ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes
Medycyna i fizjologia

Medycyna i fizjologia

Tkanki miękkie dinozaura sprzed 80 milionów lat

Odkrycie pięć lat temu tkanek miękkich pochodzących od dinozaura przyjęto z dużym niedowierzaniem. Obecne odkrycie tkanek miękkich dinozaura z jeszcze starszego okresu nasuwa równie duże wątpliwości.

Pomór kolonii pszczół z przyczyn defektu rybosomów

Genom pszczołyOd kilku lat wiele regionów na świecie gnębi masowe zanikanie pszczół tzw. pomór kolonii (ang. collony collapse disorder - CCD). Objawia się ono nagłym zanikaniem całych rojów. Do tej pory nie udało się oznaczyć przyczyn tego nagłego zajścia. Jak twierdzą naukowcy pracujący przy projekcie poznawania genomu pszczoły (ang. bee genome project) udało im się znaleźć znacznik DNA różniący chore owady od zdrowych.

Wielkie wymierania gatunków - przyczyną geny a nie kataklizmy

Wielkie wymierania gatunków uderzają w naszą planetę z katastrofalną siłą. Za ich przyczyny przyjmuje się globalne zmiany wywołane klimatem, wulkanami, uderzeniami meteorytów, a ostatnio nas ludzi. Naukowcy wykazują, że przynajmniej część z tych kataklizmów może być wynikiem niekorzystnych zmian w genomie, powodujących degradacje całych grup organizmów.

Plemniki in vitro

PlemnikiZespołowi naukowców z Uniwersytetu w Newcastle (Wieka Brytania) udało się opracować metodę uzyskiwania zdrowych, ludzkich plemników z probówki. Do uzyskania tego efektu wykorzystano embrionalne komórki macierzyste.

Terapia personalizowana bezpieczniejsza i skuteczniejsza

Terapia personalizowana, popularnie określana jako "szyta na miarę", to nie tylko większe bezpieczeństwo dla chorych i lepsza skuteczność terapii, ale też oszczędności dla państwa - powiedział prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na warsztatach dziennikarskich zorganizowanych 2 lipca w Warszawie.

Analiza DNA kwestionowana przez anatomie, porównanie ludzi i orangutanów

Najnowsze porównanie danych anatomicznych człowieka, szympansa, goryla i orangutana nie zgadzają się z takim samym porównaniem pod względem genetycznym. Stawia to pytanie czy dla przyjmowanych jako odwzorowanie dla innych metod analizy DNA nie powinny być w jakiś sposób sprawdzalne.

Wolbachia - bakteria zmieniająca płeć owadów

Wolbachia jest szeroko rozprzestrzeniona w świecie owadów. Potrafi atakować bardzo różne ich grupy, a jak już się pojawi szybko zasiedla całe populacji. Tą jej zdolność postanowili wykorzystać naukowcy do ograniczenia liczebności komarów roznoszących niebezpieczne choroby - gorączka denga, malarię.

Pasożytnicze osy wszczepiają gąsienicom obce DNA

Jednym z bardziej znaczący osiągnięć współczesnej nauki jest umiejętność tworzenia wektorów pozwalających wprowadzać obce DNA do wnętrza komórek. Okazuje się, że umiejętność taką od kilkudziesięciu milionów lat posiadają niektóre gatunki pasożytniczych błonkówek.

Ewolucja i pasożyty

O dawna przypuszczano, że pasożyty wpływają na naszą ewolucję. Najmniej przystosowane do ich obecności organizmy nie maja szans na dalsze przekazanie swoich genów. Tym samym pozostają osobniki mogące żyć i rozmnażać się mimo niekorzystnego wpływu pasożytów na swój organizm. Przyjmuje się, że obecność pasożytów prowadzi to do zwiększenia naszego zróżnicowania genetycznego. Ostatnio udało się znaleźć ślady zmian jakie taka obecność powoduje w naszym DNA.

Mrówki z genami władzy

Organizacja wewnątrz koloni mrówek wydaje się być oparta na równouprawnieniu i podziale kastowym. Okazuje się być to mitem ponieważ poszczególne linie genetyczne samców i samic ostro walczą o utrzymanie swojej dominacji i przekazanie własnych genów.

1234567891011121314151617181920212223242526