ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Mysz z ludzkim wzrokiem

Mysz nauczyła się rozpoznawać barwę czerwoną, po otrzymaniu dodatkowego, ludzkiego genu odpowiedzialnego za rozpoznawanie tego koloru. Gryzonie te naturalnie nie potrafią rozpoznawać barwy czerwonej. Co najciekawsze do zmiany tej dostosował się mózg gryzonia, pozwalając reagować na dodatkowy kolor.

Reakcję na światło w oku człowieka wykazują dwa rodzaje receptorów. Pierwszy to pręciki znajdują się na całej siatkówce i są odpowiedzialne za dużą wrażliwość na słabe światło. Drugi to czopki z białkiem retiny, znajdują się głównie w centralnej części siatkówki i odpowiadają za odbiór barw. Każda z form białka reaguje na nieco inny zakres długości fal świetlnych. Jeden dla niebieskiej, jeden dla zielonej i jeden dla czerwonej. Dopiero z odpowiedniej ich mieszaniny nałożonej na tło obserwacji, mózg tworzy barwy jakie widzimy. Przeciętny człowiek jest w stanie rozróżnić około 200 barw. Po nałożeniu na to różnej intensywności, odcieni da możliwość rozpoznawania około 2 milionów jakości barwnych. U ssaków najpowszechniej występują receptory koloru niebieskiego i zielonego, zdolność widzenia koloru czerwonego jest słabo rozwinięta u tej grupy zwierząt. W pewnym ale niewielkim zakresie może na nią reagować receptor barwy zielonej. Specyficzne odbiorniki barwy czerwone mają naczelne, a więc i człowiek, a jak wskazują badania sprzed dwóch lat także kangury. Jedna z teorii, tłumaczy jego pojawienie się na potrzebę rozpoznawania dojrzałości owoców. Inna zakłada możliwość dawania znaków po przez kolor skóry, dla emocji czy płodności.

Naukowcom z Johns Hopkins Medical School w Baltimore i z University of California w Santa Barbara udało się zaopatrzyć w ten receptor myszy. Wykorzystano do tego ludzki gen odpowiedzialny za kodowanie białek odbierających kolor czerwony. Umieszczono go u samicy na jednej z kopii chromosomu X, dokładnie w miejscu występowania receptora barwy zielonej.
Taki układ naturalnie występuje u niektórych małp nowego świata (Ameryki). W takiej sytuacji tylko niektóre samice potrafią rozpoznawać wszystkie kolory. Samce nie posiadają tej zdolności. U naczelnych (szympans, goryl, orangutan, gibon) zdolność obserwacji barwy czerwonej znajduje się u wszystkich zwierząt niezależnie od płci.

Mysz z tak zmodyfikowanym wzrokiem poddawano specjalnemu treningowi, aby przyzwyczaiła się reagować na ten zakres barwy. Za trzema przegrodami oświetlonymi różnym światłem ukrywano kroplę mleka sojowego. Naturalnym myszom nie udawało się rozróżnić światła żółtego od czerwonego jeśli miały one tę samą intensywność. Po przeprowadzonych testach okazało się, że rzeczywiście mózg zmienionych myszy rozróżnia barwę czerwoną od innych kolorów. Transgeniczne zwierzęta reagowały prawidłowo na 80% sygnałów, podczas gdy osobniki testowe w 30%, a więc robiły to całkowicie przypadkowo.

Eksperyment ten sugeruje znaczną plastyczność całego układu nerwowego, który w odpowiedzi na zdolność odbierania nowych sygnałów potrafi rozwinąć odpowiednią odpowiedź behawioralną.

Źródła:
EurekAlert!, 22.03.2007r., Genetic studies endow mice with new color vision,
EurekAlert! 22.03.2007r., Making mice with enhanced color vision,
Nature News, 22.03.2007r., Mice made to see a rainbow of colours.

Komentarze

kitek | 2007-04-11 00:00:00
czy wojsko wykazalo zainteresowanie? delfiny są oddawna wcielone.

ZABA | 2007-04-15 00:00:00
COOL

jgfjgro | 2009-03-10 12:01:52
supcio