu immunologicznego

Stworzono projekt, który wykorzystuje informatyczne systemy biologiczne w celu lepszego zrozumienia biochemicznych powiązań regulujących interakcje między organizmami infekującymi dana komórkę, a tą komórką. W badaniach tych, dzięki programowi Simmune naukowcy starają się zrozumieć reakcje, które zachodzą w układzie odpornościowym.

Twój komputer w walce z największymi zabójcami XXI wieku

BOINCRosetta@home to projekt, skierowany do osób, które chcą pomóc walce z wirusem HIV, malarią, chorobą Alzheimera, czy też rakiem. Do walki tej nie jest wymagana ogromna wiedza z zakresu biologii, czy też medycyny, a jedynie nasz osobisty komputer podłączony do Internetu.

Nowy sposób walki z osteoporozą

Dzięki zaobserwowaniu, że terapia cyklosporyną prowadzi u pacjentów do utraty masy kostnej, udało się znaleźć sposób na leczenie osteoporozy. Odkryto, że zmiana kształtu białka regulatorowego powoduje zwiększenie produkcji kości. Niewielkie zwiększenie aktywności proteiny nazwanej NFATc1 powoduje nagły przyrost tkanki kostnej. Sugeruje to, że NFATc1 i inne białka regulujące jego aktywność mogą stać się dobrymi obiektami do badań nad lekami przeciwko osteoporozie.

1234567891011121314151617181920212223242526