ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Myszy tracą na wadze, mimo że jedzą więcej

Australijskim naukowcom udało się stworzyć genetycznie modyfikowane myszy, które tracą na wadze, mimo że jedzą więcej. Sekret leży w genie c-Cbl, który u owych myszek został zmodyfikowany.

Pojawia się coraz więcej doniesień związanych z otyłością i z chorobami powiązanymi z nadwagą. Polowanie na „gen otyłości” rozpoczęło się w 1990 wraz z rozpoczęciem projektu sekwencjonowania ludzkiego genomu. Dzisiaj około 50 myszy ze zmodyfikowanym genetycznie metabolizmem jest zanotowanych w bazie gromadzącej dane dotyczące genów otyłości.

Poprzez wyłączenie genu c-Cbl naukowcy zmienili metabolizm myszek. Skutkiem tego było podniesienie temperatury ciała zwierząt o 1oC, zwiększenie zużycia tlenu o 30% i w efekcie myszki straciły 50% swojej wagi, mimo iż zjadły o 30% więcej niż normalnie. Dodatkowo zaobserwowano zmiany w działaniu insuliny czyniąc myszki bardziej odporne na występowanie cukrzycy typu II.

Dzięki tym badaniom naukowcy znaleźli się o krok bliżej rozwiązania problemu regulacji wykorzystania energii w organizmie. To z kolei może stanowić klucz do rozwiązania rosnącego problemu otyłości na świecie. Cały problem jest jednak o wiele bardziej złożony, jako że na przemianę materii wpływa o wiele więcej powiązanych ze sobą genów wpływających między innymi na behawior zwierząt, sposób wykorzystania energii, kierunki odkładania substancji zapasowych itp. Dodatkowo odszyfrowanie działania genów u myszy nie rozwiąże problemu naszego społeczeństwa. Może być jednak czynnikiem pozwalającym na zrozumienie problemu.

Źródło: Obesitygene, Abc.net.au