ArtykułyGMOSłownikPracaStudiaForum
Aktualności:Organizmy transgeniczne, GMOKlonowanieKomórki macierzysteNowotwory, rakWirusologia, HIV, AIDSGenetykaMedycyna i fizjologiaAktualności biotechnologiczneBiobiznes

Nanotubule do przesyłania sygnałów

Powiększono już dość szeroki repertuar wykorzystania węglowych nanotubul – są one w stanie przesyłać elektryczne sygnały do komórek nerwowych.

Nanotubule, drobne, puste w środku węglowe filamenty o średnicy około jednej dziesięciotysięcznej ludzkiego włosa, są znane jako jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów kiedykolwiek odkrytych. Sto razy silniejsze niż stal, zdolne do przewodzenia elektryczności lepiej niż miedź czy do zastąpienia krzemu w półprzewodnikach, węglowe nanotubule mogą stanowić bazę dla wszystkiego; od okablowania windy, która mogłaby wynosić ładunki na ziemską orbitę aż po komputery mniejsze od ludzkiej komórki.

Cienka warstwa węglowych nanotubul położonych na przezroczystym plastiku także może służyć jako powierzchnia, na której będą rosły komórki. Naukowcy z University of Texas Medical Branch at Galveston (UTMB) zasugerowali, że taka warstwa nanotubul może potencjalnie służyć jako elektryczny interfejs między żywą tkanka a sztucznymi urządzeniami czy biomedycznymi narzędziami.

"Z tego co wiemy jesteśmy pierwszą grupą, która wskazała, że można uzyskać pewien rodzaj elektrycznej komunikacji poprzez stymulowanie komórek przez naszą przewodzącą warstwę." - mówi Todd Pappas, dyrektor Zakładu Neuroinżynierii Molekularnej w Centrum Inżynierii Biomedycznej.

Naukowcy wykorzystali dwa rodzaje komórek do swoich eksperymentów, komórki neuroblastomy, często stosowane w eksperymentach z tubulami oraz neurony uzyskane z eksperymentalnych szczurów. Oba rodzaje komórek umieszczono na dziesięciowarstwowych "matach" zbudowanych z węglowych nanotubul o pojedynczych ścianach (single-walled carbon nanotubes – SWNT), złożonych na przezroczystym plastiku. Umożliwiło to naukowcom za pomocą mikroskopu umiejscowienie malutkich elektrod obok poszczególnych komórek i rejestrowanie ich odpowiedzi na elektryczne impulsy wysyłane przez SWNT.

Poza eksperymentami z elektrycznymi symulacjami, naukowcy również badali jak różne rodzaje SWNT wpływają na wzrost i rozwój komórek neuroblastomy. Porównali komórki umiejscowione na macie z funkcjonującymi SWNT, węglowymi nanotubulami z dodatkowymi molekułami przyłączonymi do ich powierzchni, które mogą wspomagać wzrost komórek czy dostosować elektryczne właściwości nanotubul, z komórkami hodowanymi na niezmodyfikowanych węglowych nanotubulach i w konwencjonalnych kulturach tkankowych.

Naukowcy chcą również dowiedzieć się czy nanotubule są wystarczająco wrażliwe aby rejestrować elektryczna aktywność komórek.

Źródło: EurekAlert!

Komentarze

martabe@interia.pl | 2007-12-11 00:00:00
to nie są żadne nanotubule tylko nanorurki węglowe!!!! i czemu tu tyle błędów M.B.