Medycyna i fizjologia
*Pożeracz* telomerazy
Filip Gołębiowski | 2005-04-23 | @2
Naukowcy z uniwersytetów na Florydzie i w Seulu odkryli białko, które ma możliwość zatrzymania replikacji komórek nowotworowych. Swoje doświadczenia przeprowadzili in vitro. Nowoodkryta cząsteczka, produkt genu o dumnej nazwie MKRN1, promuje destrukcję enzymu telomerazy, która ulega ekspresji w komórkach rakowych, pozwala na ich niezahamowane podziały. Mówiąc obrazowo - MKRN1 rzuca telomerazę na pożarcie proteasomowi!
Leki z komputera
Filip Gołębiowski | 2005-03-07 | @1
Naukowcy wykorzystali metody komputerowe w celu identyfikacji cząsteczek, które mogły by służyć jako przyszłe leki na ciężkie schorzenie układu nerwowego. Zanalizowali in silico ponad 1,5 miliona małych cząsteczek w celu identyfikacji tych o najwyższym powinowactwie do białka biorącego udział w patogenezie choroby i mogących być potencjalnymi kandydatami na terapeutyk.
Płodowe DNA wyizolowane z krwi matki
Ola Prill | 2005-02-16 | @9
Nieinwazyjny test krwi może teraz umożliwić wykrycie w rosnącym zarodku genów odpowiedzialnych za dziedziczną chorobę - talasemię. Naukowcy są przekonani, że technika ta mogłaby być wykorzystana do identyfikacji wielu innych chorób, pozwalając tym samym na ominięcie bardziej inwazyjnej metody, jaką jest punkcja owodni. Badając krew matki można już teraz stwierdzić czy nienarodzone dziecko ma geny odpowiedzialne za powstanie chorób dziedzicznych. Jednak obecne testy pozwalają na wykrycie tylko nieprawidłowości występujących w chromosomach płodu na dużą skalę – np. w przypadku zespołu Down’a, gdzie występuje dodatkowa kopia XXI chromosomu.
Tajemnice powstawania ścian komórkowych
Ola Prill | 2005-02-13 | @0
Dzięki nowej metodzie naukowcy są coraz bliżej zrozumienia, w jaki sposób rośliny syntetyzują włókna celulozowe, pozwalające na budowanie ścian komórkowych. Polisacharydy budujące ściany komórek stanowią ważne źródło odżywcze i posiadają wiele komercyjnych zastosowań. Do tej pory, pomimo wielkiego zainteresowania oraz wielu wysiłków, naukowcom nie udawało się odnaleźć wielu enzymów odpowiedzialnych za łączenie cząsteczek cukru i tworzenie długich włókien.
Odkryto białko odpowiedzialne za wzrost kom. roślinnych
Marta Pieszko | 2005-02-12 | @1
Zarówno wzrost roślin jak i zwierząt jest kontrolowany przez hormony sterydowe. Jednak w przypadku roślin proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany. U zwierząt hormony rozpoczynają swe działanie bezpośrednio w jadrze komórki. U roślin hormony zwane brassisteroidami (BR) rozpoczynają prace już na powierzchnie komórki. Skomplikowana reakcja łańcuchowa otwiera drogę do jadra komórki, gdzie aktywowane są specyficzne geny odpowiedzialne za jej wzrost. Współautor odkrycia Zhi-Yong Wang z Uniwersytetu w Stanford przyznaje, że został odnaleziony kluczowy składnik tej kompleksowej reakcji łańcuchowej. To odkrycie jest o tyle ważne, że pozwoli na przyszłe manipulowanie mechanizmem wzrostu komórki roślinnej w celu zwiększenia urodzajności.
58-latek zmarł na chorobę Creutzfeldta-Jakoba (CJD)
Marcin Kawa | 2005-02-07 | @1
Jest to pierwszy na Lubelszczyźnie śmiertelny przypadek tej choroby. Kilka lat temu odnotowano dwa przypadki śmierci z powodu CJD, w Gdańsku. Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD), czyli gąbczaste zwyrodnienie mózgu jest chorobą atakującą centralny układ nerwowy. Jest odpowiednikiem "choroby szalonych krów" - BSE. Wywoływana jest przez priony - białka zakaźne o zmienionej strukturze przestrzennej (konformacji), które zaczyna odkładać się na neuronach i powoduje zaburzenia w pracy układu nerwowego.
Czerwone mięso a rozwój raka?
Monika Mach | 2005-01-24 | @1
Żywieniowcy, po ogłoszeniu wyników długoterminowych badań nad związkiem spożywanych produktów a ryzykiem wystąpienia raka, namawiają do jedzenia większych ilości drobiu, ryb i fasoli. Dlaczego? Ponieważ dieta oparta na burgerach, kiełbaskach i smażonych stekach znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka okrężnicy i odbytnicy (ang. colon/rectal cancer).
Sukces polskich naukowców w modelowaniu białek
Nauka w Polsce (PAP) | 2005-01-07 | @1
Trzech polskich naukowców znalazło się w gronie zwycięzców 6. edycji światowego, prestiżowego konkursu w modelowaniu struktury przestrzennej białek, odbywającego się w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Critical Assesment of Techniques for Protein Structure Prediction (CASP). Wyróżnieni naukowcy to: prof. Andrzej Koliński z Wydziału Chemii UW, dr Krzysztof Ginalski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW i BioInfoBank Institute oraz dr Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej.
Nowa metoda produkcji czerwonych krwinek
Nauka w Polsce (PAP) | 2005-01-02 | @0
Grupa francuskich naukowców z Universite Paris VI pod kierunkiem Luca Douay*a opracowała metodę wytwarzania czerwonych krwinek w warunkach laboratoryjnych - donosi najnowszy numer "Nature Biotechnology". Czerwone krwinki (RBC - Red Blood Cells), inaczej zwane erytrocytami, są podstawowym składnikiem krwi. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie tlenu do komórek i odbieranie od nich dwutlenku węgla, co jest możliwe dzięki obecności w erytrocytach barwnika zwanego hemoglobiną. Dzięki opracowanej metodzie udało się uzyskać z komórek macierzystych szpiku prawie 2 miliony razy więcej dojrzałych czerwonych krwinek, które po podaniu myszom zachowywały się tak samo jak naturalne erytrocyty.
Apoptoza chroni przed rakiem
Nauka w Polsce (PAP) | 2004-12-29 | @5
Apoptoza - nazywana inaczej programowaną lub bardziej popularnie "samobójczą" śmiercią komórki, to bardzo ważny proces autodestrukcji, regulowany genetycznie. Umożliwia on organizmom wyższym kontrolowanie liczby komórek w trakcie dojrzewania, a także pozwala usunąć komórki uszkodzone lub zmienione nowotworowo. Za badania nad procesami, które zachodzą w komórkach ulegających apoptozie, doc. dr hab. Piotr Widłak z Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, oddział w Gliwicach otrzymał Indywidualną Nagrodę Naukową Wydziału Nauk Medycznych PAN. Badania nad apoptozą dają nadzieję na rozwiązanie wielu problemów medycznych. Zaburzenia w procesie apoptozy zwiększa bowiem ryzyko chorób nowotworowych.